Jump to content

Γενική Συζήτηση


SomniusX
 Share

198 posts in this topic

Recommended Posts

hello παιδιά,χρειάζομαι βοήθεια γιατί έχω σκάσει,

 

εχω εγκαταστήσει το Kalyway_Leopard_10.5.2 + το συνοδευτικό Mac OS X Leopard 10.5.3 Kalyway Combo Update.

 

Εγκαταστήθηκαν πάνω σε mobo Asus P5E-VM HDMI,q6600,2gb/800,

 

Να αναφέρω είναι η πρώτη φορα που επιχειρώ την μετάβαση από windows σε mac και είμαι τελείως άσχετος,o λογος είναι καθαρά το Logic Audio..

 

Λοιπόν το πρόβλημα είναι οτι δεν μου δίνει ανάλυση πανω απο 1024/768,(χρησιμοποιώ την onboard)κ μου εχουν φυγει τα ματια κ η μαγκια,βρηκα κάτι drivers στο forum για το συγκεκριμένο board δοκίμασα και το terminal αλλα τπτ.

 

Οπως ειπα ειμαι άσχετος,

κάποιος να μου πει πως να κινηθώ,

 

κερνάω 4 εξάδες μπύρες :)

 

heeeelp

 

Φίλε μου έχω την ίδια ακριβώς μητρική και το έχω ψάξει το θέμα αλλά... δυστυχώς για την onboard κάρτα γραφικών μέχρι στιγμής δεν υπάρχουνε drivers. :D

 

Παρ'όλα αυτά υπάρχει τρόπος να αλάξεις την ανάλυση της οθόνης στους VESA drivers.

Για την δικιά μου οθόνη (1280x1024) έφτιαξα αυτό το .kext

Δούλεψε πολύ καλά στο 10.5.2. Στο 10.5.3 δεν το δοκίμασα, αλλά ελπίζω.....

 

Υ.Γ: Αν θέλεις να πετύχεις κάποια άλλη ανάλυση πές μου για να φτιάξω το ανάλογο kext.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φιλε μου,

σ΄ευχαριστώ που ασχολήθηκες με το θέμα,η επιθυμητή ανάλυση που χρειάζομαι είναι 1920*1080 διοτι εχω μια samsung 25.5 2693HM

 

ωστόσο αν μπορείς να μου πεις τι εντολες θα δώσω στο τέρμιναλ,

 

αναμένω..και πάλι thnx,αν χρειάζεται πάντως να βάλω καμια pciexpr καρτα γραφικών το κάνω..αλλα αμα μπορώ να κανω δουλεια με αυτη συνεχίζω έτσι..

 

p.s.

ειδα ασχολεισαι με logic,τι μουσικη γραφεις??

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να αντικαταστήσεις το " com.apple.Boot.plist " με αυτό που έφτιαξα.

Βρίσκεται στο - /Library/Preferences/SystemConfiguration

ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ: κρατα το original για back up σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλα.

 

com.apple.Boot.plist.zip

 

Πάντως ακόμα και αν διορθωθεί η ανάλυση σου, χωρίς μια συμβατή κάρτα γραφικών θα εχεις προβλήματα στην εικόνα σου.

Προτείνω να βάλεις μια απο αυτές:

 

GeForce 8800 GTX

GeForce 8800 GTS

GeForce 8600 GT

GeForce 7600 GT

GeForce 7300 GT

---------------------------------------

Τα περι μουσικής θα τα συζητήσουμε ιδιαιτέρως αν θέλεις :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τα περι μουσικής θα τα συζητήσουμε ιδιαιτέρως αν θέλεις :rolleyes:

 

Γιατί ιδιαιτέρως; Εμάς μαμά δε μας έκανε να ασχοληθούμε με το logic δλδ; :P

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να αντικαταστήσεις το " com.apple.Boot.plist " με αυτό που έφτιαξα.

Βρίσκεται στο - /Library/Preferences/SystemConfiguration

ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ: κρατα το original για back up σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλα.

