Jump to content

Γενική Συζήτηση


SomniusX
 Share

198 posts in this topic

Recommended Posts

Σας καλησπερίζω και εγώ.

 

Λοιπόν έχω καταφέρει να εγκαταστήσω το Zephyroth 10.5.2 Rev.2 με κάποιες τροποποιήσεις. Επειδή η M/B είναι nForce3 έπρεπε να αντικαταστήσω τα kext με αυτά από Tiger και μόνο έτσι έπαιξε το installation. Μετά επέλεξα για εγκατάσταση το VIA chipset και έχω ένα κανονικό MacPro3.1.

 

Παίζει ήχος, vga, ethernet κανονικά και έχω κάνει update με τον νέο kernel 9.2.2. Όλα μέχρι εδώ καλά, αλλά δεν παίζει καθόλου το Toast. Όταν πάω να το "τρέξω" κρεμάει και πρέπει να το κλείσω το πρόγραμμα. Αυτό που με προβληματίζει περισσότερα δεν είναι ότι δεν μπορώ να κάψω cd ή dvd αλλά ότι έχω κατεβάσει το iLife08 και κάποια άλλα προγράμματα σε image του toast και δεν μπορώ να τα κάνω install. Νομίζω ότι πρέπει να είναι οι VIA kext που χρησιμοποιώ, αλλά όποτε τους αλλάζω με κανονικούς δεν μπουτάρει καθόλου το σύστημα. Αν έχετε καμία ιδέα πείτε να την δοκιμάσω.

 

Επίσης μετά από πολύ κόπο κατάφερα να έχω dual boot με Vista χωρίς να κάνω νέο format και partition του HD.

 

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από το σύστημα και αν έπαιζε και το Toast θα είχα βγάλει τελείως τα sVista.

Link to comment
Share on other sites

Πόσοι είμαστε από Ελλάδα που έχουμε κάνει το pc Mac???

 

Ρωτάω μήπως και αξίζει να κάνουμε ένα Ελληνικό Forum στο οποίο θα μεταφέρουμε τις εντυπώσεις μας, σχόλια και ότι μπορεί να βοηθήσει και τον υπόλοιπο κόσμο να κάνει την αλλαγή.

 

Έχω ένα subdomain και hosting που μπορώ να στήσω Forum πάνω, αν υπάρχει ενδιαφέρον το ξεκινάμε.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχεις κανείς τους Natit drivers που εγκαταστούν αυτόματα για την κάρτα ATI x1950 pro

 

γαμώτο κόλλησα πάλι και δεν θυμάμαι τι είχα κάνει παλιά και δούλευε! arg#

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ εχθές νομίζω ότι κατέστρεψα το installation του Leopard για ακόμα μια φορά. Έκανα update στον kernel από τον 9.2.0 στο 9.2.2 και στο restart είχα kernel panics.

 

Τώρα θα πρέπει να κάνω downgrade στον 9.2.0, αν και σκέφτομαι να δοκιμάσω το leo4allv3 να δώ αν κάθεται καλά μιας και τα προηγούμενα 2 δεν μπορούσαν να μπούν κάν στον installer.

 

Έσεις έχετε κάνει update στον kernel? Πώς κάθεται?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έκανα. Αλλά σε Intel μηχάνημα. Το AM2 μου έχει πάρει αναβολή μέχρι να βρω μια καρτούλα δικτύου που δεν μου σπάει τα @@ άλλο. Δεν έχω το χρόνο τελευταία να την φτιάξω και βαρέθηκα να μην δουλεύει. :unsure:

 

Πάντως, στο C2D το 9.2.2 του ΤοΗ πάει μια χαρά μέχρι στιγμής. Κανένα παράπονο.

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα πλάκα, ο ποιό σταθερός kernel ποθ έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής είναι ο 9.2.0 από το Leo4All v.2

 

Σίγουρα δεν είναι vanilla (ή προσπάθεια να κάνω boot με το 9.2.2 του ΤοΗ ή το vanilla χωρίς το System.kext απέτυχαν) αλλά δεν είχα ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα. Ποτέ. Απλά για να κάνω τη δοκιμή, πέρασα πριν από καμιά βδομάδα το 10.5.2 του JaS. Ο kernel (9.2.2 vanilla) δεν είναι άσχημος, αλλά δεν φαίνεται να έχει ακριβώς την ίδια σταθερότητα. Δεν είχα ΚΑΝΕΝΑ σοβαρό πρόβλημα. Κάτι ψιλοκρεμάσματα που μπορεί να οφείλονταν σε τριτογενή παράγοντες.

