Jump to content

Româna


XanthraX
 Share

65 posts in this topic

Recommended Posts

  • 2 months later...

Dragi romanashi :D, tokmai vreau sa anunt ca distributia noua facuta de turci, alias IATKOSv7 cred ca va intra in TOP 3-ul preferintelor doritorilor de software cu "marutz" :D. Este o distributie destul de..."vanilata" pot sa spun, cu drivere elementare, cu un startup disk 10.5(.0) iar instalat continand ultimul update (10.5.7).

 

Dupa mine, o ierarhie a 3 dintre cele mai bune distributii actualizate de Hackintosh ar fi:

1: XxX_OSx86_10.5.6_v2 (modat cu ultimele patchuri ppf)

2: IATKOS_v7

3: IATKOS_v5

 

Am observat ca au scos si sarbii ceva release ( alias Hazard Leopard ). Eu nu am insistat pe aceste release-uri...dar cine vrea sa-si incerce norocul...toata stima.

 

IATKOS_v7-le e recomandabil mai ales pentru cei care nu au instalat pentru prima oara Mac OS X pe PC, pentru a fi modat hardly pentru suport hardware, dar nu in ultimul rand celor care vor sa aibe un soft cat mai apropiat de cel de pe Mac-urile "vero", adica "vanilla", sau incepatori intr-ale fenomenului "Hackintosh".

 

Asha ca, nu pot decat sa va urez SPOR LA TESTE ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Salutare. Bine v-am gasit, fratilor. Si inainte de toate> La multi ani!

AM o mare rugaminte. Incerc sa instalez iDeneb 1.3 sau iAtkos v5i pe un PC unde mai am instalat un WinXP.

Problema e ca dupa instalare reusita a leopardului nu pot sa bootez in Mac OSX. NU pot intra decat in XP. Am instalat Acronis OS SElector, insa daca aleg partitia cu Leopardu imi apare eroarea boot1: error.

Daca bootez cu DVD-ul orice comanda aleg (respectiv -v, -f) ajung din nou in meniul de instalare, daca aleg -s ajung insa zona unde se lucreza de la linia de comanda, lucru care cinstit ma depaseste.

Ce ar trebui sa fac sa pot accesa Mac OSX? Multumesc.

salutare ... spune`mi te rog cum pot sa fac sa`mi mearga si mie iATKOS 5i sau 7i ...

exact acelas lucru pateam si eu ... il instalam .. dar cand il restartam dupa instalare nu putea sa bootez in el .... si din pacate ... nici in Windows Vista nu mai mergea .. booot:error. Cum ai facut sa booteze in leopard ..k nush ce sa`i mai fac ... l`am instalat de n ori si tot la fel imi da .. MD5 e verificat.

am un Intel Quad Core Q6600

PCB : Assus P5B Premium

NVidia GF 9600 GT

nu e ceva compatibil ??/ sau ce pot sa fac ////

ms mult

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salutare tuturor! :) Ma plimb de ceva vreme pe forumul asta dar abia acum am dat peste topicul in romana. :(

 

Ok, acum sa prezint si realizarile mele pana acum: - Hackintosh 95% functional.

 

Platforma: - Notebook Toshiba L300-17L :

- Intel dual core T2390 - 1.86 Ghz

- 3Gb DDR2 667 Mhz

- Intel GMA X3100

- Audio Realtek ALC262

- Ethernet Realtek R1000

- Wireless Intel 3945ABG

- 250GB HDD 5400rpm

- Build in 1.3Mp camera, microphone

 

Pana acum am reusit sa fac totul sa mearga perfect inafara de placa de retea wireless, drept pentru care folosesc o placa wireless pe usb D-Link DWA140 N pentru care producatorul ofera drivere speciale macosx.

 

Am folosit la instalare distributia iAtkos 5i (10.5.5) - instalat pentru sisteme upgradabile, iar acum rulez cu succes 10.5.8.

 

Problema cu driverele de Intel 3945ABG ar fi urmatoarea, dupa cum probabil ati mai citit si pe forum. Este recunoscuta de sistem ca airport, scaneaza, afiseaza retelele disponibile, dar nu se poate conecta la nici o retea. Pana acum nu am reusit sa rezolv problema.

 

Un alt dezavantaj este faptul ca dupa efectuarea upgreade-ului la versiunea 10.5.8 functia sleep nu mai functioneaza.

 

Next step acum este instalarea versiunii noi Snow Leopard direct de pe dvd-ul retail, sper sa functioneze, o sa revin in weekend cu detalii.

