Jump to content

Γενική Συζήτηση


SomniusX
 Share

198 posts in this topic

Recommended Posts

Φίλοι σας χαιρετώ.

Μόλις πρόσφατα είχα την πρώτη επαφή με το λειτουργικό σύστημα του μήλου, και μπορώ να πω πως ενθουσιάστηκα.

Έκανα την πρώτη μου εγκατάσταση σε υπολογιστή γραφείου, με απόλυτη επιτυχία και αναγνώριση όλων των περιφερικών εκτός του εκτυπωτή(θα έρθω σε αυτόν).

Το σύστημα που εγκατέστησα είναι το kalyway leopard 10,5,2.

Το πρώτο σκέλος των ερωτήσεων μου αφορά τον υπολογιστή αυτό.

Και αρχίζω.

Α) μπορώ να περάσω κάποια άλλη έκδοση(πχ. Iatkos ) και με τα backups που έχω κάνει με το time machine να επαναφέρω στην νέα εγκατάσταση(άλλης έκδοσης πάντα) , οτι έχω αυτή τη στιγμή , προγράμματα ρυθμίσεις κτλ., ή θα πρέπει αναγκαστικά να τα ξαναβάλω όλα απο την αρχή;

Β) προτείνετε κάτι από πείρα για εκτυπωτή που να είναι απόλυτα συμβατός με τα mac os , να είναι πολλυλειουργικός να έχει και scaner δηλαδή, και αν είναι δυνατόν και wifi;

Αυτά για το πρώτο σκέλος και τον πρώτο υπολογιστή.

 

Έρχομαι τώρα στο μεγαλύτερο πρόβλημα που αφορά τον φορητό μου υπολογιστή, και δεν κατάφερα να τον συμμορφώσω όπως τον προηγούμενο,

Συγκεκριμένα πρόκειται για έναν HP 530, Core2 Duo T2600 Processor, Intel® Graphics Media Accelerator 950 κάρτα γραφικών, Son Conexant CX20549 audio, και Intel PRO/Wireless 3945ABG.

Προσπάθησα με διάφορες εκδόσεις (kalyway 10,5,1 iatkos v4, iatkos v2)να πετύχω κάποια εγκατάσταση αλλά χωρίς αληθινή επιτυχία.

Με την μόνη έκδοση που προχώρησα λίγο παραπέρα ήταν η kalyway 10,5,2 , κατάφερα να εκκινήσω το σύστημα, δεν μου ανάγωριζε όμως την κάρτα wifi, και τελικά μετά απο λίγη ώρα όλο το σύστημα πάγωσε.

Σε επόμενες Προσπάθειες που έκανα να επανεκκινήσω, στάθηκε αδύνατο.

Αμέσως μου έβγαζε μήνυμα πως πρέπει να επανεκκινήσω τον υπολογιστή, και αυτό γινόταν σε κάθε προσπάθεια.

Κα ζητάω τη γνώμη σας.

Προτείνετε κάποια έκδοση που έχει περισσότερες πιθανότητες να δουλέψει στο συγκεκριμένο φορητό;

Για την ώρα κατεβάζω το jas osxx86 10,5,4 client server intel sse2 sse3 , μήπως και γίνει τίποτα.

Ευχαριστώ για κάθε συμβουλή- πρόταση, και για το χρόνο σας.

 

υγ. ελπίζω αυτή τη φορά να έγραψα στο σωστό σημείο :(

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, η αλήθεια είναι ότι ο φορητός είναι πάντα πιο εξεζητημένη κατάσταση από ότι ο σταθερός υπολογιστής. Είναι και λίγο τζόγοσ. Τι αλλαγές έχει κάνει η κάθε μεγάλη ομάδα στη διανομή της, τι έχει βγάλει, τι έχει εισάγει για αυτόματη εγκατάσταση και πάει λέγοντας.