 

Όμως, ξέρω -σίγουρα- ότι ο 9.2.0 από το Leo4All v.2 είναι τρομακτικά σταθερός για 'μένα.

 

 

---------------

 

 

Βέβαια, αντικειμενικά, το ποιός θα 'ναι ο καλύτερος/ποιο σταθερός για τον καθένα είναι και ζήτημα συστήματος. Δλδ υπάρχουν μηχανήματα που θέλουν ακόμα τον πατσαρισμένο για Reboot και Sleep. Για αυτούς προφανώς ο vanilla ΔΕΝ είναι ο καλύτερος, κι ας είναι, κατά όλα τα υπόλοιπα, ίδιοι. Και πάει λέγοντας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

lipon patriotakia egw mpleksi asxima kai thelw help!!!

 

1on)to sistima mou ine enas amd Ath 64x2 3800 sAM2 2 ghz,mobo abit kn9 ultra mcp55,2 hdrives to ena me vista kai to allo adio( sata kai ta dio)

 

To provlima mou ine to eksis:enw exw formari kai ta dio drives se mac osextended( journaled) kai setarw ta leo4all xoris kanena provlima meta to setup mou zitaei restart all den vlepw pouthena na trexei to mac os.

orea tora ta provlimata ginonte 2.

1on den mporo na treksw ta leopard kai 2on den me afini naksana kanw setup ta vista se kanena apo tous sklirous mou.me liga logia den exw pc tora.pali kala kai to iphone kai grafw se afto to forum.......

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ότι δεν βλέπεις τα OSX να τρέχουν πουθενά, τί εννοείς; Δλδ όταν μπουτάρεις, σε αφήνει απλά σε έναν κέρσορα που αναβοσβήνει; Σου βγάζει κάποιο μήνυμα σφάλματος; (Έχεις δοκιμάσει να μπουτάρεις με το DVD στο οπτικό σου; Υπάρχει πάντα η πιθανότητα να μην έχει γραφτεί το MBR, με αποτέλεσμα το σύστημα, ουσιαστικά να υπάρχει αλλά να μην μπορεί το PC να το δει κάπως. Λέμε τώρα. Μια πιθανότητα.)

 

Ακόμα, τα Vista που δεν σου επιτρέπουν εγκατάσταση... τί εννοείς; Δεν σου δίνει καν την δυνατότητα να κανεις reformat τα διαμερίσματα του δίσκου (λ.χ. να διαγράψεις ή να τραβήξεις ένα format έστω στο δίσκο 1); Δεν τα βλέπει ΚΑΝ; (Αν δλδ φτάει το γεγονός ότι είναι σε HFS+ Journaled Format η πιο εύκολη λύση που μου έρχεται είναι να μπεις από το OSX Installation DVD και να διαγράψεις το/τα partition(s) στο δίσκο που ΔΕΝ έχει τα OSX σου, με αποτέλεσμα να το αφήσεις, μεν, δίσκο χωρίς διαμέρισμα επάνω του, αλλά σίγουρα ορατό στο partitioner της εγκατάστασης του Vista.)

Link to comment
Share on other sites

Paidia tin boithia sas exo to aspire 5315

 

Επεξεργαστής: Intel Celeron M530 (1.73GHz) με 1MB L2 cache, στα 533MHz.

Οθόνη: 15.4'' WXGA TFT LCD, σε ανάλυση 1280 x 800 pixel,.

Μνήμη: 2048MB (2 x 1024MB) DDR2 στα 533MHz,

Σκληρός Δίσκος: 120GB sata σε achi mode

Οπτικός Δίσκος: DVDRW Super Multi double-layer.

Κάρτα γραφικών: Intel Graphics Media Accelerator (GMA) X3100

Modem: 56K ITU V.92 Wake-on-Ring ready.

Κάρτα δικτύου: Brodcom netlink(fast) Ethernet, και Wireless Atheros AR5007EG, 802.11b/g.

 

Dokimasa me to leo4all alla stin epanekisisi koloyse stis ritmisis me kalyway kai iatkos teletees version den doyleye tyo fan.

