Jump to content

[GR] pio leopard se HP 530, kai pio printer?


joman
 Share

4 posts in this topic

Recommended Posts

Φίλοι σας χαιρετώ.

Μόλις πρόσφατα είχα την πρώτη επαφή με το λειτουργικό σύστημα του μήλου, και μπορώ να πω πως ενθουσιάστηκα.

Έκανα την πρώτη μου εγκατάσταση σε υπολογιστή γραφείου, με απόλυτη επιτυχία και αναγνώριση όλων των περιφερικών εκτός του εκτυπωτή(θα έρθω σε αυτόν).

Το σύστημα που εγκατέστησα είναι το kalyway leopard 10,5,2.

Το πρώτο σκέλος των ερωτήσεων μου αφορά τον υπολογιστή αυτό.

Και αρχίζω.

Α) μπορώ να περάσω κάποια άλλη έκδοση(πχ. Iatkos ) και με τα backups που έχω κάνει με το time machine να επαναφέρω στην νέα εγκατάσταση(άλλης έκδοσης πάντα) , οτι έχω αυτή τη στιγμή , προγράμματα ρυθμίσεις κτλ., ή θα πρέπει αναγκαστικά να τα ξαναβάλω όλα απο την αρχή;

Β) προτείνετε κάτι από πείρα για εκτυπωτή που να είναι απόλυτα συμβατός με τα mac os , να είναι πολλυλειουργικός να έχει και scaner δηλαδή, και αν είναι δυνατόν και wifi;

Αυτά για το πρώτο σκέλος και τον πρώτο υπολογιστή.

 

Έρχομαι τώρα στο μεγαλύτερο πρόβλημα που αφορά τον φορητό μου υπολογιστή, και δεν κατάφερα να τον συμμορφώσω όπως τον προηγούμενο,

Συγκεκριμένα πρόκειται για έναν HP 530, Core2 Duo T2600 Processor, Intel® Graphics Media Accelerator 950 κάρτα γραφικών, Son Conexant CX20549 audio, και Intel PRO/Wireless 3945ABG.

Προσπάθησα με διάφορες εκδόσεις (kalyway 10,5,1 iatkos v4, iatkos v2)να πετύχω κάποια εγκατάσταση αλλά χωρίς αληθινή επιτυχία.

Με την μόνη έκδοση που προχώρησα λίγο παραπέρα ήταν η kalyway 10,5,2 , κατάφερα να εκκινήσω το σύστημα, δεν μου ανάγωριζε όμως την κάρτα wifi, και τελικά μετά απο λίγη ώρα όλο το σύστημα πάγωσε.

Σε επόμενες Προσπάθειες που έκανα να επανεκκινήσω, στάθηκε αδύνατο.

Αμέσως μου έβγαζε μήνυμα πως πρέπει να επανεκκινήσω τον υπολογιστή, και αυτό γινόταν σε κάθε προσπάθεια.

Κα ζητάω τη γνώμη σας.

Προτείνετε κάποια έκδοση που έχει περισσότερες πιθανότητες να δουλέψει στο συγκεκριμένο φορητό;

Για την ώρα κατεβάζω το jas osxx86 10,5,4 client server intel sse2 sse3 , μήπως και γίνει τίποτα.

Ευχαριστώ για κάθε συμβουλή- πρόταση, και για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Α εντάξει, έγινε φίλε μου , ευχαριστώ.

Απλά δεν είδα στα υποφόρουμ κάποιο στα Ελληνικά, και για αυτό το έβαλα χύμα εδώ.

Ελπίζω να μην με κράξετε που θα κάνω copy-past το μήνυμα. :):(

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...