Jump to content

[GR] Create Separate Greek SubForum

• Please log in to reply
82 replies to this topic

SomniusX

SomniusX

Hellenic OSx86 Team

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 330 posts
  • Interests:-= Carpe Noctem =-
Μάλιστα.. θα ενημερώσουμε σύντομα..

Daveta

Daveta

Sardinian voyager

• Moderators
  • 7,239 posts
hi mediterraneans neighbours, here's daveta from Sardinia.

Please excuse me about my don't clear post on 1st page. it was only to say that me and others don't understand nothing (my ignorance is absolute about your beautiful language) about greeks language, so i can't help you since start talk in english. or italian with me of course ;).

the misunderstanding start from my not so perfect english, so i didn't know how exactly say my concern.

SomniusX

SomniusX

Hellenic OSx86 Team

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 330 posts
Ok, so let's get to the point.

In general threads that start with brackets tend to gather people of that specific subject, so we needed to know if the Greek audience really needs a seperate subforum, and then ask it from the mod/admin team.

Now things got out of the way when we got the intervention, so here is the deal in plain English..

We never wanted to cause any missunderstanding using our native language, or impose it by force here. There is a bunch of people from or speaking Greek and we are asking if it's possible for a seperate subforum, one that doesn't need to bug other sections and for people to browse the forum knowing what to find.

Now if there is no need for it ok, we understand. But it took you a lot of time to get to this point so users, Greeks, started their own stuff, some even complete websites hosted in Greece! Now personaly I don't speak for all of'em but there are other places now for us to share the wealth!

Best wishes for the new year and with less SQL fails! :(

p.s. If the mothership (you) call the troops back, I think we (+you) are going to win this war!

Daveta

Daveta

Sardinian voyager

• Moderators
  • 7,239 posts

We never wanted to cause any missunderstanding using our native language, or impose it by force here. There is a bunch of people from or speaking Greek and we are asking if it's possible for a seperate subforum, one that doesn't need to bug other sections and for people to browse the forum knowing what to find.

Now if there is no need for it ok, we understand. But it took you a lot of time to get to this point so users, Greeks, started their own stuff, some even complete websites hosted in Greece! Now personaly I don't speak for all of'em but there are other places now for us to share the wealth!

i think we can walk in the right way. like Ed wrote, Salax is a candidate. someone would be a candidate? we'll select one to be your rep.

ps: obviously my first post was ONLY for this thread. :(

anyone talk italian?

salax

salax

InsanelyMac Geek

• Donators
  • 122 posts

Hey guys!

We're listening. Please don't take Daveta's post the wrong way, obviously you want to speak your own language, he just meant for this particular thread where you're requesting us admins (English speaking team) to create a new sub-forum for you, it would be best if this thread is discussed in English :wacko:

Before I set this up, we need to decide on a moderator. I nominate Salax. Please can you all let me know your nominations in this thread and we can then put it to the vote.

Many thanks

-Ed

Hey there Ed, a happy new year to you and the rest of the staff!
I (and i believe the rest here) do appreciate the interest after all this foreign-language activity..
Better late than ever like we say :D My personal intentions are not to become a moderator of course, i hope that is understood. All i wanted was to have a dedicated sub-forum just like so many other languages do under the /Your Language path.. And as Bloodiator mentioned, we had to use some way to communicate natively, for not all users are fluent in English. Thus, we used the "bracket" system till now. Yes, i understand that global moderators can't speak every single language there is, so someone has to do it individually. I suppose that's the way the rest of the foreign language sub-forums are organized, right? I'd appreciate it if you tell us all that is required, so we can decide on who will do the task of moderating (gotta vote, i suppose) and i hope you don't mind me translating this whole text in Greek too..
So here goes:

Μετάφραση στα Ελληνικά προς ενημέρωση των χρηστών (Translation in Greek to inform members)