 

Ean dokimaso to jas 10.5.2 lete na exo kalitero apotelesma i me kapoio allo,kathe boithia dekti

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες κολλούσε, τι ακριβώς εννοείς;

 

Αν δηλαδή απλά έκανε λούπα μετά από το "Do you already own a mac?", υπάρχουν λύσεις. (Για παράδειγμα στο bootάρισμα, γράφεις "Graphics Mode"="640x480" το οποίο παρακάμπτει την δημιουργία του λογαριασμού χρήστη, αλλά σε βάζει μέσα στο OSX όπου μπορείς μετα με ένα sudo passwd root να ορίσεις έναν κωδικό για τον root/Administrator και με αυτόν να δημιουργήσεις νέο user account. -Νομίζς ότι το Leo4All έχει, default, το root λογαριασμό χωρίς κωδικό.

 

Εν πάση περιπτώσει, υπάρχουν κι άλλοι τρόποι. Δηλαδή, υπάρχει και ένα αρχείο κάπου το οποίο ευθύνεται για το αν τρέχει ή όχι την πρώτη εκκίνηση του OSX του οποίου μπορείς να αλλάξεις μερικές ρυθμίσεις σε single user mode, αλλά είναι αρκετά πιο μπερδεμένη λύση, αλλά και δεν θυμάμαι ακριβώς πως γίνεται.)

Link to comment
Share on other sites

Meta tin epanekinisi afou epilego to pliktrologio kai proxoro sto epomeno stadio ean thelo na metafero kapoio back up i alles ritmisis kai eno epilego oxi,kani na proxorisi alla me girizi xana na epilexo pliktrologio

Link to comment
Share on other sites

Telika lithike to problima stin epanekinisi ebala

 

"Graphics Mode"="640x480x32" .

Exo broadcoam netlink ethernet i opoia den litoyrgi logo doylias kai xamili sindesis den yparxei ora gia fcaximo

Link to comment
Share on other sites

Μόλις αναβάθμισα σε 10.5.3 σχεδόν απροβλημάτιστα :o

 

Το πιστό μου Acer με έβγαλε ασπροπρόσωπο για άλλη μια φορά. Να δούλευε και το ethernet... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

παίζω και εγω καιρό με το osx86 αλλά χθες είδα το ελληνικό thread

εχω κάνει διάφορα πειράματα στο παρακάτω motherboard και δουλεύει άψογα με λίγο tweaking

 

Specs:

ASUS P5W DH 4GB RAM, Core2Duo @ 2.4GHz

3x500GB RAID5, 500GB WD, 1T MyBook Studio ...

 

εχω εγκαταστήσει το osX σε USB/firewire/PATA controller και σημερα παω για εγκατάσταση του

partition στον SATA δίσκο, ελπίζω το επόμενο μήνυμα να είναι μέσα από το 10.5.2..αντε ίσως και .3

 

cheers

Link to comment
Share on other sites

update:

 

installed mesa apo to usb-MacOS se SATA disk partition /dev/disk1s2 me to Leo4All v2

bootloader = grub me to boot_v5 apo to EFI_v8 archive

antigrafh profile kai apps molis bootare apo ton USB disko (old install)

 

opote twra exw sto mauro teras :

sto RAID 5 :

1) win XP 32bit + 2)vista 64bit enterprise

 

ston 4o disko tou raid (ws non RAID) :

3)macosx 10.5.2

4)ubuntu 8.04 64bit

 

gia na min ginei xamos me tous bootladers dialegw se ka8e boot me F8 boot device apo to BIOS

opote exw 3exwristous bootladers gia vista, XP kai linux+OSX

 

kali fasi eeeeeeeeeee?

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ειμαι και εγώ σε 10.5.3!! :) :)

 

Εγκατέστησα αρχικά Kalyway 10.5.1 απο το DVD και στη συνέχεια έκανα τα update KalywayIntelCombo10.5.2 kai KalywayIntelCombo10.5.3 με vanilla kernel 9.3.0 .

 

Λειτουργούν άψογα :

 

Audio: Realtek 883 (on board)

LAN: Atheros L1 PCI-E Gigabit LAN

USB: 12 x USB 2.0 ports

EXP Slot: 1x PCI-E x16 l 2x PCI-E x1 l 1 PCI

SATA: 6 x SATA 3.0 Gb/s port

PATA: JMB368 2 x PATA

και η κάρτα γραφικών ASUS EN8500GT SILENT (μετά το update σε 10.5.3 έχασα τα CI/QE αλλά τα επανέφερα εύκολα με τον plist generator του diabolik)

 

Οι θύρες Firewire φαίνεται οτι λειτουργούν κανονικά αλλά δεν μπόρεσα ακόμα να κάνω την κάρτα ήχου μου να δουλέψει σωστά. (Μ-AUDIO FW 410)

Ακόμα και με τους τελευταίους drivers της M-AUDIO (1.8.3-8) τρώει κολλήματα..... :)

Aν κάποιος μπορέσει να με βοηθήσει σε αυτό θα του είμαι ευγνόμων.