 

Μέχρι στιγμής, για ευκολία χρήσης και από τις σχετικά πρόσφατες διανομές, έχω σημειώσει αρκετά μεγάλη επιτυχία με το iAtkos v4 και το LeopardPPC-AMD (νομίζω ότι αυτό είναι το όνομα... εν πάση περιπτώσει, είναι για όλα τα υλισμικά, απλά περιέχει και πατσαρισμένο πυρήνα για AMD επεξεργαστές).

 

Από την άλλη μεριά, ο JaS είναι πάντα μια σχετική εγκύηση. Περιέχει άπειρη γκαμα οδηγών και εν γένει, το σύστημα είναι όσο πιο αυτούσιο γίνεται, καλύπτοντας ταυτόχρονα τα πιο μεγάλα/συχνά προβλήματα.

 

Από εκεί και πέρα, δε... φορητός είναι, αν ΔΕΝ χρειαστούν πατσαρίσματα, ασ μας το πεις να το έχουμε υπ' όψιν μας :P

Link to comment
Share on other sites

Ναι σίγουρα δεν είναι στο φορητό που όλα θα πάνε απο μόνα τους, αλλά τουλάχιστον να βρούμε μια άκρη.

Μετά απο προσπάθειες όλη μέρα χτες και σήμερα, και αφού δοκίμασα iatkos 1 και 4, kalyway 10,5,2, και 10,5,4, και είμαι ακόμα στην αναμονή καεβάσματος του JaS OS, αφού σέρνεται.

Μπορεσα τελικά να περάσω την iDeneb v1 10,5,4.

Αλλά, ναι φυσικά και υπάρχει αλλά.

ΔΕΝ μου βλέπει το πληκτρολόγιο, την καρτα wifi φυσικά, αλλά αυτή ξέρω δεν έχει ακόμα τους οδηγούς που χρειάζεται, την κάρτα ήχου, και τέλος η μέγιστη ανάλυση οθόνης είναι 1024χ768(αυτό δεν ξέρω, ίσως είναι φυσιολογικό)

Για πείτε μου τώρα, πως περνάμε τους οδηγούς για την κάρτα ήχου παράδειγμα, και φυσικά αν υπάρχει τρόπος να δουλέψει το πληκτρολόγιο, γιατί αλλιώς δεν το βλέπω να το κρατάω και πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Καλά... το πληκτρολόγιο είναι λίγο περίεργο. Δεν μου έχει τύχει προσωπικά, αλλά το πάθαιναν κάποια LG σίγουρα και... παλιά κάποια άλλα λάπτοπ. Αν μήξεις λιγάκι με το search είμαι σχετικά σίγουρος ότι θα βρεις και το πρόβλημα και τις ενδεχόμενες λύσεις του.

 

Η αγκατάσταση των οδηγών είναι εν γένει τόσο εύκολη διαδικασία όσο και μια οποιαδήποτε άλλη εγκατάσταση. Περίπου. Βρες τον οδηγό (υπάρχει ένα γενικό thread νομίζω στο Genius Bar. Νομίζω. Ότι υπάρχουν threads γενικώτερα, σίγουρα υπάρχουν, αν τα ψάξεις... απλά δεν παίρνω ακριβώς και όρκο για το πού...). Πάντως, συνήθως, πλέον, ακόμα και με τα ήμι-μπασταρδεμένα πρότυπά μας, οι καλοί άνθρωποι που φτιάχνουν οδηγούς πατσαρισμένους, μπαίνουν στον κόπο να τα φτιάξουν σε .pkg αρχεια. Διπλό click. Και για καλό και για κακό repair permissions από το Disk Utility.

 

Τώρα για την οθόνη... search? Και πάλι? Δεν είχα ποτέ ευκαιρία να μπλέξω με intel κάρτες γραφικών. Τα πηξίματά μου τα έχω ρίξει με τις ατελείωτες σειρές της ati και της nVidia. Πάντως μάλλον και εκεί θέμαεγκατάστασης οδηγού θα είναι.