Γειά σου Ed, καλή χρονιά σε εσένα κ το υπόλοιπο προσωπικό!
Εγώ (και πιστεύω κ οι υπόλοιποι εδώ) εκτιμούμε το ενδιαφέρον κατόπιν όλης αυτής της δραστηριότητας για τις ξένες γλώσσες.. Κάλιο αργά παρά ποτέ όπως λέμε :D Οι προσωπικές μου βλέψεις δεν είναι φυσικά να γίνω moderator, ελπίζω να είναι κατανοητό. Το μόνο που ήθελα είναι να έχουμε αφιερωμένο υπο-φόρουμ όπως και τόσες άλλες γλώσσες έχουν κάτω απ το /Your Language.. Και όπως ανέφερε κ ο Bloodiator, έπρεπε να χρησιμοποιήσουμε κάποιο τρόπο να επικοινωνούμε στην γλώσσα μας, αφού δεν είναι όλοι οι χρήστες οικείοι με τα Αγγλικά. Ως εκ τούτου, χρησιμοποιήσαμε τα "brackets" ως τώρα. Ναι, καταννοώ πως οι global moderators δεν ομιλούν όποια γλώσσα υπάρχει, οπότε κάποιος πρέπει να το κάνει μεμμονωμένα. Υποθέτω πως κάπως έτσι είναι οργανωμένα και τα υπόλοιπα υπο-φόρουμς ξένων γλωσσών, έτσι? Θα το εκτιμούσα εάν μας έλεγες ότι απαιτείται, ώστε να αποφασίσυμε ποιός θα αναλάβει το έργο του moderating (πρέπει να ψηφίσουμε φαντάζομαι) και ελπίζω να μην υπάρχει αντίρρηση που μεταφράζω το όλο κείμενο και στα Ελληνικά....

SomniusX

SomniusX

Hellenic OSx86 Team

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 330 posts
Also dont forget
http://www.insanelym...showtopic=78806

the 1st thread for Hellenic Users around here!

Daveta

Daveta

Sardinian voyager

• Moderators
  • 7,239 posts
bloodiator 1st poster? wow :P

ok, this is the way: you have to propose anyone who wants to be a candidate to help your section; then we'll create a private poll and simply vote. so, come on and try to propose yourself! who's the first? ;)

SomniusX

SomniusX

Hellenic OSx86 Team

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 330 posts
Thanx Salax, Daveta

You know Salax that names must be put to vote, and i think you could be of help to the section. I don't know about me cause i'm already mod/ing one and creating another, but i may have some time to help too.

I don't know if i'm ok with mod/ing this section, but i'd like to know there is one for Greeks in InsanelyMac!

--
Message follows in Greek Language!
--

Ευχαριστώ Salax, Daveta

Γνωρίζεις Salax ότι πρέπει να τεθούν ονόματα προς ψηφοφορία, και νομίζω ότι θα μπορούσες να βοηθήσεις τον τομέα. Δεν ξέρω για μένα γιατί είμαι ήδη modεράς σε ένα και φτιάχνω ένα άλλο, αλλά μπορεί να έχω λίγο χρόνο για να βοηθώ φού και φού

Δεν ξέρω αν είμαι εντάξει στο να modάρω τον τομέα, αλλά θα ήθελα να ξέρω ότι υπάρχει ένα μέρος για τους Έλληνες στο InsanelyMac!

salax

salax

InsanelyMac Geek

• Donators
  • 122 posts

Thanx Salax, Daveta

You know Salax that names must be put to vote, and i think you could be of help to the section. I don't know about me cause i'm already mod/ing one and creating another, but i may have some time to help too.

I don't know if i'm ok with mod/ing this section, but i'd like to know there is one for Greeks in InsanelyMac!

--
Message follows in Greek Language!
--

Ευχαριστώ Salax, Daveta

Γνωρίζεις Salax ότι πρέπει να τεθούν ονόματα προς ψηφοφορία, και νομίζω ότι θα μπορούσες να βοηθήσεις τον τομέα. Δεν ξέρω για μένα γιατί είμαι ήδη modεράς σε ένα και φτιάχνω ένα άλλο, αλλά μπορεί να έχω λίγο χρόνο για να βοηθώ φού και φού

Δεν ξέρω αν είμαι εντάξει στο να modάρω τον τομέα, αλλά θα ήθελα να ξέρω ότι υπάρχει ένα μέρος για τους Έλληνες στο InsanelyMac!

Ok, so let's hear it from the rest of the users here... You can choose your own selves, i don't think it's a problem for anyone! I have no experience in moderation whatsoever, and would rather vote for Bloodiator. If he thinks he can manage it, i'd be glad! Time to get organized folks...

In Greek:

Εντάξει, ας ακούσουμε και τους υπολοίπους χρήστες... Μπορείτε να επιλέξετε κ τον εαυτό σας, δεν νομίζω πως πειράζει κανέναν! Δεν διαθέτω καμία εμπειρία στο moderation, και θα προτιμούσα να ψηφίσω τον Bloodiator. Αν πιστεύει πως μπορεί να το χειριστεί, θα είμαι χαρούμενη! Ώρα να οργανωθούμε παιδιά...