 

 

------------------------------------------------

M/B: ASUS P5E-VM HDMI

CPU: Q6600

RAM: GEIL 2 GB (1066)

HDD: Seagate 320GB SATA

GFX: ASUS EN8500GT SILENT

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας και από εμένα, κατάφερανα κάνω εγκατάσταση τελικά στο φορητό lenovo IBM thinkpad Z61m όπου λειτουργούν όλα εκτός το ethernet & WiFi αλλά έλυσα το πρόβλημα με μια απλή usb από Netgear για την σύνδεση στο διαδίκτυο. Το πρόβλημα τώρα. Ξέρει κάποιος εάν γίνεται και πως να μπει οφάκελλος applications σε κάποιο άλλο σκληρό λόγω έλλειψης χώρου στο partition που έχω εγκατάσταση το OSX;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να δουλέψω το final cut studio αλλά δεν γίνεται τίποτα. Το έχω εγκαταστήσει αλλά όταν κάνω εκκίνηση της εφαρμογής ανοίγει ένα παράθυρο και γράφει ότι το πρόγραμμα έκλεισε απρόσμενα για κάποιο λόγο.

Έχει κανείς καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα πυρήνα.. πρέπει να δοκιμάσεις (αλλά με μεγάλη ΠΡΟΣΟΧΗ να περάσεις τον τελευταίο Vanilla ή αν σε πέρνει να παίξεις με το πως το λέγανε.. εκείνη την osx διανομή που είχε και γαμώ τους πυρήνες.. πείτε ρε παιδιά.. εδώ το έχω και δεν μου έρχεται να το πω..!!

 

Γαμώτο! arg#

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια χαρά κι από μένα!

Δεν ήξερα ότι υπάρχει Ελληνικό στοιχείο εδώ μέσα.

 

Φρέσκος στη hackintosh παρέα, πρώτη μου επαφή με mac ήταν η εγκατάσταση Kalyway 10.5.4* πριν μια εβδομάδα!

Είχα κάποια προβληματάκια τα οποία όμως σιγά-σιγά, το ένα μετά το άλλο λύθηκαν.

Το μηχανάκι είναι παλιό, Athlon64 3GHz, 2GB Ram, αλλά παίζει ΟΚ.

 

Ο λόγος μετάβασης σε mac ήταν το Logic Pro, δεν ξέρω αν ασχολείται κανένας σας.

Ετοιμάζω και αγορά καλής κάρτας ήχου, και βέβαια βασικό κριτήριο είναι να παίζει καλά σε mac!

 

 

*=EDIT: 10.5.2 είναι τελικά...

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος μετάβασης σε mac ήταν το Logic Pro, δεν ξέρω αν ασχολείται κανένας σας.

Ετοιμάζω και αγορά καλής κάρτας ήχου, και βέβαια βασικό κριτήριο είναι να παίζει καλά σε mac!

 

 

Καλωσήρθες στην παρέα μας φίλε!!

Για τον ίδιο ακριβώς λόγο εφτιαξα και εγώ το δικό μου hackintosh.

Το LogicPro 8 τα σπάει κυριολεκτικά!!!!!!

Το πρόβλημά μου όμως είναι οτι δεν λειτουργεί η εξωτερική κάρτα ήχου μου (M-AUDIO FW 410).

Κατέβασα τους τελευταιους drivers για το 10.5.4 (FireWire_OSX_1.8.4-3.dmg) αλλα τίποτα......

Ευτυχώς που λειτουργεί η onboard κάρτα μου και κάνω καμιά δουλείτσα.

Απο ότι βλεπω γενικά υπάρχει πρόβλημα με τις firewire κάρτες, γι'αυτό πρόσεξε τι θα αγοράσεις.