 

Το μεγαλύτερό σου άγχος είναι μάλλον το πληκτρολόγιο, αλλά έχει τύχει παλιά (τουλάχιστον που το θυμάμαι να αιωρείται σαν θέμα) σε αρκετούς οπότε ενδεχομένως να είναι και σχετικά απλή η λύση. Ή τουλάχιστον να υπάρχει λύση...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά το iDeneb μου την έδωσε με την ιστορία με το πληκτρολόγιο και το παράτησα<

 

Ξαναπροσπάθησα με το kalyway, και τελικά είδα λίγο άσπρη μέρα.

 

Έκανα την εγκατάσταση και απλά έπρεπε να ενεργοποιήσω μια επιλογή την οποία δεν έβαζα στις προηγούμενες προσπάθειες(μη με ρωτήσετε ποια γιατί ούτε που θυμάμαι, την εγκατάσταση την έκανα πριν καμιά δεκαριά μέρες και τώρα είμαι σε διακοπές)

 

Το λοιπόν η εκκίνηση έγινε χωρίς πρόβλημα , όπως και το ανέβασμα και η λειτουργία του λειτουργικού.

 

Πρόβλημα με το wifi φυσικά, αλλά αγόρασα ένα στικάκι της dlink και δουλεύει μια χαρά.

 

Το μόνο που μου μένει για την ώρα είναι η κάρτα ήχου(θα ψάξω στην επιστροφή για οδηγούς, αλλά αν έχετε να προτείνετε κανένα σύνδεσμο θα με διευκόλυνε ακόμα περισσότερο), και η ανάλυση της οθόνης που είναι πάντα στα 1024χ768…

 

Εδώ δεν ξέρω αν υπάρχει λύση.

 

Περισσότερο ψάξιμο (και λεπτομέρειες για την ευχόμενη λύση) όπως είπα με την επιστροφή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδάκια, αντικειμενικά, δεν ήρθα να προσπαθήσω να δώσω καμιά λύση σήμερα. Απλά να πω τα τελευταία μου νέα. Πάει και κάμποσος καιρός από την τελευταία φορά που έδωσα αναφορά, και είπα να συνεισφέρω κάτι χρήσιμο. Σε πληροφορία. Λέμε τώρα... (Μιας που δεν προκόβει κανείς να φτιάξει ένα stickied γααααμημένο thread στο κενττρικό για το 10.5.4 θα βγάλω, ελπίζω περιληπτικά, το άχτι μου εδώ :P Τρέματε.)

 

Λοιπόοοοοοον.

 

Το πρόβλημα με την κάρτα δικτύου στον ΑΜ2 (nForce430 chipset) δεν λυνότανε με καμία διανομή, κανέναν οδηγό και καμία μεταφορά ακόμα και από αυτούσια linux και όλη την κουραστική διαδικασία του compile from source. Μέχρι στιγμιαίο link state up είδα. Μπουχτισμένος, τα παράτησα. Βρήκα μια παλιά Realtek που καθότανε και την δοκίμασα. Ενδιάμεσα αποτελέσματα. Το τσιπάκι ήταν 8139B. Προσοχή. Δουλεύει παντού εκτός από OSX. Θέλει μοντάρισμα το Info.plist, αλλά και πάλι, κορόνα γράμματα το είδα σε άλλο σύστημα. Σε άλλο; Γιατί;;; Γιατί, θα σας έλεγα ότι, ήδη μπουχτισμένος από την 430, βρήκα και πέταξα πάνω μια Realtek 8139D. Παρότι το Info.plist που αναφέρεται σ'αυτήν ΔΕΝ είχε το μοντέλο μέσα ως υποστηριζόμενο, όλα πήγανε καλά και επιτέλους χάρηκα με το καταραμένο δεύτερο κουτι. (Γιούπι ένα πράγμα...επιτέλους.) Όλα τα προβλήματα γίνανε μικρότερα και η ζωή μου ευκολότερη με την εμφάνιση του LawlessPPC DVD. Και, σαφώς, αγαπάμε ΌΛΟΙ αυτόν που βγάζει το Leo4All, έτσι δεν είναι; Έτσι είναι.

