Jump to content

Γενική Συζήτηση


SomniusX
 Share

198 posts in this topic

Recommended Posts

Kalispera se olous

 

tha eithela mia boithia an ginete

 

prosfata pira to netbook Viewsonic apo to eshop diavazontas se diafora sites oti einai msi wind u100 klonos kai ipe8esa oti tha einai efkoli diadikasia na valo mac epano

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.908257&sid=1

 

dikstixos oti kai na dokimasa gia boot cd eite retail eite tis gnostes hackintosh dianomes pou kikloforune panta sxedon perno to exis minima

 

USBF: 5.386 EHCI controller unable to take control from BIOS

USBF: 5.395 AppleUSBEHCI [0x2792800]: unable to obtain ownership: 0xe00002be

USBF: 5.405 AppleUSBEHCI [0x2792800]: : UIMnitialize - Error occured (0xe00002be)

USBF: 5.418 AppleUSBEHCI : Unable to initialize UIM

 

xeri mipos kanis sas pou ofilete to provlima? mono to IPC 10.5.6 bootary kai oloklironei tin egatastasi ala meta tin epanekinisi kai meta ton bootloader afou xekinisi na kani load to litourgiko kani restart

 

ti mpori na ftei. to mixanima exi ena periergo bios epano to InsyderH2O pou apoti ida sti selida tou einai EFI Bios

 

Απ'ότι θυμάμαι από τις πρώτες απόπειρες hackintosh στα netbook, στο wind χρειαζόταν BIOS update για να τρέξει ομαλά το OSX. Περίοδος 10.5.2-10.5.4.

 

Υπάρχουν ειδικές διανομές για τα wind και τεχνικές, ακόμα και ειδικά fora. Ίσως εκεί να βρεθεί γρηγορότερα η απάντηση, χωρίς να μου προκαλέσει έκπληξη το αντίθετο. Μόλις πρίν από λίγες μέρες σε συνάντηση με φίλους, είχαμε την τύχη να δούμε από κοντά Leopard σε Wind U100, με sleep, ήχο, wlan, 100% working.

 

Σε γενικές γραμμές, κυκλοφορούν fix για διάφορα USB related προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα είμαι καινούριος χρηστης και έκανα μια απόπειρα να εγκαταστήσω το 10.5.2 kalyway στο laptop μου το οποιο δεν το βρήκα στο wiki...!ολοκληρώθκε η εγκατάσταση αλλα δεν μπορώ να παρακάμψω τα βήματα για το register που σου βάζει να επιλέξεις χωρα πληκτρολόγιο κλπ...όταν πηγαίνω στην τελευταία επιλογή do you already own a mac πατάω την τελευτά επιλογή "do not transfer.."και με βγάζει πάλι στην πρώτη σελίδα στο welcome.το έκλεισα το ξανά άνοιξα και πάλι τα ίδια τι μπορώ να κάνω.???

 

Eυχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα κι από 'μένα. Είχα προσπαθήσει και στο παρελθόν να βάλω hackintosh. Ας είναι καλά όσοι δουλεύουν στα projects. Λοιπόν εγώ χρησιμοποίησα τα εξής:

iDeneb v1.6 Lite edition

Τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή μου είναι:

MSI K9A2VM-FD

4 GBs RAM @ 800MHz Εγκατέστησα το πακέτο SMBIOS 800MHz για να δουλέψουν στη σωστή ταχύτητα οι μνήμες.

AMD Athlon X2 64bit 5200+

NVidia GeForce 8600GT 256MB Χρησιμοποίησα τον οδηγό NVDarwin για να ενεργοποιήσω την κάρτα και δουλέυει όπως πρέπει, όπως επίσης χρησιμοποίησα το εργαλείο OSx86 tools για να ενεργοποιήσω και τη λειτουργία QuartzGL.

Δίσκος ένας Seagate 500GBs SATA II

Το τσιπάκι του ήχου είναι το ALC888 και χρησιμοποιώ τον οδηγό AppleHDA, δουλεύιει κι με το πακέτο Azalia.

Επίσης έχω ένα USB WiFi Ralink RT2870 το οποίο δουλεύει άψογα με τους επίσημους οδηγούς της εταιρίας.