 

Numai bine,

Dan

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ce mai face romanii nostri? :)

 

ok...nu am mai facut nimic cu dell-mac-ul meu...ma chinuie talentu' si vreau sa mai incerc, asadar, ce vs imi recomandati sa incerc pe configuratia din semnatura?

v-am salutat!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salut tuturor!Dat fiind faptul ca ne aflam intre sarbatori vreau sa va urez in primul rand Sarbatori Fericite si La Multi Ani!

In al doilea rand am un sistem desktop cu urmatoare configuratie :

 

 

Motherboard

CPU Type QuadCore Intel Core 2 Quad Q6600, 2400 MHz (9 x 267)

Motherboard Name Asus P5KC (3 PCI, 1 PCI-E x1, 2 PCI-E x16, 4 DDR2 DIMM, 2 DDR3 DIMM, Audio, Gigabit LAN, IEEE-1394)

Motherboard Chipset Intel Bearlake P35

System Memory 3072 MB (DDR2 SDRAM)

DIMM1: Kingmax KLED48F-B8KU6 1 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM (5-5-5-18 @ 400 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz) (3-3-3-9 @ 200 MHz)

DIMM2: Kingmax KLED48F-B8KU6 1 GB DDR2-1100 DDR2 SDRAM (6-7-7-25 @ 555 MHz) (5-5-5-18 @ 400 MHz) (4-4-4-15 @ 333 MHz)

DIMM3: Kingmax KLED48F-B8KU6 1 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM (5-5-5-18 @ 400 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz) (3-3-3-9 @ 200 MHz)

BIOS Type AMI (06/25/08)

Communication Port Communications Port (COM1)

 

Display

Video Adapter NVIDIA GeForce 9600 GT (512 MB)

Video Adapter NVIDIA GeForce 9600 GT (512 MB)

3D Accelerator nVIDIA GeForce 9600 GT

Monitor LG W1941 [19" LCD] (190475856)

 

Multimedia

Audio Adapter Realtek ALC883 @ Intel 82801IB ICH9 - High Definition Audio Controller [A-2]

 

Storage

IDE Controller Intel® ICH9 Family 2 port Serial ATA Storage Controller 1 - 2921

IDE Controller Intel® ICH9 Family 2 port Serial ATA Storage Controller 2 - 2926

IDE Controller Standard Dual Channel PCI IDE Controller

IDE Controller Standard Dual Channel PCI IDE Controller

Storage Controller APHK47L1 IDE Controller

Disk Drive SAMSUNG HD502IJ ATA Device (500 GB, 7200 RPM, SATA-II)

Optical Drive HL-DT-ST DVDRAM GSA-4167B ATA Device (DVD+R9:8x, DVD-R9:4x, DVD+RW:16x/8x, DVD-RW:16x/6x, DVD-RAM:5x, DVD-ROM:16x, CD:48x/32x/48x DVD+RW/DVD-RW/DVD-RAM)

Optical Drive OLKTO 8LYRG56NSD SCSI CdRom Device

SMART Hard Disks Status OK

 

 

 

Input

Keyboard Standard PS/2 Keyboard

Mouse HID-compliant mouse

 

 

Network Adapter Atheros L1 Gigabit Ethernet 10/100/1000Base-T Controller

Network Adapter Broadband Connection

Network Adapter Realtek RTL8139/810x Family Fast Ethernet NIC

 

Peripherals

 

Printer HP Deskjet F2100 series

 

FireWire Controller VIA VT6306/6307 Fire II IEEE1394 Host Controller (PHY: VIA VT6307)

USB1 Controller Intel 82801IB ICH9 - USB Universal Host Controller [A-2]

USB1 Controller Intel 82801IB ICH9 - USB Universal Host Controller [A-2]

USB1 Controller Intel 82801IB ICH9 - USB Universal Host Controller [A-2]

USB1 Controller Intel 82801IB ICH9 - USB Universal Host Controller [A-2]

USB1 Controller Intel 82801IB ICH9 - USB Universal Host Controller [A-2]

USB1 Controller Intel 82801IB ICH9 - USB Universal Host Controller [A-2]

USB2 Controller Intel 82801IB ICH9 - USB2 Enhanced Host Controller [A-2]

USB2 Controller Intel 82801IB ICH9 - USB2 Enhanced Host Controller [A-2]

USB Device USB Composite Device

USB Device USB Input Device

USB Device USB Input Device

Battery Microsoft Composite Battery

 

DMI

DMI BIOS Vendor American Megatrends Inc.

