Jump to content

Γενική Συζήτηση


SomniusX
 Share

198 posts in this topic

Recommended Posts

Κατ' αρχήν δεν πρέπει να είσαι βιαστικός! Αυτού του είδους προβλήματα λύνονται με υπομονή και επιμονή.

Πιστεύω οτι όλοι θέλουν να βοηθήσουν, αλλά πιθανώς έχουν και άλλα πράγματα να κάνουν.. Και μήν ξεχνάς οτι βρισκόμαστε σε εορταστική περίοδο, οπου δεν βρίσκονται όλοι πάνω απ τον υπολογιστή τους.

Αν και δεν υπάρχει πλήρες hardware compatibility list για το 10.5.5, μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ

http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.5.2#Asus και να συγκρίνεις τα λοιπά μοντέλα που αναφέρονται διότι πιθανώς θα υπάρχουν αρκετές ομοιότητες με το δικό σου motherboard.

Μετά μπορείς να συμβουλευτείς έτοιμους οδηγούς, όπως είναι αυτός http://tgrounds.blogspot.com/2008/10/osx-l...1055-on-pc.html

Μπορεί να αναφέρεται στο ideneb aλλά ίσως να εντοπίσεις λεπτομέρειες που να σε βοηθήσουν.

Επίσης, μιάς και αναφέρεσαι σε ύπαρξη windows και ubuntu (δεν έχω καταλάβει τι εννοείς περί linux, αφού και το ubuntu linux είναι) λογικά θα χρησιμοποιείς κάποιον bootloader. πώς εναλλάσσεσαι λοιπόν μεταξύ λειτουργικών στο ξεκίνημα του υπολογιστή σου?

Η εγκατάσταση ολοκληρώνεται επιτυχώς (installation succeeded) και στο reboot κολλάει στο σηματάκι λές.

Δοκίμασε να κάνεις εκκίνηση σε "safe mode". Προχωράει?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά...

Επιτέλους μία πατρίδα να πω 2-3 κουβέντες!!!

Μόλις εγκατέστησα το leοp 10.5.5(ideneb) με όλες τις συσκευές να δουλεύουν( με εξωτερική emu-0404) και έχω να πώ μόνο κάτι...τα mac...μαμάνε!!!

Θα τα λέμε συχνά απο εδώ και πέρα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας και από εμένα έχει κανένα μήνα που έχω σετάρει ένα μηχάνημα και δουλεύει πολύ καλά!!!

 

Mobo: GA-P35-DS4 REV 2.1

CPU: Q9550 2,8 overclocked to 3,6

Ram: 2x1GB & 2X2GB KINGSTON KHX8500D2K2 PC8500 1066MHZ HYPERX DUAL CHANNEL KIT

Graphic Card: Nvidia 8800 Ultra 768 DDR3

hdd: 500gb

 

Έβαλα πρώτα 10.5.4 retail με "boot 132" και από εκεί και πέρα έκανα όλες τις αναβαθμίσεις από την μαμα

μετά βρήκα τους drivers που χρειαζόμουν και όλα παίζουν μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα παιδία,

 

μόλις πήρα το φορητό Acer Aspire 5735...

 

http://www.multirama.gr/products/product?p...mp;catid=010200

 

διαθετει τα χαρακτιριστικα που βλεπεται στο site.

 

Υπάρχει περιπτοση να μπορεσω να εγκαταστησω το Leopard?

 

Ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα έχει κανένα μήνα που έχω σετάρει ένα μηχάνημα και δουλεύει πολύ καλά!!!

 

Mobo: GA-P35-DS4 REV 2.1

CPU: Q9550 2,8 overclocked to 3,6

Ram: 2x1GB & 2X2GB KINGSTON KHX8500D2K2 PC8500 1066MHZ HYPERX DUAL CHANNEL KIT

Graphic Card: Nvidia 8800 Ultra 768 DDR3

hdd: 500gb

 

Έβαλα πρώτα 10.5.4 retail με "boot 132" και από εκεί και πέρα έκανα όλες τις αναβαθμίσεις από την μαμα

μετά βρήκα τους drivers που χρειαζόμουν και όλα παίζουν μια χαρά

 

Retail/Boot132/EFI Partition ? ή απλά 132 ?

 

Έχω την P35-DS3P και την EP35-DS4, ομολογουμένως είναι άριστη πλατφόρμα για Leopard. Όπως και η ASUS P5E.

Link to comment
Share on other sites

εχω το aspire 5315 και εχω εγκαταστησει το iDeneb_v1.4_10.5.6 και δεν μου δουλεει

  • LAN: Broadcom Netlink Fast Ethernet (14E4:1713)
  • WLAN: Atheros AR5007EG Wireless Network Adapter (168C:001C)

Εχεται να προτεινεται καποιο usb ethernet που να ειναι ενταξει και να δουλευει?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν υπάρχει κανένα howto για να κατασκευάζουμε

gfx-strings για κάρτες γραφικών?

 

segway

 

Υπάρχει, αλλά γιατί να μην χρησιμοποιήσεις το EFISTUDIO ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ερωτησούλα για όσους έχουν ήδη κάποιο Mac...

Ρε παιδιά...τρέχει το ίδιο γρήγορα στο PC όπως και στα Mac;

Δηλαδή εάν πάρω ένα pc με ακριβώς τα ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά και εγκαταστήσω την λεοπάρδαλη θα κάνει τα ίδια benchmarks με το αντίστοιχο mac;

Το boot μου στο hackintosh είναι περίπου 1-2 λεπτά, είναι λογικό;Αν όχι το mac σε πόσα δευτερόλεπτα ξεκινάει;

Αν είναι έτσι πάντως το θεωρώ χαζό να αγοράζει κάποιος mac με 200-300 ευρώ παραπάνω...

