Jump to content

Γενική Συζήτηση


SomniusX
 Share

198 posts in this topic

Recommended Posts

Γεια σας και από εμένα αυτήν τη στιγμή σας γράφω από το κινητό μου γιτι το pc μου ειναι καπουτ.τα spec μου είναι core i7, ga ex58 ud3r, 3gb ddr3, shaphire radeon 4870 2gb δοκίμασα να φορτωσω το iatkos v7 μετά από πολλά βου έβγαλε επιτυχής εγκατάσταση. Τώρα μετά το boot εμφανιζετε μια γκρι οθόνη με το logo της apple μετά γυρνάει το κυκλακι και μετά εξαφανίζεται το μηλαρακι και παραμένει η γκρι οθόνη με καποιες πολύχρωμες γραμμές και αυτό είναι όλο κολλαω εκεί. Ξέρει κανείς τι γίνετε;;; Ας με βοηθηση κάποιος ευχαριστώ

Καλησπέρα christosks

 

Καταρχάς καλως ήρθες στην κοινότητά μας και κατά δεύτερον το ότι έχεις postάρει εδώ που όλοι θα λάβουν ειδοποίηση δεν χρειάζεται να στέλνεις και μεμονωμένα pm.. είναι περίεργες οι μέρες και ΟΣΟ γρήγορα θες να γίνει το μηχάνιμά σου οκ, δεν γίνεται αν δεν είναι κόσμος εδώ!! ;) Σωστά? :)

 

Λοιπόν, την ώρα που bootάρει δώστου το

-v

 

και ότι σου γράψει είναι αυτό που πρέπει να μας πεις για να δούμε εάν μπορούμε να σε βοηθήσουμε.

 

Υ.Γ. αν κοιτούσες λίιιιγο πιο πίσω θα δεις ότι όλοι όσοι κολλάνε αυτό πρέπει να κάνουν για να τους βοηθήσουμε, αλλά από την βιασύνη σου πήρες φόρα και τα pm..

 

Κάνε έναν κόπο και βλέπουμε οκ? :D

Link to comment
Share on other sites

Τότε πιθανόν έχεις διαλέξει έναν injector για την κάρτα γραφικών σου στην εγκατάσταση.. για να μην σε βάλω σε τερματικό και σε μπλέξω με kext caches, προτείνω re-install και τα βασικά για την κάρτα γραφικών..

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα boot με -χ και δουλεύει αλλά έχει μια εικόνα με ένα πληκτροκογια και λέει να συνδέσω ένα πριν ξεκινήσω.έχω logitec πληκ και ποντίκι και δεν δουλεύουν

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάποιο από τα δύο ps2? Αν ναι τότε να ξέρεις μόνο usb παίζουν εκτός κι αν έχεις διαλέξει στην εγκατάσταση να παίζουν ps2

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το ps2??ένα κοινό πληκτ έχω στο βιος μου έχω βάλει enable στο πληκ και το ποντίκι

και στο σετ απ δεν τικαρα αυτό που έλεγε ps2 μήκος είναι αυτό;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα παίδες...

 

Εδώ και δύο μέρες παλευο να ωαλο λειτουργικο OSX στο PC μου, αλλά μάταια. Έχω ήδη δύο Mac, εναν imac 17" και ένα macbook, που σημαίνει ότι έχω τα γνήσια λειτουργικα, Tiger, Leopard και Snow Leopard. Στο PC έχω 64 Windows 7. Πάντα είχα την περιέργια να δω τι μπορεί να κάνει το OS X με την δύμανη ενος PC(γιατι μεταξύ μας η Apple από δύναμη υστερεί). Έχω δοκιμάσει τα πάντα. Από Hack και τα γνήσια με patch, ως flash μνήμη και Livedvd, αλλα τπτ. Το μόνο που έχω καταφέρει είναι να κάνω σωστά εγκατάσταση, αλλά μετά το restart μου κολάει στο loading screen.

 

Το hardware μου είναι:

CPU: intel i7

GPU: Nvidia gtx 275

MoBo: DFI Lanparty DK x58

Audio Card: Auzentech Prelude

 

Αυτά με νοίαζει να δουλέψουν γιατί θέλω να βάλω το Final cut studio :)

Και κατά προτίμηση το λειτουργικό Snow Leopard...

Link to comment
Share on other sites

Να σε καλοσορίσουμε λοιπόν στην παρέα μας.