 

Το κύριο μηχάνημα εξακωλουθεί να δουλεύει (δόξα το Θεό) μιαααα χαρούλα. Δοκίμασα, επί τη ευκαιρία, και το JaS 10.5.2 και το iAtkos v4. Και τα δύο χωρίς άγχος και κόπο περάστηκαν.

 

Προς υπενθύμιση, το σύστημα αποτελείται, πλέον, από AW9D-MAX μητρική, HD3870 Sapphire γραφικών, E6320 επεξεργαστή, 4GB G.Skill 800άρες, ένα Optiarc και ένα ASUS DVD-RW και κάνα 6άρι σκληρούς Seagate. Για όσους ενδιαφέρονται, οφείλω να τονίσω ότι και το Microsoft Natural Ergonomic Keyboard 4000, το Logitech MX Revolution ποντικι, η Wacom Intuos 3 ταμπλέτα και ο HP6840 εκτυπωτής δουλεύουν επίσης χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Πατσαρίσματα υπήρχανε. Μικροπράμγατα όμως, και από τα συνηθισμένα. Μικρό το κακό. Μια κάρτα ήχου, ένα SiliconImage Southbridge και πάει λέγοντας. Αλλά και αυτά, πια, αναλόγως το DVD εγκατάστασης.

 

Εν πάση περιπτώση. Το JaS ποοοοοολύ ωραίο, ρε παιδιά, αλλά φοβάμαι πολύ ότι αν είσαι προτάρης ή λίγο αγχωμένος, δεν έρχεται για καλό. Πολλές οι επιλογές και λίγες οι περιγραφές. Δεν παραπονιέμαι. Να'ναι καλά που το έφτιαξε. Απλά αν δεν ξέρεις πολύ καλά τι μπορεί να σου λείπει... ίσως είναι καλύτερα να πάρεις καμιά εκδοχή πιο generic (με περισσότερα πράγματα να εγκαθίστανται/πατσαρονται αυτόματα). Το δε iAtkos v4...τι να πω ρε παιδιά. ΠΟΛΥ ωραίο. Βολικότατο. Μπαίνει σε ότι το έχω δοκιμάσει... είναι γρήγωρο και οι οδηγείες που περιέχει είναι ευχάριστες τόσο στον καινούργιο, όσο και στον παλιό καμένο του αθλήματος.

 

JaS και iAtkos πάντως δοκίμασα και σε μια ASUS P5...κάτι. Μιά από αυτές τις σχετικά καινούργιες, πολύ εντυπωσιακές που ενώ αξίζουν τα λεφτά τους, δεν μπορείς, λογικά, να δικιολογήσεις το έξοδο. :P (Θα κοιτάξω και όταν βρω ποια είναι, θα κάνω ένα μικρό edit εδώ.) Όπως κι αν έχει το θέμα, ήταν μιά καινούργια με 3870Χ2 Q6600 και κάτι ωραιότατους 500άρηδες Seagate. Λαμπρά και όμορφα όλα. Ούτε ένα πατσάκι που δεν ήτανε στα DVD. Ωραία πράγματα.

 

Σε άλλη ευχάριστη αλλαγή, αναβαθμήστικα λιγάκι. Αγόρασα ένα μεταχειρισμένο Acer 9424wsmi. 17", 1440x900, T5600, 2GB DDR2, 945GMS chipset, intel 3945 wifi, Realtek 8168B Ethernet, 120GB ATA HDD κοκ. Του πέρασα ΧΡ σε NTFS partition, έκανα format σε προκατασκευασμένο fat32 δεύτερο partition από διάφορα DVD και έφτιαξα ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ εύκολα και χωρίς σχεδόν κανένα κόπο ένα πολύ ενδιαφέρον dual-boot συστηματάκι. Ο ήχος δουλεύει με το γνωστό Azalia kext, η nvidia 7300 Go με το NVInstaller ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ την έκδοση 0.34 (μετά μπαίνουν τα kext και το framework του update του 10.5.2 και χάνω το Quartz Extreme...). Πέραν τούτου, όλα δουλεύουν εκτός από: το 3945, του οποίου ο οδηγός είναι υπό κατασκευή. Εντάξει. Έχω μια NetGear PCMCIA που με κατάλληλη εναλλαγή kext IOPCCFamily kai IOPCI.... και μικρή αλλαγή στο Info.plist του ΙΟ80211Family.kext, να εισάγω την ID του τσιπακιού της. Επίσης ζούληξα και διάφορες μπάλες με την Acer Orbicam που είναι, μεν, Logitech, αλλά όχι από αυτές που αγαπάει το Macam. Τέεεελως πάντων. Πάει μια χαρούλα.