Έχω εγκαταστήσει και το εκτυπωτή μου, έναν Z602, χρησιμοποιώντας το δισκάκι εγκατάστασης της εταιρίας (άψογη κι εύκολη εγκατάσταση).

 

Το σύστημα είναι πάρα πολύ σταθερό, έχω εγκαταστήσει πάρα πολλές εφαρμογές χωρίς κανένα πρόβλημα απολύτως, όπως επίσης κι όλα τα updates επιτυχώς.

Έχω κάτι φορητά ηχεία της logitech που είναι για laptop με USB σύνδεση κι όποτε τα συνδέω κρεμάει στο σύστημα. Δε μ'ενοχλεί βέβαια γιατί έχω συνδεμένο και ένα σετάκι κανονικά ηχεία στη μητρική επάνω. Προφανώς έχει να κάνει με ασυμβατότητα του συστήματος. Γιατί κολλάνε όλες οι εφαρμογές, ό,τι έχω ανοιχτό γίνεται not responding κι υπολογιστής ανοίγει τα μισά προγράμματα, τα υπόλοιπα όχι και αναγκαστικά του κάνω reset. Έχοντας συνδεμένα δεν ανοίγει, διαφορετικά όλα ωραία!

 

Τελείωνοντας, έχω ένα θεματάκι σε ορισμένα σημεία με τις εικόνες, αν π.χ. είναι ένα μωνόχρωμο γκρι, συνήθως χαμηλής ανάλυσης, η οθόνη κάνει ένα περίεργο τρεμόπαιγμα. Αλλά πρέπει να το παρατηρήσεις για να το προσέξεις... Ωστόσο δε μ'ενοχλεί καθόλου.

Το σύστημα αποφάσισε πού και πού να ψάχνει για CD/DVD στον οδηγό, δεν γνωρίζω αν είναι φυσιολογικό, εμένα μου φαίνετια παράξενο.

 

Το επόμενο βήμα θα είναι να βάλω Snow Leopard, απλώς περιμένω κάποιον "σωστό" πυρήνα μ'ένα αξιοπρεπές on-the-fly patching. Ελπίζω να μην αργήσουν πολύ να τον κυκλοφορήσουν. Δοκίμασα βέβαια τη διανομή του Hazard, αλλά ανεπιτυχώς.

 

Καλή επιτυχία και πολλή υπομονή σε όσους το επιχειρήσουν κι αντιμετωπίσουν προβλήματα. Και μη δοκιμάζεται μόνο 1 διανομή αν δε δουλέψει αυτή που ήδη έχετε. Στάθηκα τυχερός είναι η αλήθεια πάντως...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μωρέ κόσμος υπάρχει αλλά αν δεν έχουμε κάτι να πούμε δεν το λέμε!

 

Συνήθως εδώ λέμε κατορθώματα και πιθανές σελίδες που μας βοήθησαν.. για περισσότερα υπάρχει το infinitemac.com/f83 και σύντομα το hellasproject.com που θα φιλοξενεί όλα τα ελληνικά δρώμενα για osx! :(

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ για την απάντησή σου Bloodiator. Η ερώτησή μου είναι αν πρέπει να έχω από το BIOS τους δίσκους μου σε AHCI ή σε SATA. Πάντως εγώ δεν έχω πειράξει το BIOS, και το μηχάνημα δουλεύει μιά χαρά σε Mac

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα οι SATA ως επί τω πλείστον παίζουν σωστά σε AHCI, όπου είναι και το τυπικό που διαβάζουν οι διανομές, υπάρχουν και jmikron kexts για native ide mode, αλλά δεν προτείνεται!

 

Αν σε γενικές γραμμές παίζεις στον κόσμο των h4ckintosh κι έχει τύχει να είσαι σχεδόν έως 100% οκ συμβατός με το σύστημά σου δεν επαναλαμβάνω ΔΕΝ το πειράζεις!

 

heh,

 

δεν υπάρχει περίπτωση από πειράματα να μην κάνεις κάτι και να σου βγεί στραβά!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πλέον δεν θα ονομάζομαι "Bloodiator" αλλά SomniusX όπου είναι και το σωστό όπως με γνωρίζουν όλοι..