Καλή τύχη και αν με χρειαστείς σε κάτι εδώ είμαστε..... :D

Link to comment
Share on other sites

micofcrete:

 

Με symlink, δοκίμασες; Κάπου διάβαζα προτροπή για Mac χρήστες να το κάνουν όλοι με το home φάκελό τους. Φαντάζομαι λοιπόν ότι αν γίνεται με το Home χρήση symlink σε άλλο partition, τότε, τι στο καλό, θα γίνεται με υποφάκελο.

 

Σε περίπτωση που δεν έχεις παρελθόν με *nix συστήματα μια μικρή εξήγηση... για OSX κι'όλας.

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες στην παρέα μας φίλε!!

Για τον ίδιο ακριβώς λόγο εφτιαξα και εγώ το δικό μου hackintosh.

Το LogicPro 8 τα σπάει κυριολεκτικά!!!!!!

Το πρόβλημά μου όμως είναι οτι δεν λειτουργεί η εξωτερική κάρτα ήχου μου (M-AUDIO FW 410).

Κατέβασα τους τελευταιους drivers για το 10.5.4 (FireWire_OSX_1.8.4-3.dmg) αλλα τίποτα......

Ευτυχώς που λειτουργεί η onboard κάρτα μου και κάνω καμιά δουλείτσα.

Απο ότι βλεπω γενικά υπάρχει πρόβλημα με τις firewire κάρτες, γι'αυτό πρόσεξε τι θα αγοράσεις.

Καλή τύχη και αν με χρειαστείς σε κάτι εδώ είμαστε..... ;)

 

Το Logic αφού μου έσπασε τα νεύρα και ήμουν έτοιμος να το εγκαταλείψω (κόλλαγε, πάγωνε με το παραμικρό), είπα να κάνω ένα update από 8.0.1 σε 8.0.2 και ως δια μαγείας όλα τα προβλήματα λύθηκαν. Παίζει ΑΨΟΓΑ τώρα.

Το δούλευα παλιά όταν έπαιζε κ σε pc κ ειλικρινά με χάλασε πολύ που αγοράστηκε η εταιρία από την Apple.

Mac αρνιόμουν πεισματικά να αγοράσω, κι έτσι το γύρισα σε Cubase.

Τώρα όμως τα πράγματα έχουν αλλάξει. Πραγματικά εντυπωσιάστηκα από το πόσο καλά παίζει το mac OS αλλά και το logic στο pc μου.

 

Σχετικά με το firewire, απ΄ότι διαβάζω, υπάρχει γενικότερα θέμα με τις firewire συσκευές, ακόμα και σε iMac ή mac mini, πόσο μάλλον στα δικά μας τα hacked.

 

Anyway, έχω ένα άλλο θέμα ρε παιδιά, θα πρέπει να το έχετε αντιμετωπίσει, δεν μπορεί.

Έχω κάμποσους δίσκους φορμαρισμένους σε NTFS.

Για να τους κάνω mount με read/write έβαλα MacFuse κ NTFS 3G. Όλα καλά, με ... μια εξαίρεση.

Τα περιεχόμενα των φακέλων που έχουν ελληνικό όνομα δε μπορώ να τα κάνω τίποτα, ούτε καν copy.

O finder τα δείχνει μια χαρά, μόλις πάω να δω ένα αρχείο, να κάνω copy κάτι, whatever .... τρώω μούτζα.

 

Any ideas;

Link to comment
Share on other sites

hello παιδιά,χρειάζομαι βοήθεια γιατί έχω σκάσει,

 

εχω εγκαταστήσει το Kalyway_Leopard_10.5.2 + το συνοδευτικό Mac OS X Leopard 10.5.3 Kalyway Combo Update.

 

Εγκαταστήθηκαν πάνω σε mobo Asus P5E-VM HDMI,q6600,2gb/800,

 

Να αναφέρω είναι η πρώτη φορα που επιχειρώ την μετάβαση από windows σε mac και είμαι τελείως άσχετος,o λογος είναι καθαρά το Logic Audio..

 

Λοιπόν το πρόβλημα είναι οτι δεν μου δίνει ανάλυση πανω απο 1024/768,(χρησιμοποιώ την onboard)κ μου εχουν φυγει τα ματια κ η μαγκια,βρηκα κάτι drivers στο forum για το συγκεκριμένο board δοκίμασα και το terminal αλλα τπτ.

 

Οπως ειπα ειμαι άσχετος,

κάποιος να μου πει πως να κινηθώ,

 

κερνάω 4 εξάδες μπύρες ;)

 

heeeelp

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...