 

Μικρή αναβάθμηση, θα έλεγε κανείς, αλλά φτηνή, από τη μία και από την άλλη, το παλιό μου 1691WLMi υποστήριζε μέχρι Tiger, λόγω Χ600 64άρας και ποτέ δεν κατάφερα να κάνω την μπαταρία ούτε το meter να δουλεύει σωστά. Για να μη μιλήσω για το SpeedStepping, τα δε οποία όλα στο καινούργιο πάνε μια χαρά.

 

Μμμμμααααααααυτά λοιπόν τα ολίγα και, τελικά όχι και τόσο περιληπτικά (sorry παιδιά) για νέες εξελίξεις με τελευταίες εκδώσεις και διάφορα συστήματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπερα σε ολους σας μαγκες ...

τωρα μολις ανακάλυψα ελληνική κοινοτητα στο φορουμ και ομολογω οτι ειμαι πολυ ενθουσιασμένος.

Σας γράφω απο το Turbo x uranus II duo του Πλαισιου με τ7200 επεξεργαστη- 945 mob. chipset- x1600 ati mobility radeon 256 mb

τα αλλα μπορειτε να τα βρειτε ευκολα υπάρχουν και στο ιντερνετ.

δουλευει τελεια με iatkos v4i kai update 10.5.5 το μονο που δεν παιζει ειναι η γνωστη 3945 wireless και αναγκάστηκα να αγοράσω μια usb belkin

απο το eshop . κατα τα αλλα ολα τέλεια .(ci/qe enabled 1440x700 resolution ) κανενα kernel panic και ειναι πιτα στα προγραμματα.(ilife,office 2008, ps cs4 κλπ)

ειμαι πολυ ευχαριστημένος και έχει γίνει αυτό το κύριο μηχανημά μου.

στο xbench σκόραρε 124 δηλαδη περίπου στα επίπεδα mac book pro γιατι ta mac book σκοράρουν γυρω στα 100-102.

Σας ευχαριστώ για τον χρονο σας και σε οτι μπορω απο εδω και πέρα θα βοηθάω....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα.

Εγώ έχω βάλει το Kalyway 10.5.2 και όλα πάνε καλά. Βέβαια δεν παίξαν όλα απ' την αρχή, αλλά ήταν πολύ πιό ομαλή η εγκατάσταση απο προηγούμενες εκδόσεις. Το configuration μου είναι: Asrock 775Dual-915GL mobo, P4@3.2, 1GB Ram, Seagate 120GB Sata, LG DVDR(ide), Evga GF8400 GS 256Mb. Το σημαντικότερο από τα προβλήματα ήταν η αδυναμία να γίνει η εγκατάσταση με το IDE DVD. Οπότε, επειδή δεν είχα Sata drive, έβαλα το εν λόγω drive σε εξωτερικό USB 5,1/4 case και έκανα την εγκατάσταση απο εκεί. Η δε κάρτα γραφικών δεν έπαιζε πλήρως, και μόλις άλλαζα αναλύσεις έχανα το desktop τελείως. Μέχρι που κατάλαβα οτι οι λοιπές αναλύσεις παίζουν από το DVI. Όχι οτι αυτό είναι καλό, γιατί δεν είχα ούτε QE, ούτε CI.. Το Nvinject δεν έκανε τίποτα, και πάνω που απελπίστηκα, δοκίμασα το NVInstallerV4.1 και πλέον η κάρτα παίζει αξιοπρεπώς. Δεν χρειάστηκε ούτε απεγκατάσταση να κάνω, ούτε να πειράξω κάποιο kext. Κατευθείαν απο πάνω.

