Jump to content

ΕπιλογÎ ς για Η/Υ.


cypro
 Share

5 posts in this topic

Recommended Posts

Κaλησπέρa στην ΕΛΛΗΝΙΚΗ κοινότητa του hackintosh. Πάντa χaίρομaι νa bλέπω μιa Ελληνική κοινότητa γιa ένa θέμa όπως είνaι aυτό του OSx86.

 

Πaιδιά έχω κάποιa aπορίες νa σaς κάνω κaι θέλω την ειλικρινή σaς άποψη χωρίς νa bάλετε το συνέσθημa του apple-fan-boy. Την ετaιρίa την θaυμάζω είνaι πρaγμaτικά ωρaίa τουλάχιστων εν κaιρο Steve Jobs. Θa aκολουθήσω σπουδές στον κλάδο της Πληροφορικής, δηλaδή θa aσχοληθώ με τον προγρaμμaτισμό. Έχω κaλές γνώσεις aπο Linux συστήμaτa κaι Windows. Με το Macintosh aπλά έbaλa μιa φορά το Mac OS X Leopard στον υπολογιστή μου με την διaνομή iDeneb. Μπορώ νa πω πως είνaι πaνέμορφο λειτουργικό σύστημa, aλλά έχω τις aμφηbολίες μου σχετικά με τις δυνaτότητες του στον προγρaμμaτισμό.

 

Θa συμφωνίσουμε ότι γιa iOS Development aλλά κaι Macintosh Programming είνaι μονόδρομος, aλλά τι γίνετaι με προγρaμμaτισμό σε μιa aνοικτού κώδικa γλώσσa όπως είνaι η C++. Έχει τa εργaλείa του aλλά όχι τόσο πολλά όσa έχει ένa Linux σύστημa.

 

Είμaι στην έρευνa aγοράς Η/Υ λάπτοπ. Έχω τις εξείς επιλογές.

  1. Aγοράζω ένa Apple σύστημa κaι εγκaθηστώ 1-2 διaνομές Linux κaι Windows.
  2. Aγοράζω PC, bάζω 1-2 διaνομές Linux, Windows κaι Hackintosh

Οι aπορίες μου στην πρώτη επιλογή είνaι οι εξείς:

  • Μπορώ νa μοιράσω τον σκληρό δίσκο του Macbook Pro σε partitions κaι κaτa την εκκίνηση νa επιλέγω ΛΣ;
  • Ή πρέπει νa το κάνω μέσω κάποιου προγρaμμάτος που μου διaφεύγει το όνομa του τώρa, κaι aπλά μεσω aυτού ξεκινούσες κάποιο άλλο ΛΣ χώρις νa εκμετaλεύεσaι όλους του πόρους του συστήμaτος aφου ουσιaστικά τρέχει πaράλληλa κaι Μac OS X.

Σίγουρa με τa λεφτά ενός κaλού Macbook Pro θa bρώ ένa PC με κaλύτερο hardware (κaλύτερη RAM, μεγaλύτερο σκληρό δίσκος); Είνaι ωρaίa η τεχνολογίa των Solid State DIsks, είνaι γλήγοροι κaι τa άλλa πλεονέκτημaτa του aλλά είνaι πολλή μικρότερη η χωριτηκότητa τους κaι είνaι πaνάκριbοι. Aποτι ξέρω η apple μόνο aυτή την τεχνολογίa διaθέτοι έτσι; με την μεγaλύτερη χωριτικότητa νa είνaι 768GB.

 

Aν το δούμε λίγο κaλά γιa νa είμaι οικaνοποιημένος θέλω ένa Macbook Pro με Retina Display με τa εξείς χaρaκτηριστικά:

  • 15 ίντσες οθόνη
  • 2.7GHz Quad-core Intel Core i7, Turbo Boost up to 3.7GHz
  • 16GB 1600MHz DDR3L SDRAM
  • 768GB Flash Storage

Δηλaδή $3,199.00/≈2,500 ευρώ.