 

Ήταν κακή επιλογή παλιά όταν εγγράφηκα και απλά δεν με ένοιαζε, τώρα όμως εάν αναλάβω τον τομέα μας ως modεράς, θα πρέπει να γίνει σωστά! ;)

Link to comment
Share on other sites

Σκοπεύω να ανοίξω καινούριο topic για να κλείσει το ελληνικό subforum, τι λέτε? :)

 

Α! και SommiusX, πολύ μονόλογος ρε παλικάρι μου, δεν έχεις κανένα κουτί να περάσεις τα SL? :)

Link to comment
Share on other sites

Χα.. πλάκα κάμνεις ωρέ! Εδώ μας την είπανε που φωνάζαμε ότι θέλαμε και τώρα λες να το κλείσουμε! haaa! :(

 

Τι θες να κάνω ρε αδερφέ αφού δεν υπάρχει κόσμος, πρέπει να τα μαζέψω λιγάκι και τουλάχιστον να ενημερώνω κόσμο..

 

Πέρασα σε desktop/laptop/netbook τώρα παλεύω με το netbook (acer one d250) μπας και φτιάξω σωστό dsdt για να κάνει sleep κλπ..

 

καταραμένα δεν στρώνουν με τπτ..

Link to comment
Share on other sites

Δεν με kext έχουν δοκιμαστεί όλα.. τπτ..

 

θέλει και kext και σωστές αλλαγές / εισαγωγές στο dsdt.. άσε βράσε..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας. Έχω κάνει αναβάθμιση στο pc μου και έβαλα: mobo gigabyte ga p55 ud3l, cpu core i3 530, ram 2gb, και έχω κρατήσει από το παλιό σύστημα την κάρτα γραφικών μία 8500gt και τους τρεις δίσκους που χρησιμοποιούσα. Ενώ στο παλιό σύστημα ο υπολογιστής μου δούλευε με την iatkos v7 στην καινούρια σύνθεση δεν μπορώ να ξεκινήσω την εγκατάσταση με καμιά παραδιανομή (iatkos, ideneb, snow by hazard) μου κάνει συνέχεια restart και δεν προχωράει στην εγκατάσταση. Πρέπει να φορμάρω όλους τους δίσκους και να ξαναπροσπαθήσω ή θέλει κάποια ειδική ρύθμιση το bios εκτός από το AHCI

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα!Είμαι νέος στο σπορ του Ηackinstosh και θέλω τα φώτα σας.Καταρχήν κατάφερα(επιτέλους) να βάλω στο λαπτοπ μου Sony Vaio Aw21z/b Mac με Iatkos V7.Όλα σχεδόν καλά(δεν δουλεύει wifi & webcam) αλλά το πρόβλημα μου είναι στην κάρτα γραφικών.Φοράει την Nvidia 9600m gt 512 ram και το βασικό πρόβλημα είναι η χαμηλή ανάλυση 1024Χ768 και όχι τίποτα άλλο,αλλά πάει κρίμα η οθονάρα 1920χ1080 18.4" .Επίσης μου κάνει πολλά σπασίματα όταν κάνω page down.Ακόμη δεν παίζει ταινίες αλλα μόνο ήχο.Γενικά από ότι αντιλαμβάνομαι δεν διαβάζει τον τύπο της κάρτας.Όπως καταλαβαίνετε είμαι άσχετος με kexts,plists strings etc.Κάθε βοήθεια δεκτή η αλλιώς please help i don't want to give up on Mac!!!!!!!!Ευχαριστώ παιδιά εκ τον προτέρων για τα φώτα σας!!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει με OSx86 Tools να περάσεις με EFI Strings ποια κάρτα γραφικών έχεις? Επειδή τις βλέπεις τις περισσότερες nVidia στο λεω..

 

Αλλιώς θα χρειαστείς NVinject για να την δει σωστά και με QE/CL

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει με OSx86 Tools να περάσεις με EFI Strings ποια κάρτα γραφικών έχεις? Επειδή τις βλέπεις τις περισσότερες nVidia στο λεω..