 

com.apple.Boot.plist.zip

 

Πάντως ακόμα και αν διορθωθεί η ανάλυση σου, χωρίς μια συμβατή κάρτα γραφικών θα εχεις προβλήματα στην εικόνα σου.

Προτείνω να βάλεις μια απο αυτές:

 

GeForce 8800 GTX

GeForce 8800 GTS

GeForce 8600 GT

GeForce 7600 GT

GeForce 7300 GT

---------------------------------------

Τα περι μουσικής θα τα συζητήσουμε ιδιαιτέρως αν θέλεις :P

 

 

Πολύ ωραία φιλε μου,thnx

 

θα το τεστάρο αύριο το πρωί γιατί τώρα είμαι στο φορητό,

 

Οποτε έχεις όρεξη κάνουμε και μια μουσική συμπαντική διαδρομή

 

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ιδιαιτέρως; Εμάς μαμά δε μας έκανε να ασχοληθούμε με το logic δλδ; :P

 

Ααααα....... Ωραία!!

Βλέπω οτι το Logic έχει φανατικούς θαυμαστές.

 

Μαλλον πρέπει να ανοίξουμε ένα θέμα για να αναπτύξουμε εκεί τις μουσικοτεχνολογικές μας

ανησυχίες χωρίς να ενοχλούμε τους υπόλοιπους :wacko:

Link to comment
Share on other sites

τα περι μουσικής τα συζητάμε που;

ρε παιδιά δεν το έχω καταλάβει το logic,

μου φάνηκε πολύ αυτόματο όταν το δοκίμασα..

τι έχει το dp; και είμαστε σε αναμονή του 6..

αλλά γούστα είναι αυτά.. και μάλλον εγω είμαι ο περίεργος..

Link to comment
Share on other sites

Oou oou oou,

 

Έχω απογοητευτεί εντελώς,δεν δουλεύει τίποτα στο παραπάνω σύστημα που ανέφερα,ASUS P5E-V HDMI,Q6600,2/GB/M-AUDIO 24/96 PCI.

Δοκίμασα όλες τις τελευτές εκδόσεις,iatkos,kalyway,leo4all..Οι εγκαταστάσεις σε όλες τις εκδόσεις είναι ok και το σύστημα πετάει,αλλα δεν δουλεύει καμια συσκευή,το αρχειo που μου έστειλες φιλε δεν δουλεύει,δηλ,με το που έκανα restart,έκανε συνεχόμενα reset πανω στην εκκινηση αυτο,

 

τζιφος.

θα πάρο δάνειο να πάρω macpro :)

Link to comment
Share on other sites

Oou oou oou,

 

Έχω απογοητευτεί εντελώς,δεν δουλεύει τίποτα στο παραπάνω σύστημα που ανέφερα,ASUS P5E-V HDMI,Q6600,2/GB/M-AUDIO 24/96 PCI.

Δοκίμασα όλες τις τελευτές εκδόσεις,iatkos,kalyway,leo4all..Οι εγκαταστάσεις σε όλες τις εκδόσεις είναι ok και το σύστημα πετάει,αλλα δεν δουλεύει καμια συσκευή,το αρχειo που μου έστειλες φιλε δεν δουλεύει,δηλ,με το που έκανα restart,έκανε συνεχόμενα reset πανω στην εκκινηση αυτο,

 

τζιφος.

θα πάρο δάνειο να πάρω macpro :P

 

 

 

Min apogoiteyesai etsi eykola file moy......

 

kai ego stin arxi skeftomoyn na poyliso to amaksi gia na paro mac pro!! xexexe

 

 

 

edo yparxei ena katapliktiko thread poy tha se voithisei poly: http://forum.insanelymac.com/index.php?showtopic=73046

 

 

 

min to vazeis kato... keep walking!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έλυσα και έφτιαξα ξανά το μηχάνημα 3~4 φορές μέχρι να βρώ το hardware που μου αρέσει..

