Jump to content

REQ: GMA950 ID 27ae


DazOo
 Share

1 post in this topic

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά και απο'δω. Ανέβασα ενα Request εδω: http://www.insanelymac.com/forum/topic/298812-req-gma950-id-27ae/

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σας παρακαλώ.

Μου έδωσαν ένα παλιό HP 530, και το έφτιαξα.

 

Μέχρι στιγμής έχει γίνει αλλαγή σε δίσκο απο 120 σε 320άρι, 3GB Ram απο 1, και αλλαγή επεξεργαστή απο Dual Core σε Core 2 Duo.

Επίσης whitelist το Bios για να ξεκλειδώσω το ασύρματο και του έβαλα μια Broadcom 4311 που δουλεύει OOB.

 

Για να μπώ στο θέμα. Έβαλα το iATKos S3 (10.6.3) και έπαιξε μια χαρά, αλλά δεν με καλύπτει το snow leopard, μιας που δεν έχει full screen και άλλα καλούδια που έχει το Lion. Αυτός ήταν ο λόγος που του έκανα και τις αναβαθμίσεις ώστε να μπορεί να πάρει το Lion.

 

Το πρόβλημα είναι με την κάρτα γραφικών. Το ID είναι 27ae και ότι και αν έχω δοκιμάσει δεν ξεκινάει το QE/CI.

 

Το μόνο που κατάφερα είναι να παίξει η ανάλυση με τα kexts του Snow leopard απο το 10.6.8 αλλά μέχρι εκεί.

 

Έχω δοκιμάσει Kexts απο Lion DP 1, kexts απο το osx86, frame buffer, EFI String, να βάλω το id της κάρτας σε όλα τα προαναφερθένα στα plist τους, και δοκιμές με παραλλαγές των boot flags όπως -F, arch=i386, GraphicsEnabler=YES και NO αλλά δεν.

 

Το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει γιατί δεν ξέρω πώς, είναι να πειράξω το DSDT που ίσως να κρύβει και το μυστικό.

 

Αν κάποιος έχει μια ιδέα πως μπορεί να παίξει το μηχάνημα ας βοηθήσει γιατί πραγματικά με κούρασε εδώ και βδομάδες που το παλεύω.

Ευχαριστώ προκαταβολικά! 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...