 

�'λλιώς θα χρειαστείς NVinject για να την δει σωστά και με QE/CL

 

 

Thanks SomniusX για την γρήγορη απάντηση.Δεν δοκίμασα είναι η αλήθεια,αλλά ακόμα μεγαλύτερη αλήθεια είναι οτι είμαι άσχετος με Efi ,inject .Aπλα στην εγκατάσταση του Iatkos v7 δοκίμασα καποιες επιλογές,αλλά μου έβγαζε ήχο και μαύρη εικόνα,ετσι άφησα χωρίς επιλογή σε κάρτα γραφικών και έκανα εγκατάσταση,αλλα η ανάλυση μου είναι μόνο μια και αυτή 1024Χ768.Η κάρτα γραφικών μου είναι η Nvidia 9600m Gt 512 mb.Aν μπορείς και αν έχεις χρόνο ρίξε φως ,πως και τι να δοκιμάσω.To μόνο αν βοηθάει είναι πως ταινίες τελικά βλέπω με quicktime αφου κατέβασα τους codecs.Αν λυθεί το θέμα της ανάλυσης θα το παντρευτώ μάλλον τη Vaia (το laptop μου!) :wacko: . Ευχαριστώ για όλα!

 

link για το Vaio μου http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=134004239

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά καλημέρα. Θα ήθελα την βοήθεια σας αν και πιστεύω ότι είναι λίγο πολύπλοκο το δικό μου πρόβλημα. Είμαι καινούριος στο θέμα iatkos και κόλλησα σε ένα σημείο. Έκαψα την έκδοση v7 αλλά μετα την εγκατάσταση όταν μπουτάρει με το flag cpus=1 -v κολλάει στο JMicron. To σύστημά μου είναι

 

Μobo: MSI Eclipse SLI

CPU: i7 920

Ram: 9gb

VGA: 8800gts 320mb

HDD: 2xIntel X25-M g2 80g (Win7) on ICH10R

2xRaptors Raid0 JMicron (ReadyRaid)

WD 160gb on Jmicron (όχι raid) όπου εδώ θέλω να βάλω το MacOSX)

 

Αν έχει κάποιος την ίδια μητρική (ή και όχι) μπορεί να βοηθήσει; Πρέπει να αλλάξω settings στο bios; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να απενεργοποιούσες το raid που έχεις έτοιμο με σκέτο τον άλλο να δοκιμάσεις και μετά να παίξεις με kexts όταν θα έχεις ready system ώστε να βλέπει το raid? :D

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χαίρομαι που βρίσκω Ελληνική φωνή στο forum. Ετοιμάζω έναν ειδικό οδηγό εγκατάστασης για SL σε συγκεκριμένο hardware και σκοπεύω να το δημοσιεύσω εδώ. Προέρχεται από ένα πρότζεκτ που ξεκίνησα ενάμιση χρόνο πριν και μέχρι στιγμής είχε απόλυτη επιτυχία. (Σχετικό link στην υπογραφή μου).

Θα τα ξαναπούμε σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο αδερφέ (επό το έργο)

 

Θα θέλαμε έναν καλό Ελληνικό οδηγό για την ep34-sd3p και έχεις αρκετά generic hardware!

Link to comment
Share on other sites

Θα διασκευάσω αυτόν που έχω ήδη φτιάξει για την Gigabyte GA-EP35-DS3P και την 8800GT.

Σε λίγες μέρες θα φτιάξω ένα νέο hackintosh με Gigabyte P45-UD3R με 9800GT. Μαζεύω support files και DSTD και φτιάχνω και έναν δεύτερο.

Αυτήν που αναφέρεις (ep34-sd3p) δεν την ξέρω. Θα την μάθω όμως.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας και από εμένα αυτήν τη στιγμή σας γράφω από το κινητό μου γιτι το pc μου ειναι καπουτ.τα spec μου είναι core i7, ga ex58 ud3r, 3gb ddr3, shaphire radeon 4870 2gb δοκίμασα να φορτωσω το iatkos v7 μετά από πολλά βου έβγαλε επιτυχής εγκατάσταση. Τώρα μετά το boot εμφανιζετε μια γκρι οθόνη με το logo της apple μετά γυρνάει το κυκλακι και μετά εξαφανίζεται το μηλαρακι και παραμένει η γκρι οθόνη με καποιες πολύχρωμες γραμμές και αυτό είναι όλο κολλαω εκεί. Ξέρει κανείς τι γίνετε;;; Ας με βοηθηση κάποιος ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...