 

Πλέον έχω το h4ckintosh για την γυναίκα μου και αγόρασα έναν τούμπανο 24άρι iMac και ηρέμισα! :(

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβλημα με το PC. Εχω κατεβασει το Kalyway και προσπαθω να το εγκαταστησω.Ολα στην αρχη ειναι μια χαρα αλλα οταν τελειωνει το install και κανω restart μου bootαρει τα Vista αλλα ο δισκος εχει κανονικα τα αρχεια(το ειδα με το Macdrive).

Τι να κανω?Οποιος ξερει ας βοηθησει plzzzzzzzzzzzzzzzz

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα αυτο που μου ειπες αλλα στο Google το εχει μονο για LINUX επισης εχω ενα προγραμμα επιλογης λειτουργικων και ουτε αυτο μου βρισκει τα Mac.

Link to comment
Share on other sites

Το grub είναι για partitions bootάρει ότι βρει μπροστά του.. δεν παίζει ρόλο τι λειτουργικό έχεις.. Υπάρχει και σε live cd που το bootάρεις το cd και το χρησιμοποιείς ως μενού για να διαλέξεις όποιο partition/disk θέλεις να ξεκινήσει και περιέχει και το πως το λένε.. εκείνο το gnome disk utility! A ναι το gparted κάτσε να βρω link..

 

Λοιπόν..

 

σελίδα

http://gparted.sourceforge.net/livecd.php

 

και κατέβασμα από εδώ

http://sourceforge.net/project/showfiles.p...ckage_id=125754

 

Υπάρχει και ως usb/hd συσκευή να το φτιάξεις αν δεν θέλεις σε cd! ;)

Link to comment
Share on other sites

Για σας και παλι καταφερα να βαλω τα Mac στο pc αλλα αντιμετωπιζω ενα προβλημα με την καρτα ηχου δεν ακουγετε τπτ ουτε τα mac την αναγνωριζουν .Επισης τπτ και στο VMware δεν ακουγετε τπτ plz οποιος ξερει ας βοηθησει.Εχω φαει ολο το net.

ΥΓ:Η καρτα ήχου μου ειναι Creative Audigy SE(Προσπαθησα να την δοκιμασω στο VMware αλλα τζιφος)

Link to comment
Share on other sites

Για σας και παλι καταφερα να βαλω τα Mac στο pc αλλα αντιμετωπιζω ενα προβλημα με την καρτα ηχου δεν ακουγετε τπτ ουτε τα mac την αναγνωριζουν .Επισης τπτ και στο VMware δεν ακουγετε τπτ plz οποιος ξερει ας βοηθησει.Εχω φαει ολο το net.

ΥΓ:Η καρτα ήχου μου ειναι Creative Audigy SE(Προσπαθησα να την δοκιμασω στο VMware αλλα τζιφος)

 

Leopard έχεις ή Tiger?

Ρίξε μιά ματιά εδώ: http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/Creative

 

και εδώ: http://www.driverheaven.net/mac-os-x-drive...-0b2-alpha.html

Link to comment
Share on other sites

Leopard εχω τα δοκιμασα αυτα που μου ειπες αλλα τπτ.Για να καταλαβεις οταν ανοιγω το iTunes και επιλεγω τραγουδι το τραγουδι φενεται να πεζεται κανονικα(το seek εννοω) αλλα δεν ακουγεται ήχος απο τα ηχεια.Η καρτα μου ειναι PCI.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα αυτο που μου ειπες αλλα στο Google το εχει μονο για LINUX επισης εχω ενα προγραμμα επιλογης λειτουργικων και ουτε αυτο μου βρισκει τα Mac.

Τελικά εβγαλες άκρη με το gparted live cd.. έχει grub στο cd και μπορεί να δει τους δίσκους/partition και να διαλέξεις!

Link to comment
Share on other sites

ότιδήποτε κάρτα να βάλεις ακόμα και μια απλή των 5 ευρώ σε usb θα παίξει!

 

Εδώ θα διαφωνήσω......

Εγώ έχω επαγγελματική κάρτα ήχου με usb (BEHRINGER BCA-2000) και δεν παίζει.

Δεν είναι όλες οι usb συμβατές με mac.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...