Jump to content

Româna


XanthraX
 Share

65 posts in this topic

Recommended Posts

Va rog sa postati aici experientele placute si cele chinuitoare, succesele si insuccesele instalarii si rularii OSX86 pe computerele voastre. Ar fi bine sa existe un singur topic pentru limba romana sa nu ne pierdem.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

salutare....ma bucur sa vad si un topic in romana.

sunt intereseat de un triplu boot intre xp-vista-leopard ....poate este vreun conational "prin zona" si-mi da un mic ajutor.

 

HAI ROMANIA!!! :P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
peste tot dati de noi romani :> suntem omni prezenti

 

 

Salutare tuturor!

Am incercat si eu sa instalex osx 10.4 pe un laptop acer travelmate 250. Singura varianta are a mers a fost 10.4.3,dar am avut mari batai d cap cu el.Mai intai nu mi-a mers tastatura,apoi nu mergea trackpadul,iar de cand am bagat un cablu de retea nu mi-a mai mers sunetul.Am reusit sa instalez doar iTunes pe el,si asta cu greu fiind o versiune destul de veche de mac. Am pus din nou XP pe el,dar ma bate gandul sa bag iar Mac-ul. Voi ce parere aveti? Aveti idee cum as putea sa rezolv problemele mai sus mentionate?

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 5 weeks later...

ave! am ConRoe865PE - motherboard si dual core 2GHz( E2180) - procesor - WinFast 7300 GT /AGP - placa video, 3 Gb RAM DDR (!), subtirel sistem ! mai sus de Leo 10.5.3 (instalare  Kalyway DVD 10.5.2, upadte Jas) nu am reusit (inca) sa ma "sui". dar perseverez ...

 

to do:

 

1. iDeneb -10.5.4 / 10.5.5 - de incercat

 

2. instalare cu DVD retail - de incercat 

 

in caz de reusita, dau eu cumva de stire  :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

am incercat cu aasa cum zici, dar nu mi-a iesit, nu imi dau seama ce-mi scapa :D

XP/Vista/Leopard se obtine cu bcdedit din vista si chain0 pentru leopard (cauta aici in site cu aceste cuvinte cheie si vei gasi mai multe solutii)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

hackintosh 100% functional pt cine e curios

 

OS

iDeneb_v1.3_(Mac_OS_X_Leopard_10.5.5)

 

- La instalare (la customization) trebuie bifate doar ICH fix, Jmircon fix si SATA driver

- Primul boot dupa instalare trebuie facut cu "-x" ca parametru (safe mode) si de acolo instalate driverele de mai jos

- Controlerul SATA in bios e preferabil sa fie AHCI enabled dar merge si cu el disabled, la mode merge si Legacy si Native

- Partitia pe care se instaleaza trebuie pregatita cu Paragon Part Manager (facuta fat32 initial si apoi schimbat partition ID cu 0xAF, altfel nu va putea fi montata din instalerul de osx)- Dual boot XP/OSX se face usor, e un fis chain0 care trebuie adaugat in boot.ini in windows

 

HW

Placa de baza Gigabyte GA-EP35-DS3R, Socket 775 - 330,09 RON - Cod produs: GA-EP35-DS3

http://######.com/index.php?option=...5&Itemid=48

 

Procesor Intel Core 2 Duo E7300 BOX - 417,22 RON - Cod produs: BX80571E7300

 

Memorie Kingston DDR2 HyperX 2x1024MB PC2-8500 - 157,23 - Cod produs: KHX8500D2K2/2G

 

Placa video Palit Daytona GeForce 9500GT 256MB DDR3 - 218.28 - Cod produs: GBVNX85T256H

http://forum.insanelymac.com/index.php?sho...mp;#entry936418

http://forum.insanelymac.com/index.php?showtopic=125106

 

Unitate optica Samsung DVDRW SAMSUNG alb/negru/argintiu SH-S202N/RSMN - 86.83 ron - Cod produs: SH-S202N/RSMN

Link to comment
Share on other sites

am incercat si eu iDeneb v1.3 dar dupa instalare intram cu -s ca sa termin contul root ca altfel nu puteam intra. si in rest numai cu -x. daca intram normal dupa ce boota aparea un ecran negru, cursor in stanga sus daca il miscam ramanea imaginea lui acolo, dar el se plimba pe altundeva. daca mai instalez o data iDeneb doar cu ICH fix, Jmircon fix si SATA o sa mearga?

Link to comment
Share on other sites

am incercat si eu iDeneb v1.3 dar dupa instalare intram cu -s ca sa termin contul root ca altfel nu puteam intra. si in rest numai cu -x. daca intram normal dupa ce boota aparea un ecran negru, cursor in stanga sus daca il miscam ramanea imaginea lui acolo, dar el se plimba pe altundeva. daca mai instalez o data iDeneb doar cu ICH fix, Jmircon fix si SATA o sa mearga?

 

Daca ai selectat vre-un driver video la instalare posibil de acolo sa ai problema. Preferabil sa nu selectezi niciunul si sa incerci injectoarele ulterior, iar daca dau blackscreen intri in singlemode si le stergi pana il nimeresti pe cel bun

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
 Share

×
×
  • Create New...