SomniusX

SomniusX

Hellenic OSx86 Team

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 330 posts
Με λίγα λόγια με έχωσες! ;) :D

salax

salax

InsanelyMac Geek

• Donators
  • 122 posts

Με λίγα λόγια με έχωσες! ;) :)

Όχι βρε, μην το βλέπεις έτσι! Και αν μπορώ να βοηθήσω κάπως πολύ ευχαρίστως! Απλά, έχεις την εμπειρία..

Daveta

Daveta

Sardinian voyager

• Moderators
  • 7,239 posts
ok, 2 candidates. let's go people!

Ed

Ed

Old skool Mac user

• Administrators
  • 812 posts

Best wishes for the new year and with less SQL fails! :(

Thanks Bloodiator, I think your post sums up the situation well. We're more than happy to support the Greek community and I think it makes sense for there to be a separate sub-forum.

Definitely a year of less SQL fails, I assure you :(

It would be good if you guys could encourage our fellow Greek InsanelyMac members to acknowledge who they'd like to see as Moderator for this new sub-forum!

Many thanks

-Ed

Daveta

Daveta

Sardinian voyager

• Moderators
  • 7,239 posts
i can read in your posts the typical mediterranean temperament, like Sardinian people! very similar blood!

SomniusX

SomniusX

Hellenic OSx86 Team

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 330 posts

Thanks Bloodiator, I think your post sums up the situation well. We're more than happy to support the Greek community and I think it makes sense for there to be a separate sub-forum.

Definitely a year of less SQL fails, I assure you :(

It would be good if you guys could encourage our fellow Greek InsanelyMac members to acknowledge who they'd like to see as Moderator for this new sub-forum!

Many thanks

-Ed

Okiez, perfect Ed, now that we have your attention! About the selection of the proper mod, hope it goes ok..

i can read in your posts the typical mediterranean temperament, like Sardinian people! very similar blood!

But we are like neighbors man, it's normal that you can sense that! :(

Daveta

Daveta

Sardinian voyager

• Moderators
  • 7,239 posts
all ok man!

Daveta

Daveta

Sardinian voyager

• Moderators
  • 7,239 posts
people, you have to propose yourself officially if you want a capable mod.

Salax, bloodiator, and .... ?

people, you have to propose yourself officially if you want a capable mod.

Salax, bloodiator, and .... ?

Angelost

Angelost

InsanelyMac Protégé

• Members
  • Pip
  • 8 posts
I would like to thank you for your interest in creating a separate section of the forum that would be entirely in Greek.
I believe that both these individuals that have expressed interest in getting the position of moderator are capable people.
I would also like to express a question that keeps bugging me. Why is this job so important? is it so hard? It has to do with the designing part of the subsection, or only to direct and oversee the smooth operation of the subforum?
I do not believe that I am able in order to be a candidate for the position, so I am leaving it up to you.

Message in Greek, as follows:

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για το ενδιαφέρον σας για τη δημιουργία ενός ξεχωριστού τμήματος του φόρουμ το οποίο θα είναι εξολοκλήρου στα ελληνικά.
Πιστεύω ότι και τα δύο αυτά άτομα που έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον για τη θέση του συντονιστή είναι ικανα.
Θα ήθελα επισής να εκφράσω μια απορία που μ΄απασχολεί. Γιατί είναι τόσο σημαντική αυτή η δουλειά; Είναι τόσο δύσκολη; Έχει να κάνει με το σχεδιαστικό κομμάτι του υποτμήματος ή μόνο με την διεύθυνσή και επίβλεψή της ομαλής λειτουργίας του υποφόρουμ;
Προσωπικά, δεν πιστεύω ότι είμαι ικανός για να είμαι υποψήφιος για τη θέση αυτή, κι έτσι το αφήνω σε σας.

SomniusX

SomniusX

Hellenic OSx86 Team

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 330 posts
For me it's quite simple, i kinda don't have the spare time to mod here too, so i think it's better without a sub-section, cause it's only 3-4 people hovering around.

If it gets more by time, then we could re-open the Moderator voting and choose a person for the job..

Daveta

Daveta

Sardinian voyager

• Moderators
  • 7,239 posts
ok folks, so you have some names :( let's walk together and we'll create your section! another one?

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

© 2014 InsanelyMac  |   News  |   Forum  |   Downloads  |   OSx86 Wiki  |   Mac Netbook  |   PHP hosting by CatN  |   Designed by Ed Gain  |   Logo by irfan  |   Privacy Policy