Jump to content

Help wanted.


galoari
 Share

5 posts in this topic

Recommended Posts

Geia sas, ime kainourios se ola afta, thelo na antikatastiso ta win 7 me osx se ena vaio pou exo..

VPCF12E1E/h

specs :

Specification Intel Core i5-520M,

2.40GHz, Level 2 cache 3MB Memory 4GB DDR3,

500GB SATA 7200 rpm,

DVD±RW LightScribe,

16,4" WXGA 1600 x 900,

WLan 802.11 b/g/n, Bluetooth,

Webcam + Microphone,

NVIDIA GeForce GT330M 1GB

den brika onomasia mitrikis ala ipotheto tha ine tis intel?

exo brei 2 versions tin iAtkos kai tin HAZARD (snow leopard) kai to problima mou ine to hardware kai an iparxoun drivers... exo dei tis listes pou ipostirizoun ala den ime sigouros ti akrivos ida :P

thanks in advance

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

γενικά σε laptop θa bρεις δυσκολίες aλλά με λίγο πειρaμaτισμό μπορεί νa φέρεις το εργaλείο σε μιa κaλή κaτάστaση..

 

νa aποφεύγεις τις "διaνομές" όπως iAtkos & Hazard νa προσπaθείς νa κάνεις Vanilla usb εγκaτaστάσεις με τa kext που χρειάζοντaι..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Βασικά, δεν θέλω να σε μπερδέψω, αλλά το να βάλεις την επίσημη έκδοση (vanilla) και μετά kexts είναι λίγο προχώ... Το πιο εύκολο είναι να βάλεις iATKOS (για παράδειγμα) το οποίο περιλαμβάνει κάποιους drivers για να σε διευκολύνει. Περισσότερους drivers στο http://www.osx86.net/ και φυσικά στο παρόν site. Πρόσφατα πειραματιζόμουν με το iATKOS ML2 (Mountain Lion 10.8.2) σε σταθερό υπολογιστή με Core-i3 και nVidia. Στην πρώτη απόπειρα επέλεξα κάποιους drivers πριν την εγκατάσταση, αλλά έκανα το λάθος αντί για έναν να επιλέξω όλους τους drivers για nVidia και μετά φυσικά δεν bootαρε γιατί υπήρχε conflict. Στην δεύτερη απόπειρα δεν επέλεξα τίποτα, το άφησα default και εγκαταστάθηκε κανονικά χωρίς πρόβλημα. Άρα σε πρώτη φάση, τώρα που είσαι αρχάριος, προτείνω να δοκιμάσεις το iATKOS με τα default και βλέποντας. Αν εγκατασταθεί αλλά δεν έχεις ήχο π.χ., μην πανικοβάλεσαι, υπάρχουν λύσεις για όλα. Πάντως φαίνεται να έχει κάνει πολύ καλή δουλειά ο iATKOS, έκανα όλες τις αναβαθμίσεις μέχρι 10.8.4 και δουλεύει κανονικά, δεν κλείδωσε.

 

Αν αργότερα που θα είσαι πιο έμπειρος, θέλεις να δοκιμάσεις vanilla, θα σου πω ένα κόλπο που είχα κάνει εγώ. Είχα ένα Acer Aspire One, αυτά με τον επεξεργαστή Atom και σκληρό δίσκο 160GB και ήθελα να βάλω Snow Leopard 10.6 Δεν υπήρχε περίπτωση κάτω να χτυπιόμουν να μπει vanilla χωρίς να επέμβω καθόλου! Οπότε αποφάσισα να βάλω προσωρινά το Kalyway 10.5.2 (Leopard) ώστε να έχω το terminal για να κάνω τις χακιές που χρειάζονταν για να παίξει το Snow Leopard. Είχα βρει και σχετικές οδηγείες κλπ. Οπότε ξεκινάω με Kalyway και χωρίζω τον σκληρό σε τρια partitions (ήθελα και Windows μετά). Το πρώτο για τα Windows, το δεύτερο για το Snow Leopard και το τρίτο, ένα μικρό, για το Leopard. Εγκαθιστώ το Kalyway στο τρίτο και μικρότερο partition και αφού μπει κανονικά, μέσα από το Leopard ξεκινάω την εγκατάσταση του Snow Leopard στο δεύτερο partition. Μετά χρησιμοποιώ ένα utility το οποίο παράγει το αρχείο DSDT.aml που ταυτίζεται με το δικό μου hardware και BIOS, και κατεβάζω το kernel για Atom και ό,τι άλλο kext θεωρώ χρήσιμο. Αφού ακολούθησα κατά γράμμα τις οδηγείες (αμάν αυτό το τερματικό...) και εγκατέστησα όλα τα αρχεία που χρειάζονταν, έκανα επανεκκίνηση και μπήκα στο Snow Leopard! Όταν βεβαιώθηκα ότι ήταν όλα εντάξει, έσβησα το τελευταίο partition με το Leopard και επέκτεινα το δεύτερο partition ώστε να πιάσει όλο τον χώρο. Μετά έβαλα και Windows και έκανα dual boot, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία. Το κόλπο ήταν τόσο καλό που μπορούσα να κάνω όλες τις αναβαθμίσεις μέχρι και 10.6.7 χωρίς πρόβλημα. Στο τέλος απλά αντικαθιστούσα το αρχείο mach_kernel με το kernel για Atom ώστε να ξαναμπεί στο MacOS. Μέχρι που έκανα την αναβάθμιση σε 10.6.8 και την πάτησα! Δεν έμπαινε στο MacOS με τίποτα, και δεν ήξερα τι να κάνω. Αλλά σαν ιδέα δεν είναι κακή. Στήνεις ένα MacOS προσωρινά για να έχεις πρόσβαση στο terminal και σε άλλα εργαλεία και μετά το χρησιμοποιείς για να εγκαταστήσεις το κυρίως λειτουργικό. Αν κάνεις σωστή δουλειά με vanilla, τότε θα έχεις πολύ μεγάλη συμβατότητα και δεν θα κλειδώνει με το παραμικρό. Αλλά θέλει αρκετό κόπο! Για μας τους "τεμπελάκους" υπάρχουν εκδόσεις όπως του iATKOS που απλοποιούν την κατάσταση, αλλα με τίμημα την συμβατότητα. Ρίξε μια ματιά και στο blog μου...

 

http://spapakons.blogspot.gr/2010/02/macosx-106-snow-leopard-pc.html

http://spapakons.blogspot.gr/2008/06/dual-boot-mac-os-x-windows-vista.html

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι "νωρίς το θυμήθηκα", αλλά μην ξεχνάς ότι η απάντηση δεν αφορά μόνο τον φίλο που ρώτησε. Μπορεί να βοηθήσει και άλλους με το πρόβλημά σου, γι' αυτό απάντησα, έστω και αργά...

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...