Jump to content

Asus Z9PE-D8 WS Board - Εγκατάσταση 10.9.2?


audioslave74
 Share

1 post in this topic

Recommended Posts

Γεια σας ω ρε παλικάρια!


 


Μερικοί από εσάς ίσως με γνωρίζετε ονομαστικά. Δεν μπορώ να πω πως είμαι από τους τύπους που "ποστάρουν" εύκολα,


αλλά έχω μπει στο "τρυπάκι" που λέγεται hakintosh εδώ και πολλά χρόνια (HP Laptop με 10.4 Tiger, GA-EP35C-DS3R Core2 Quad 10.5, 10.6, 10.7, 10.8,


και αυτή τη στιγμή που σας γράφω TripleBoot με 10.9.2/Windows 8.1/Ubuntu 14).


 


Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω μερικούς από εσάς που ίσως γνωρίζεται καλύτερα, για μια μητρική που έχω στήσει στη δουλειά που είμαι τώρα.


Βρίσκομαι στο τμήμα του ατελιέ (γραφίστας-Photoshop/Illustrator/InDesign κλπ).


Τα αρχικά μηχανάκια που είχαμε ήταν 2 MacPro, το ένα 8ετίας & το άλλο 6ετίας και 1 iMac.


Όταν αποφασίσαμε να κάνουμε αναβάθμιση σε νέα MacPro, οι αντιπρόσωποι στην Ελλάδα μας είπαν πως σταμάτησαν να εισάγουν MacPro στην Ευρώπη.


Είχαμε πέσει στην περίοδο που η Apple είχε τιμωρηθεί επειδή δεν συμμορφωνόταν με τις ευρωπαϊκές προδιαγραφές των νέων Intel επεξεργαστών.


Έτσι λοιπόν αποφασίσαμε να "χτίσουμε" ένα "τούμπανο" και να του "φορέσουμε" MacOS.


Το τούμπανο λοιπόν έχει τα εξής:


Asus Z9PE-D8 WS


2xIntel® Xeon® Processor E5-2640 (15M Cache, 2.50 GHz, 7.20 GT/s Intel® QPI)


CORSAIR Vengeance 16GB (4 x 4GB) DDR3 1600Mhz


Asus Ati Radeon 7870 HD


Western Digital Caviar Black 1 TB


Corsair Force Series GT 60GB SATA 3 6Gb/s (Caching with Fusion Drive)


 


Το πρόβλημά μου, όπως έχω διαβάσει σε πολλά διάσημα forums (για τους γνώστες του αθλήματος), είναι μάλλον με την GPU.


Αυτήν τη στιγμή που σας γράφω παίζει 10.8.4 με Chameleon, αρκετά καλά και παραγωγικά, αλλά μέχρι εκεί...


Δεν μπορώ με τίποτα να του φορέσω Mavericks (10.9.0/10.9.1/10.9.2 κατεβασμένα από το "μαγαζάκι" με το "uni...τερατάκι")


Κάπου είχα διαβάσει πως ο Clover υποστηρίζει περισσότερες GPU, και συγκεκριμένα την σειρά 7xxx.


Δεν είμαι όμως εξοικιωμένος με τον συγκεκριμένο bootloader. Είμαι οπαδός του χαμελέωντα.


 


Είμαι ανοιχτός σε όλες τις προτάσεις, ερωτήσεις και διευκρινίσεις


 


Ευχαριστώ εκ των προταίρων.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...