DMI BIOS Version 1203

DMI System Manufacturer System manufacturer

DMI System Product P5KC

DMI System Version System Version

DMI System Serial Number System Serial Number

DMI Motherboard Manufacturer ASUSTeK Computer INC.

DMI Motherboard Product P5KC

DMI Motherboard Version Rev 1.xx

DMI Motherboard Serial Number MS6C81B31504337

DMI Chassis Manufacturer Chassis Manufacture

DMI Chassis Version Chassis Version

 

As dori sa-mi instalez si eu o distributie MacOSX86(Leo4All,Kalyway,iDeneb,etc).Care s-ar potrivi sistemului meu?Am 3 partitii(1.Windows,2.Others,3.Linux).Eu incercai sa-mi instalez iDeneb 10.5.8 pe o partite e 100 GB a aceluiasi HDD(am doar unul),dar cand imi apare ecranul de instalare al iDeneb-uli (acela unde ai meniurile de sus : Utilities,File,etc) mi se stinge luminita la mouse...dar tastatura merge.Am tastatura pe PS2,iar mouse-ul(G5 USB),am un singur port PS2 fiind ocupat de tastatura.Astept raspuns.Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Threadul asta are parte doar de cateva reply-uri pe an :D

 

@Dark lady problema este cu USB la mouse/tastatura majoritatea distributiilor ofera un fix pentru ele, trebuie doar instalat, oricum am observat din celelalte posturi facute de tine ca ai trecut peste problema asta, ma bucur!

 

Ca sa iti raspund la alta problema postata de tine in alt topic

Hello guys!I have installed iDeneb 10.5.8 but when i try to burn a DVD/CD with Toast 10 Titanium it gives me this message "No Recorder Found"...

Also my iDeneb 10.5.8 don't recognize my ATA LG HL-DT-STDVDRAM GSA-4167BDL10...

Is there a solution?

am aceasi problema cu unitatea mea TSSTcorpCD/DVDW TS-H552D nu am gasit pana acum nici un fix, stiu doar ca are legatura cu firmware-ul unitatii, pot sa scriu CD-uri cu al meu, dar esueaza lamentabil la DVDuri..

 

Cu ocazia asta o sa fac un mic anunt, http://osx86.2xstudio.com a fost relansat, new look, new features! Astept sugestii despre ce articole sa scriu sau ce altceva sa mai contina. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Salutare tuturor! :D Ma plimb de ceva vreme pe forumul asta dar abia acum am dat peste topicul in romana. :D

 

Ok, acum sa prezint si realizarile mele pana acum: - Hackintosh 95% functional.

 

Platforma: - Notebook Toshiba L300-17L :

- Intel dual core T2390 - 1.86 Ghz

- 3Gb DDR2 667 Mhz

- Intel GMA X3100

- Audio Realtek ALC262

- Ethernet Realtek R1000

- Wireless Intel 3945ABG

- 250GB HDD 5400rpm

- Build in 1.3Mp camera, microphone

 

Pana acum am reusit sa fac totul sa mearga perfect inafara de placa de retea wireless, drept pentru care folosesc o placa wireless pe usb D-Link DWA140 N pentru care producatorul ofera drivere speciale macosx.

 

Am folosit la instalare distributia iAtkos 5i (10.5.5) - instalat pentru sisteme upgradabile, iar acum rulez cu succes 10.5.8.

 

Problema cu driverele de Intel 3945ABG ar fi urmatoarea, dupa cum probabil ati mai citit si pe forum. Este recunoscuta de sistem ca airport, scaneaza, afiseaza retelele disponibile, dar nu se poate conecta la nici o retea. Pana acum nu am reusit sa rezolv problema.

 

Un alt dezavantaj este faptul ca dupa efectuarea upgreade-ului la versiunea 10.5.8 functia sleep nu mai functioneaza.

 

Next step acum este instalarea versiunii noi Snow Leopard direct de pe dvd-ul retail, sper sa functioneze, o sa revin in weekend cu detalii.

 

Numai bine,

Dan

 

 

Salut, eu am aceiasi placa video, dar nu am reusit sa instalez iATKOS_v7  si nici Leo4all_v3 ... mi se restarteaza continuu cand bag dvd-ul si incerc sa instalez. Am facut o partitie de 20gb activa, dar problema ar fi cu placile astea video din ce am citit eu. Tu ai avut probleme la instalare?