Το μόνο που δεν έχω καταφέρει ακόμα είναι να διορθώσω το πρόβλημα του About this Mac που κάνει reset του desktop.

Και επειδή είδα οτι κάποιος στο thread αναφέρει στον εξοπλισμό του M-Audio 24/96 PCI θα ήθελα να πώ πως για την ώρα πρέπει να την ξεχάσει (παθούσα).. Γενικώς έχω σετάρει αρκετά μηχανήματα με Χ περισσότερο για να βοηθάω τον αδελφό μου που πάει και παίρνει pc χωρίς να ρωτήσει!!

Link to comment
Share on other sites

To "About This Mac" που κρασάρει παίζει να είναι και θέμα AppleSMBIOS.kext (δεν βγάζω άκρη με το search αυτή τη στιγμή και δεν έχω και πολύ χρόνο να το ψάξω σε βάθος). Για μερικούς ήταν και πρόβλημα που οφειλότανε σε ενεργοποιημένο Hyperthreading στα bios όταν δουλεύανε με P4.

 

Σε παντελώς άσχετο επίπεδο, ήρθε η καλή νεράιδα της αναβάθμισης έρχεται να μου κάνει επίσκεψη σε λίγες μερούλες. Θα έχω εντελώς νέα τρεχάματα παλεύοντας με την Maximus Formula II της ASUS. (Έχω ήδη ένα άγχος για την κάρτα ήχου της... θα δείξει.) Εν ελλείψη νέων κατηγοριών καταχώρησης στο WiKi θα ενημερώσω για την πορεία της πάλης/εγκατάστασης εδώ εντώς των επομένων ημερών ή και εβδομάδων (όποτε βρεθεί χρόνος κ.ο.κ).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

POLI OREO TO PEDI POU ARXISE NA POSTARI.....

MPRABO ADERFE SE PERIMENAME POLI KERO IME FUN EDO KAI ENA XRONO PERIPOU... EXO SISTIMA ME ASUS P5W DH DELUXE KAI 4 CORES INTELAKI ME 2 GB MNIMOULES TIS HYPEX KINGSTON EXO POLA PROBLIMATAKIA ME TIN G@@MO ETHERNET MOU 8A TA POUME MOLIS JANA BRO LIGO XRONO MPRABO SAS JANA APO THESS....

 

nikkpap@live.com

nikkpap msn

nikkpaps yahoo

nikkpaps aim

 

jenika 8elo na boithiso kai na me boithisoun..... perimeno

Link to comment
Share on other sites

To "About This Mac" που κρασάρει παίζει να είναι και θέμα AppleSMBIOS.kext (δεν βγάζω άκρη με το search αυτή τη στιγμή και δεν έχω και πολύ χρόνο να το ψάξω σε βάθος). Για μερικούς ήταν και πρόβλημα που οφειλότανε σε ενεργοποιημένο Hyperthreading στα bios όταν δουλεύανε με P4.

 

Σε παντελώς άσχετο επίπεδο, ήρθε η καλή νεράιδα της αναβάθμισης έρχεται να μου κάνει επίσκεψη σε λίγες μερούλες. Θα έχω εντελώς νέα τρεχάματα παλεύοντας με την Maximus Formula II της ASUS. (Έχω ήδη ένα άγχος για την κάρτα ήχου της... θα δείξει.) Εν ελλείψη νέων κατηγοριών καταχώρησης στο WiKi θα ενημερώσω για την πορεία της πάλης/εγκατάστασης εδώ εντώς των επομένων ημερών ή και εβδομάδων (όποτε βρεθεί χρόνος κ.ο.κ).