 

Ποιa είνaι η κaλύτερη επιλογή γιa ένa μελλοντικό προγρaμμaτιστή; Φυσικά την aπάντηση την γνωρίζω κaι ο ίδιος aλλά το Apple είνaι όμορφο aλλά πιστεύω ότι είνaι πιο κοντά σε μουσικούς κaι γρaφίστες.

 

Μετa aπο όλa aυτά, aν aγοράσω PC Laptop, ποιa μάρκa είνaι συμbaτότερη με το τελευτaίο hackintosh; Είμaι πίσω κaι δεν γνώριζω aν bγήκε hackintosh γιa το Lion.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Βασικά, απ' ό,τι ξέρω όλα τα λειτουργικά συστήματα που βασίζονται στο Unix υποστηρίζουν την γλώσσα C και έχουν εργαλεία γι' αυτή. Οπότε λογικά και το MacOS. Το θέμα είναι τι προγράμματα θέλεις να κάνεις. Αν είναι προγράμματα για PC, τότε λογικά θέλεις ένα PC, στο οποίο βέβαια μπορείς να εγκαταστήσεις και Linux και MacOS. Για Linux απ' ότι γνωρίζω το δημοφιλέστερο είναι το Ubuntu και γι' αυτό θα βρεις αρκετά προγράμματα και drivers για τις συσκευές σου. Για να εγκαταστήσεις τα νέα MacOS X (10.7 Lion, 10.8 Mountain Lion, 10.9 Mavericks) πρέπει να έχεις σύστημα βασισμένο σε Intel και τουλάχιστον Core 2 Duo. Άρα ψάχνεις για laptop βασισμένο σε Core-i3 τουλάχιστον. Δεν χρειάζεται υπερβολές τύπου Core-i5 κλπ, αλλά τα λειτουργικά συστήματα που θα εγκαταστήσεις να είναι 64-bit ώστε να μπορείς να προγραμματίσεις και σε 32-bit και σε 64-bit. Ούτε SSD χρειάζεσαι. Σε χαλάει αν έχεις δισκό 500GB σε λογικό κόστος και περιμένεις λίγο κατά την εκκίνση του υπολογιστή; Κατά την εκτέλεση προγραμμάτων δεν παίζει τόσο ρόλο η ταχύτητα του δίσκου όσο του επεξεργαστή και της μνήμης. Για να μην αγχώνεσαι, ένα τυπικό laptop Core-i3 λογικά είναι συμβατό με τις νέες εκδόσεις MacOS X, οπότε δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα να τις εγκαταστήσεις. Στην χειρότερη αντί για την επίσημη έκδοση (vanilla) δοκιμάζεις μια διανομή, π.χ. iATKOS η οποία περιλαμβάνει τα απαραίτητα kexts (kernel extensions = drivers) ώστε να σε διευκολύνει. Αν κάνεις προγραμματισμό σε Java, μπορείς έχοντας εγκατεστημένα και τα τρία λειτουργικά να δεις αν το πρόγραμμά σου είναι συμβατό σε κάθε browser και λειτουργικό. Φυσικά για την μέγιστη απόδοση πρέπει να χωρίσεις τον σκληρό δίσκο σε τρία partitions και να κάνεις triple boot, όχι σε virtual machine. Ξεκίνα με τα Windows, κατά την εγκατάσταση χώρισε τον δίσκο σε 2 partitions. Αν έχει ήδη περασμένα τα Windows, κάνε συρρίκνωση τόμου (shink) από την Διαχείριση Δίσκων και δημιούργησε άλλα δύο partitions. Λογικά θα χρησιμοποιείς περισσότερο τα Windows γιατί όλο και κανένα παιγνίδι θα παίζεις, οπότε συνιστώ να αφήσεις το πρώτο partition αρκετά μεγάλο και τα άλλα το πολύ 50-60GB το καθένα. Μετά κάνε boot με το DVD-ROM του MacOS και βάλε Mac στο δεύτερο partition. Λογικά τώρα θα έχεις dual boot μέσω του Chameleon bootloader ή όποιου άλλου εγκαταστήσεις. Προχώρα με Linux στο τρίτο partition. Φτιάξε κι ένα μικρότερο στο τέλος (περίπου 1,5 ή 2 φορές την ποσότητα της μνήμης) για το swap file. Λογικά τώρα θα έχεις triple boot μέσω του Grub. Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα.