 

Γενικά είναι δύσκολο να γίνει εγκατάσταση κατευθείαν σε Snow Leopard. Συνήθως κάνουμε εγκατάσταση σε 10.5.x ώστε να έχουμε μια πρώτη εικόνα για το τί Kexts χρειαζόμαστε για το μηχάνημά μας να φτιάξουμε και το δικό μας DSDT και μετά να προσπαθήσουμε για Snow (αυτό έκανα κι εγώ).

 

Η δική σου περίπτωση είναι λίγο περίπλοκη, επειδή έχεις πολύ καινούργιο επεξεργαστή τον i7. Κάποιοι έχουν καταφέρει να ξεκινήσουν από 10.5.x και κάποιοι όχι (εγώ έχω Intel Core 2 Quad και δεν γνωρίζω καθόλου τη συμπεριφορά του i7).

 

Θα σου έλεγα λοιπόν μιας και θέλεις Snow να ρίξεις μια ματιά εδώ

 

http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.6.0

 

Δεν υπάρχει η μητρική σου ως μάρκα, αλλά υπάρχει Chipset παρόμοιο με το δικό σου (Intel X58 / ICH10R). Ψάξε να βρεις στα Chipsets (από ότι είδα υπάρχει αναφορά για κανά δυο) και δοκίμασε να κάνεις ότι λέει εκεί, μήπως και βοηθηθείς.

 

Περιμένουμε νέα σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημερα SomniusX,

Παει καιρος να τα πουμε, χαθηκαμε και εγω εχω χαθει με τα Windows :)...Μιας και αλλαξα Mobo λεω να κανω μια δοκιμη για Χιονι μπας και δω χιονισμενη μερα καμια φορα.

Συστημα:

Matherboard: ASUS Striker II NSE (nForce 790i)

RAM: Corsair XMS3 DHX DDR3 4GB

CPU: INTEL CORE 2 QUAD CORE Q6600 2.40GHz

GPU: GAINWARD 8972 BLISS 8800GT 1GB PCI-E

 

Διαβασα για iAtkos σε 10.5.8 αλλα μιας και θα περασω απο τα βασανα λεω να κανω μια προσπαθια για 10.6.Χ.

Αν βρεις τιποτα πες μου ρε μπας και τα καταφερω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα SomniusX,

Παει καιρος να τα πουμε, χαθηκαμε και εγω εχω χαθει με τα Windows :D...Μιας και αλλαξα Mobo λεω να κανω μια δοκιμη για Χιονι μπας και δω χιονισμενη μερα καμια φορα.

Συστημα:

Matherboard: ASUS Striker II NSE (nForce 790i)

RAM: Corsair XMS3 DHX DDR3 4GB

CPU: INTEL CORE 2 QUAD CORE Q6600 2.40GHz

GPU: GAINWARD 8972 BLISS 8800GT 1GB PCI-E

 

Διαβασα για iAtkos σε 10.5.8 αλλα μιας και θα περασω απο τα βασανα λεω να κανω μια προσπαθια για 10.6.Χ.

Αν βρεις τιποτα πες μου ρε μπας και τα καταφερω!

Yo yo yo bro, wassup? τι νέα από την αγαπημένη μας την νησο!!!

Λοιπόν, ανάποδα..

Από κάρτα γραφικών δεν θα έχεις πρόβλημα παίζουν αυτές άντε με efi strings αντε με nvenabler όλα παίζονται..

CPU δεν το συζητάμε..;)

Μνήμες δεν χρειάζεται να ρωτήσεις ρε! Γαμάνε!

Τώρα το αιωνιως πρόβλημα, Mobo, θα τσεκαρω τώρα και θα επανέλθω..! :)

 

Εγώ από την άλλη κούμπωσα ssd και παίζω boot από το post screen, δλδ με το που ξεκινάει δίσκο, στα 8 sec μετά το install, τώρα με full install στα 11-12 sec, δεν με χάλασε καθολούλου φιλαράκι..!

 

Πρέπει να τα λέμε πάλι από skype μαλακία ρε.. :D

 

Λοιπόν για την Striker II πρόχειρα έτσι..

 

Google Search

iAtkos v7 σε αυτή

ένα bios setup της

 

Άρα σε γενικες γραμμες με λίγο κόπο και ψαξιματάκι πιστεύω next week θα παίζεις κομπλέ..!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που με προβληματιζει καιμεν ειναι η MOBO δεν βρηκα καποιον που να κουμποσε 10.6.Χ.