 

Ποιό chipset είναι υπεύθυνο για τον ήχο στην συγκεκριμένη μητρική ;

Link to comment
Share on other sites

Γράφω σχετικά με Netbook.

 

Σκέφτομαι την αγορά του MSI Wind ή κάποιου κλώνου του.

 

Έχει κανείς υπόψιν κάποια Mini PCIe κάρτα για Wireless που να διατίθεται στην ελληνική αγορά ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

ΥΓ. Διαβάζω ότι το Acer Aspire 150 διαθέτει wlan card που υποστηρίζεται ήδη από το OSX. Το έχει κάνει κανείς ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά και από εμένα...

 

Βασικά είμαι σε ένα project για την εγκατάσταση ενός multi boot Η/Υ με Vista - OSX (iDeneb) - Linux (Ερωδιό)...

 

Προς το παρόν απλά μαζεύω πληροφορίες...

 

Το pc που θα γίνει η εγκατάσταση είναι λίγο παλιό αλλά είπα.... δοκιμάζω χιχιχιχιχι

 

Μοbo - P4VXAD socket 478

CPU - Intel P4 1.8GHz

RAM - 2.5GB

Κάρτα οnBoard

 

Αλλά θα κάνω μια μικρή αναβάθμιση της CPU σε 3,2GHz με αλλαγή της Mobo (REV_B1).

Link to comment
Share on other sites

POLI OREO TO PEDI POU ARXISE NA POSTARI.....

MPRABO ADERFE SE PERIMENAME POLI KERO IME FUN EDO KAI ENA XRONO PERIPOU... EXO SISTIMA ME ASUS P5W DH DELUXE KAI 4 CORES INTELAKI ME 2 GB MNIMOULES TIS HYPEX KINGSTON EXO POLA PROBLIMATAKIA ME TIN G@@MO ETHERNET MOU 8A TA POUME MOLIS JANA BRO LIGO XRONO MPRABO SAS JANA APO THESS....

 

nikkpap@live.com

nikkpap msn

nikkpaps yahoo

nikkpaps aim

 

jenika 8elo na boithiso kai na me boithisoun..... perimeno

Thanx brother! Έπρεπε να γίνει κάτι ρε συ, πολύ κάτσαμε στην μούγκα!!!

 

Αδερφέ που σε ξέρω πλάκα πλάκα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θέλω βοήθεια....

 

Κατέβασα το iDeneb v1.1 10.5.4 και το έκαψα σε DVD με την πιο αργή ταχύτητα.

 

Προσπαθώ να το εγκαταστήσω, μπουτάρει κανονικά, αποδέχομαι τους όρους χρήσης και με βγάζει στην σελίδα με την ερώτηση "Where do you want to install iDeneb?"

και μετά τίποτα άλλο, αφού από τις 3 επιλογές (Optios - Go Back - Continue) είναι ενεργοποιημένη μόνο η Go Back.

 

Τι πρέπει να κάνω??

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου δειχνει σκληρό δίσκο;

Αν εχω καταλαβει καλά είσαι σε αυτο το σημείο.

http://img206.imageshack.us/img206/2264/picture1tu1.png

(εσένα όμως δεν σου βγάζει διαθέσιμο δίσκο)

 

Πάνε πανω που λεει "utitlities" και κανε κλικ στο disk utilities

απο εκει πρέπει να φορμάρεις εναν σκληρό σου σε hfs journaled

δεν σου δειχνει σκληρο γιατι προφανώς οι δισκοι που βλεπει ειναι ntfs απο windows

πρεπει να τους κάνει mount και format στο δικό του πρωτοκολο για να κανεις εγκατασταση πανω

προσεχε μην σβησεις καναν σκληρο που ειναι πανω windows κτλπ.