 

Παραλίγο να το ξεχάσω, θα ήταν πολύ βολικό να μπορείς να βλέπεις τα αρχεία και των τριών λειτουργικών από το καθένα. Στα Windows υπάρχουν αρκετά utilities, αλλά το Macdrive είναι το καλύτερο με διαφορά. Σου δείχνει όλα τα Mac partitions απ' ευθείας στον Windows Explorer και μπορείς να τα χειριστείς από κάθε εφαρμογή, σαν να ήταν NTFS! Για να βλέπεις paritions Linux (ext2, ext3, ext4) είναι το Ext2Fsd. Για να βλέπεις parition NTFS στο Mac και στο Linux είναι το NTFS-3G. Για Mac στο Linux και το αντίστροφο, δεν γνωρίζω, ψάξε στο Google.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Βασικά, απ' ό,τι ξέρω όλα τα λειτουργικά συστήματα που βασίζονται στο Unix υποστηρίζουν την γλώσσα C και έχουν εργαλεία γι' αυτή. Οπότε λογικά και το MacOS. Το θέμα είναι τι προγράμματα θέλεις να κάνεις. Αν είναι προγράμματα για PC, τότε λογικά θέλεις ένα PC, στο οποίο βέβαια μπορείς να εγκαταστήσεις και Linux και MacOS. Για Linux απ' ότι γνωρίζω το δημοφιλέστερο είναι το Ubuntu και γι' αυτό θα βρεις αρκετά προγράμματα και drivers για τις συσκευές σου. Για να εγκαταστήσεις τα νέα MacOS X (10.7 Lion, 10.8 Mountain Lion, 10.9 Mavericks) πρέπει να έχεις σύστημα βασισμένο σε Intel και τουλάχιστον Core 2 Duo. Άρα ψάχνεις για laptop βασισμένο σε Core-i3 τουλάχιστον. Δεν χρειάζεται υπερβολές τύπου Core-i5 κλπ, αλλά τα λειτουργικά συστήματα που θα εγκαταστήσεις να είναι 64-bit ώστε να μπορείς να προγραμματίσεις και σε 32-bit και σε 64-bit. Ούτε SSD χρειάζεσαι. Σε χαλάει αν έχεις δισκό 500GB σε λογικό κόστος και περιμένεις λίγο κατά την εκκίνση του υπολογιστή; Κατά την εκτέλεση προγραμμάτων δεν παίζει τόσο ρόλο η ταχύτητα του δίσκου όσο του επεξεργαστή και της μνήμης. Για να μην αγχώνεσαι, ένα τυπικό laptop Core-i3 λογικά είναι συμβατό με τις νέες εκδόσεις MacOS X, οπότε δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα να τις εγκαταστήσεις. Στην χειρότερη αντί για την επίσημη έκδοση (vanilla) δοκιμάζεις μια διανομή, π.χ. iATKOS η οποία περιλαμβάνει τα απαραίτητα kexts (kernel extensions = drivers) ώστε να σε διευκολύνει. Αν κάνεις προγραμματισμό σε Java, μπορείς έχοντας εγκατεστημένα και τα τρία λειτουργικά να δεις αν το πρόγραμμά σου είναι συμβατό σε κάθε browser και λειτουργικό. Φυσικά για την μέγιστη απόδοση πρέπει να χωρίσεις τον σκληρό δίσκο σε τρία partitions και να κάνεις triple boot, όχι σε virtual machine. Ξεκίνα με τα Windows, κατά την εγκατάσταση χώρισε τον δίσκο σε 2 partitions. Αν έχει ήδη περασμένα τα Windows, κάνε συρρίκνωση τόμου (shink) από την Διαχείριση Δίσκων και δημιούργησε άλλα δύο partitions. Λογικά θα χρησιμοποιείς περισσότερο τα Windows γιατί όλο και κανένα παιγνίδι θα παίζεις, οπότε συνιστώ να αφήσεις το πρώτο partition αρκετά μεγάλο και τα άλλα το πολύ 50-60GB το καθένα. Μετά κάνε boot με το DVD-ROM του MacOS και βάλε Mac στο δεύτερο partition. Λογικά τώρα θα έχεις dual boot μέσω του Chameleon bootloader ή όποιου άλλου εγκαταστήσεις. Προχώρα με Linux στο τρίτο partition. Φτιάξε κι ένα μικρότερο στο τέλος (περίπου 1,5 ή 2 φορές την ποσότητα της μνήμης) για το swap file. Λογικά τώρα θα έχεις triple boot μέσω του Grub. Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα.