Ευχαριστώ παλικάρια...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλα,εχω τόσο καιρο εδω μέσα και δεν ηξερα την ύπαρξη του ελληνικού κομματιού.

@GreeceDimitris:

Μην σου πώ και γρηγορότερα απο ενα ανάλογο μακ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα.

1)Δείτε μια την υπογραφή μου και απαντήστε.

2)Τι apple accessories έχετε; Γιατί για να χρησιμοποιείται Mac OS μάλλον θα γουστάρετε μηλαροκαταστάσεις. ^^

Link to comment
Share on other sites

Once u go Mac, you never go back.

 

Άν δεν δυσανασχετήσεις με τις διαθέσιμες εφαρμογές και το προσπαθήσεις λιγάκι (στο κάτω κάτω GUI το ένα, GUI και το άλλο), θα απαντήσεις μόνος σου στην ερώτηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Geia sas paidia....eimai h Maria......xreiazome thn boh8eia sas.

 

Loipon exw ena Fujitsu Siemens

 

CPU Intel Pentium 4 , 3215 MHz (16x201)

Chipset Sis 964

Grafik nVIIDIA Geforce 620 AGP

Audio Realtek ALG655

Network sis900Fast Erthennet adapter

RAM 1 GB

 

 

Peitemou sumfona me thn peira sas poia version tergeiazh kalutera me auto to Hardware???

 

89a eimoun eugnoimon gia mia apanthsh.

 

Euxaristw

 

Maria

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μια ερωτησουλα και απο εμενα που προσπαθω να εγκαταστησω το ιΑΤΚΟS_V7 και διαβασα το παρακατω:

 

''-Make sure that the md5 checksum of your iATKOS iso image matches the one in md5.rtf file. Do this MD5 check just before mounting or doing anything with the iso image! Otherwise you may have a faulty DVD image. Use quality media/burner and burn slowly-''

 

Τι ακριβως πρεπει να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Τπτ είναι αν το έχεις κατεβάσει λάθος να επιβεβαιώσεις ότι το iso είναι εντάξει για να το γράψεις..

 

Ε.. οι περισσότεροι από εμάς δεν το τσεκάρουμε γιατί βαριόμαστε! heh.. διάλεξε και κάνε!

Link to comment
Share on other sites

Τπτ είναι αν το έχεις κατεβάσει λάθος να επιβεβαιώσεις ότι το iso είναι εντάξει για να το γράψεις..

 

Ε.. οι περισσότεροι από εμάς δεν το τσεκάρουμε γιατί βαριόμαστε! heh.. διάλεξε και κάνε!

 

σε ευχαριστω φιλε μου, αλλα αν καταλαβα καλα τοτε μαλλον δεν το εχω κατεβασει καλα.

γιατι το torrent που κατεβεσα ειχε 2 αρχεια: ενα zip που ειχε μεσα το Iso και με ενα αρχειο word με ενα αριθμο ΚA'Ι ενα επιπλεον αρχειο word (με το ιδιο ονομα) με το αλλο word

ΚA'Ι DΕΝ ΕΙΝA'Ι ΙD"ΙA' !!!!

σας μπερδεψα?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ναι.. τσίμπα το άλλη μία στην ίδια τοποθεσία κι αν δεν έχει κατέβει κάτι καλά θα το συμπληρώσει..

 

το καλό των torrents! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

�'ασικά ναι.. τσίμπα το άλλη μία στην ίδια τοποθεσία κι αν δεν έχει κατέβει κάτι καλά θα το συμπληρώσει..

 

το καλό των torrents! ;)

 

φιλε μου το ξανακατεβασα αλλα τα ιδια...... ;)

exeis na mou proteineis kapoia esy pou ksereis oti leitoyrgei giati den blepo prokopi...

Link to comment
Share on other sites

off topic

 

paidia To insanelymac.gr anikse elate kai eseis twra kai kante eggrafi grapste nea themata voithiste kai voithithite apo alous xristes grapste tutorials grapste ta provlimata sas kai kante geniki sizitisi me alous xristes

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kalispera se olous

 

tha eithela mia boithia an ginete

 

prosfata pira to netbook Viewsonic apo to eshop diavazontas se diafora sites oti einai msi wind u100 klonos kai ipe8esa oti tha einai efkoli diadikasia na valo mac epano

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.908257&sid=1

 

dikstixos oti kai na dokimasa gia boot cd eite retail eite tis gnostes hackintosh dianomes pou kikloforune panta sxedon perno to exis minima

 

USBF: 5.386 EHCI controller unable to take control from BIOS

USBF: 5.395 AppleUSBEHCI [0x2792800]: unable to obtain ownership: 0xe00002be

USBF: 5.405 AppleUSBEHCI [0x2792800]: : UIMnitialize - Error occured (0xe00002be)

USBF: 5.418 AppleUSBEHCI : Unable to initialize UIM

 

xeri mipos kanis sas pou ofilete to provlima? mono to IPC 10.5.6 bootary kai oloklironei tin egatastasi ala meta tin epanekinisi kai meta ton bootloader afou xekinisi na kani load to litourgiko kani restart

 

ti mpori na ftei. to mixanima exi ena periergo bios epano to InsyderH2O pou apoti ida sti selida tou einai EFI Bios

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...