 

Αν εχεις μονο εναν σκληρο και υπαρχουν ηδη τα windows, κανε το εξης:

στα xp ή vista φτιαξε ενα partition σε αυτον τον σκληρο και αν το κανεις φορματ επελεξε FAT32

τώρα αυτο το partition αφου μπουταρεις στο installation του mac μπορεις να το κανεις HFS Journaled

και δεν προκειτε να πειραχτει το αρχικο partition που εχεις xp ή vista.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε spanakorizo, ευχαριστώ για την απάντηση αλλά sorry για την αργοπορία...

 

Τον δίσκο τον έκανα format και τον έκανα hfs journaled αλλά δεν έγινε τίποτα, δλδ συνεχίζει να μην τον "βλέπει".

 

Να σου δώσω και το hardware μήπως και αναγνωρίσεις κάποια αυμβατότητα...

 

Mobo REV_B1 (από server OEM)

CPU Intel P4 3.2GHz Hyper Threading

RAM 2.5GB

HDD Seagate UltraATA 20GB (τον έχω για δοκιμή).

Επίσης είναι master o δίσκος με slave CR-W (IDE1) ενώ το DVD-RW είναι "ενωμένο" στο IDE2 (εκεί σαν master)

 

Ευχαριστώ.

 

edit1>> Σήμερα προσπάθησα να ξανακάνω εγκατάσταση αλλά κόλλαγε στην οθόνη με το σήμα της Apple

 

edit 2>> απενεργοποίησα και το Hyper Threading αλλά και πάλι τίποτα, κολλάει πάντα στο μήνυμα ....localhost diskarbitrationd[44]:CoreRAIDServer [43]: 16387 not responding.

Το έψαξα βέβαια λίγο αλλά δεν έχει δωθεί λύση στο συγκεκριμένο μήνυμα.

Μάλλον να δοκιμάσω πάλι με το παλιό hardware??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα παιδια.... Καλα χριστουγεννα....

 

Παιδια εχω ενα προβλημα εδω και μια βδομαδα παιδευομε να εγκαταστησω το MAC(10.5.5) μεσο του iAtkos αλλα δεν τα καταφερνω..κανει μετα την εγκατασταση κανει restart και μετα βλεπω το λογο της apple με ενα σηματακι επανο(STOP)

 

Μπορει κανεις να βοηθησει σας παρακαλω?? Ειμαι νεος στον κοσμο mac και dual Boot και θα ειθελα λιγη βοηθεια αν γινεται??

Το msn μου για οποιον επυθημει να βοηθησει ειναι: Patatuis@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι για αρχή να μας πείς τι configuration έχεις.. (motherboard/cpu/gpu/drives κλπ)

Η επιτυχία στην εγκατάσταση είναι περισσότερο θέμα συμβατότητας του hardware, και μετά οτι άλλο.

Επίσης, για αυτούς που καταπιάνονται με την εγκατάσταση OS X πρώτη φορά, το ιδανικότερο σαν λύση για να μήν πεδεύεστε αν θέλετε ντέ και καλά dual/tripple κλπ boot, να δοκιμάσετε με ξεχωριστούς δίσκους για κάθε λειτουργικό. Το ξέρω οτι ακούγεται λίγο τραβηγμένο, αλλά πρακτικά λύνει πολλά προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω 750αρι δισκο με ιδι εγκατεστημενα vista και ubuntu(Τα βλεπω να φευγουν και να γινοντε Linux)... και μενουν τωρα τα mac....250GB που εκανα το partition δεν ειναι καλο??? που να τρεχω τωρα για αλλο σκληρο...

 

 

 

Case:Thermaltake SopranoFx VH1000BWS

Hard Disc: SAMSUNG HD753LJ 750GB

Matherboard: ASUS P5E3 Prenium Wi/Fi

RAM: Corsair XMS3 DHX DDR 4GB

CPU: INTEL CORE 2 QUAD CORE Q6600 2.40GHz

GPU: GAINWARD 8972 BLISS 8800GT 1GB PCI-E

PSU: TAGAN TG700-U88 BZ PIPEROCK SERIES 700W

CPU Fan: ASUS LION SQUARE

DRIVE: ASUS DVD-E818A2T SATA BLACK

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...