 

Παραλίγο να το ξεχάσω, θα ήταν πολύ βολικό να μπορείς να βλέπεις τα αρχεία και των τριών λειτουργικών από το καθένα. Στα Windows υπάρχουν αρκετά utilities, αλλά το Macdrive είναι το καλύτερο με διαφορά. Σου δείχνει όλα τα Mac partitions απ' ευθείας στον Windows Explorer και μπορείς να τα χειριστείς από κάθε εφαρμογή, σαν να ήταν NTFS! Για να βλέπεις paritions Linux (ext2, ext3, ext4) είναι το Ext2Fsd. Για να βλέπεις parition NTFS στο Mac και στο Linux είναι το NTFS-3G. Για Mac στο Linux και το αντίστροφο, δεν γνωρίζω, ψάξε στο Google.

to HP pou exw  htan plhrws asymvato me olwn twn eidwn  distro kai vailla den 8a eperne pote, merikes fores xreiazesai na  epeksergasteis akoma kai to distro bas kai doulepsei..

kata thn gnwmh mou  prepei na vreis kati to opoio einai 101% symvato kai mono etc 8a to doulepseis... h na vreis sto ebay ena fthno apple kai na exeis to kefali sou ksegniasto

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να βάλεις το Kalyway 10.5.2 Leopard. Παίζει σε σχεδόν κάθε hardware, αλλά επειδή βασίζεται πάρα πολύ σε custom drivers κλπ δεν μπορείς εύκολα να το αναβαθμίσεις σε 10.5.8 γιατί μπλοκάρει. Τουλάχιστον θα έχεις ένα Mac να κάνεις τη δουλειά σου, έστω και με παλιότερες εκδόσεις των προγραμμάτων. Μπορείς επίσης να φτιάξεις δύο partitions. Ένα μικρό στο τέλος ίσα-ίσα για την εγκατάσταση του Kalyway 10.5.2 κι ένα με τον υπόλοιπο δίσκο για την εγκατάστηση νεώτερης έκδοσης  MacOS X. Θα εγκαταστήσεις τη νεώτερη έκδοση στο πρώτο partition και μετά θα χρησιμοποιήσεις το τερματικό ή ότι άλλο χρειαστεί στο Kalyway ώστε να την κάνεις συμβατή με το σύστημά σου. Ύστερα σβύνεις το δεύτερο partition με το 10.5.2 και επεκτείνεις το πρώτο partition να πιάσει όλο τον δίσκο. Εγώ είχα παιδευτεί πάνω από βδομάδα για να περάσω vanilla Snow Leopard 10.6 σε ένα netbook Acer Aspire One 150. Μετά έκανα όλες τις αναβαθμίσεις χωρίς πρόβλημα μέχρι 10.6.7. Για να παίξει κάθε αναβάθμιση αντικαθιστούσα το ενημερωμένο mach_kernel με το kernel για Atom και έπαιζε. Δυστυχώς όμως μετά την αναβάθμιση σε 10.6.8 μπλόκαρε και δεν μπορούσαν αν το φτιάξω. Δεν ήθελα να παιδευτώ ξανά από την αρχή, οπότε έκανα format και εγκατέστησα Window 7. Οπότε βάλε πρώτα προσωρινά Kalyway 10.5.2 και χρησιμοποίησέ το για να βάλεις κάτι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...