Jump to content

apparently the iphone isn't worth your hard earned $600


  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#61
RedSox

RedSox

    InsanelyMac Geek

  • Members
  • PipPipPip
  • 163 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pasadena/Hollyweird

You have to count in all the money they have spent in designing this gadget, and hypes, ads, stock market brokers, and so on and on, the list will be very long.

Anyway, you don't buy it, somebody else will buy it. SJ and Apple clearly knows that when they make imac, ipod, iphone.

Take it easy! This is life!


Well some rumor sites reporting cheaper NANO phone, still, would like to see 3G, and still yet, its an amazing product.

#62
sarahbau

sarahbau

    InsanelyMac Legend

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 903 posts
  • Gender:Female
  • Location:Raleigh, NC
I can't believe the people who are saying "it's overpriced because I just need a phone for talking." That's the same as saying "anything that costs more than a Kia Rio is overpriced because I just need a car for driving." Just because something is more than you are willing to pay, it doesn't mean it costs more than it should. I personally have no need for an iPhone, and don't care for my phones to have anything more than the ability to make and receive calls, but I understand that what I want isn't necessarily what others want.

I'm going to beat the dead horse a bit and say that retail products cost much more than the components to manufacture them. I have a really good chocolate chip cookie recipe, and I recently decided I might try to sell some cookies. I calculated that it would cost me $1.49 in ingredients to make a dozen cookies, but if I sold them at that price, I'd be losing a lot of money. If I want to pay myself for the labor to make them, I'd have to raise the price to $3.49 (and that's only $12 an hour - nothing ridiculous). Someone might see my price and say "that's crazy. It shouldn't cost more than $2 a dozen if it only costs $1.50 to make," but if I charged that, I'd only be paying myself $3 an hour! It's the same for Apple. They have to pay the employees, cover the costs of any materials used in development, and new hardware/machines they had to buy in order to develop it, and pay power bills, etc.

btw, after figuring out how much I'd have to sell the cookies for, I've decided I probably won't bother doing it. lol





0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

© 2017 InsanelyMac  |   News  |   Forum  |   Downloads  |   OSx86 Wiki  |   Designed by Ed Gain  |   Logo by irfan  |   Privacy Policy