 

 

CPU: intel duo T1500 @ 1.86GHz

 

Video: Intel GMA X3100 Gfx

 

RAM: 2Gb DDR2

 

HDD: 160 GB

 

 

 

 

Poate sa ma ajute cineva cu o solutie.

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 3 months later...
  • 1 month later...

Oce bine ca am gasit si romani pe aici. Am facut 4 posturi pe acest forum si nu raspunde nici naiba. Am reusit si eu sa bag Iatkos v3s2 pe pc-ul meu in dual cu win 7 * cu easy bcd ). Merge foarte bine, dar am 2 probleme pe care nu reusesc sa le rezolv. Prima ar fi sunetul care nu vrea nici pace sa fie 5.1 * chipsetul audio este ALC 662 dar nu merge cu nimic decat cu Vooodoo HDA care vine cu dvd-ul dar doar 2.0, si a doua, ar fi hardul ide pe care nu il vede deloc.

 

In calculator am asa: E2200, 4gbram, gts250, placa de baza Gigabyte GA-73VM-S2 si 2 harduri, primul sata de 500gb impartit in C - win 7, D - diverse, E - macosx, si al doliea un maxtor pe ide de 80gb. In macosx intru prin bootloderul de la win 7 , apoi apare chameleonul care ia ca default partitia E cu macosx instalat. CIudat, daca cuplez hardul ide, chameleonul il vede pe acesta in loc de cel cu macosx, trebuie sa dau F8 ca sa apara hardul asata, dar aici numai apare cel pe ide, deci in macosx nu il vede. Si mai ciudat, daca il fac ntfs, il vede si dupa F8 dar cand dau pe partitia cu macosx se restarteaza imediat. Ca sa pot folosi acest hard macar in windows 7 am fost nevoit sa il fac ex2 pt ca macos san u il mai vada deloc, si am instalat un driver ext2 in win 7. Stie cineva care ar fi buba? Sau nu merge IDE pe macosx?

 

Si inca ceva, exista vreo versiune din aceasta crackata mai noua? Am probleme cu anumite programe cae cer minim 10.6.6 si eu am 10.6.3. DAca dau update se cam strica tot, kexturile numai merg cum trebuie, si se misca greoi. DIn ce am cautat pe google asta e singura 10.6.3 restul sunt 10.5.x.

 

 

ALooooooo ? Ce forum e nene asta de nu raspunde nimeni? Varza forum mai varza ca softpedia.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 1 month later...

Salutare. Vad ca incet incet s-au strans cativa si pe aici. Sfatul meu, pentru multiboot cea mai buna solutie este ca OSX si Windows sa fie instalate pe harduri diferite. Cu Chameleon poti buta si Windows, dreapt ca lui Win 7 nu-i prea place asta si are splashscreen de Vista, dar buteaza si merge. Nu vad alte complicatii. Pentru laptopuri, nu stiu, nu am facut hackintosh pe laptop si nici nu intentionez. Este destul de ieftin de gasit un portabil Apple SH.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Eu sunt multumit de laptopul meu XPS 15 L502x, e complet functional pe OS X, mai putin Nvidia GPU si placa wifi (care se poate inlocui usor). Acum au scos dell XPS 16 cu placa ATi care merge nativ.

 

Personal n-as da bani pe nimic hardware in sensul Laptop sau Desktop de la Apple. Exista acum prea multe alternative viabile atat la aspect cat si la calitate. Pana si conceptul de all in one iMac a fost etalat de multe firme.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Salutare, ma bucur ca este si o sectiune in limba romana, felicitari. Acum am si eu 2 mici problemute cu care ma confrunt in El Capitan dupa instalare, am instalat si ultimul update la dp2 dar nu sau rezolvat si anume: "failed CMSParseContentInfoSignedData: 0x00010001" si "Could not alloc class" AppleIntel5SeriesAHCI "" Am facut update la clover la configurator am facut inspe mii de combinatii in setarile din clover configurator si nu-mi dau seama de la ce ar putea fi. Mentionez ca merge excelent calculatorul, nu am intampinat alte probleme decat la cateva programe care imi spun ca nu pot rula pe aceasta versiune ca nu au fost testate. La Yosemite nu am avut astfel de probleme pe configuratia mea, mergea totul struna, mai putin viteza. Pe El Capitan totul se misca mai repede, incarca mai repede si in afara de cele mentionate mai sus sunt mult mai multumit decat pe Yosemite, dar totusi este de inteles, este inca D.P. 2. Multumesc in avans.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...