Σ/Κ ερχεται και ο θεος μαζι μας!

 

Ζηλια με SSD...αλλα και τσουχτερι τιμη!! :(

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που με προβληματιζει καιμεν ειναι η MOBO δεν βρηκα καποιον που να κουμποσε 10.6.Χ.

Σ/Κ ερχεται και ο θεος μαζι μας!

 

Ζηλια με SSD...αλλα και τσουχτερι τιμη!! :(

 

Καλή τύχη, εγώ πιστεύω θα κάτσε ο Χιονούλης..

 

Όσο για τον δίσκο, ζήλια ψώρα ρε!!! Από 130€ μόνο 108€'για τα 64gb Kingston θες;

Link to comment
Share on other sites

http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.6.2#Asus

 

Δες κατω-κατω, ακριβως για NSE και 10,6,2... ετσι στα ξαφνικα πεταχτηκε μπροστα μου :)

 

Πωωω καλά στο πρώτο μέρος που έπρεπε να κοιτάξουμε ήταν, αααααιντε καιμοι δυο κοιμόμαστε!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να σας καλησπερήσω κι εγώ φίλοι μου , μετά από μιας εβδομάδας αρκετό ψάξιμο και διάβασμα , τα κατάφερα τελικά και έχω mac os x στο netbook μου , ενα lg x110 , (αν κάποιος θέλει βοήθεια πολύ ευχαρίστως να τον βοηθήσω )

 

και μία ερώτηση , εφαρμογές πως περνάμε , ή μάλλων να διατυπώσω σωστά την ερώτηση μου

 

έχω κατεβάσει κάποιες εφαρμογές οι οποίες μπόρεσαν και εγκαταστάθηκαν και άλλες πάλι όχι .

 

Μήπως πρέπει να κατεβάζω εφαρμογές που είναι για hack λειτουργικό ή υπάρχει κάποιος τρόπος που δεν τον γνωρίζω ?

 

Είμαι ψιλοάσχετος (πρώτη μου επαφή με mac λειτουργικό ) οπότε αν κάποιος απαντήσει να είναι όσο το δυνατόν διευκρινιστικός

 

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα.

νεος στο αθλημα.

εκανα εγκατασταση σε εναν hp dv6000

ideneb.

με την δευτερη προσπαθεια ολα καλα.

τωρα αντιμετωπιζω 3 προβληματακια.

1.δεν αναγνωριζει το πληκτρολογιο.

εβαλα ενα usb Για να κανω την δουλεια μου.

2δεν αναγνωριζει το ποντικι

παλι εβαλα ενα usb.

3.δεν εχω δικτυο ουτε ασυρματο ουτε ενσυρματο.

κατεβασα ενα file και ετρεξε την sudo.

μου ζηταει password ,βεβαια δεν εχω βαλει πουθενα και ετσι παταω μονο το enter,αλλα δεν γινετε τιποτα.

καμια βοηθεια?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γεια σας παιδια νεος εδω, αν και καιρο γραμμενος στα forum

θελω και εγω καποια στιγμη να φτιαξω το δικο μου μηχανημα που να τρεχει osx86

έχω να ριξω πολυ διαβασμα με το τι τρεχει και τι ειναι συμβατο και να σας βομβαρδισω με τις σκεψεις και αποριες μου.

to the drawing board!

χαιρετισμους σε ολους και ελπιζω να βρω οτι ψαχνω εδω για osx86

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

πω πω .. aπό τον οκτώμbρη του '10 πaιδιά έχουμε νa τa πούμε εδώ.. μάλιστa

 

 

νa ξέρετε έχουμε κάνει πάσa κι έχουμε μετaφερθεί λίγοι σιγά σιγά στο γειτονικό φόρουμ με περισσότερη "ελληνική" κίνηση κaι σχετικά..

 

ρίξτε μιa μaτιά στο OSx86.net

κι έχει ετοιμaστεί Ελληνικός τομέaς κι εκεί

http://www.osx86.net/917-955-955-951-957-953-954-940/

 

τώρa είτε εδώ είτε εκεί μιλάμε είμaι ο ίδιος κaι πιστεύω θa είμaστε ίδιa άτομa..

 

άντε δρaστηριοποιηθείτε! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...
  • 10 months later...
 Share

×
×
  • Create New...