Jump to content

[GR] Leopard 10.5.x - Παραγωγή Μουσικής


vracman
 Share

14 posts in this topic

Recommended Posts

OK, εδώ μπορούμε πλέον να μιλάμε για θέματα μουσικής τεχνολογίας με χρήση hackintosh και όχι μόνο.....

 

όσοι πιστοί προσέλθετε!!

Link to comment
Share on other sites

ωπ! ωραία πράματα!

 

με τι μουσική ασχολείστε ωρε παίδες;

 

προσωπικά μου αρέσει να γράφω ότι μου κατέβει ανεξαρτήτως είδους αλλά καλώς ή κακώς ποστ-ροκίζω..

 

ο πρώτος καιρός με το digital performer, αφού έφαγα 2 μήνες να μάθω ότι χρειάζεται για το osx86,

 

για όσους έχουν πρόβλημα με firepod και presonus κάρτες γενικά, ψάξτε και βρείτε κάρτες με τεξας ίνστραμεντς chipset,

μόνο με αυτο κατάφερε να συγχρονιστεί σωστά το firepod..

 

επίσης, στο sibelius αντιμετωπίζετε τίποτα προβλήματα;

γιατί

1. καμιά φορά μου πετάει kernel panic απο το πουθενά μόλις ξεκινάει

και

2. και πιο σημαντικό, δεν μπορώ να σώσω και να κάνω export τίποτα, με κανένα τρόπο να αποθηκεύσω κάπως αυτό που έχω κάνει..

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια και εγώ, ό,τι μου κατέβει γράφω......

 

από καμένα σκυλοκαψουροτράγουδα μέχρι minimal electro, RNB και ροκ μπαλάντες.

 

 

ό,τι κάτσει ανάλογα με τις ορέξεις μου.

 

 

 

Αρχησα να ασχολούμαι πρώτα με reason και FL σε windows, αργότερα δοκίμασα λίγο το sonar και το ableton

 

για να καταλήξω τελικά για 2 χρονια περιπου στο Nuendo.

 

 

Αυτό μπορώ να πώ οτι με βόλεψε πάρα πολύ. 

 

Οταν όμως πέρασα το Leopard και δοκίμασα το Logic έχασα την μπάλα..........  :)

 

Είναι το καλήτερο απο όσα έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα (σχεδον όλα δηλαδή  :P )

 

αν καταφέρω να κανω την εξωτερική κάρτα μου να λειτουργήσει στο hackintosh μου, τότε πιστεύω οτι θα έχω το 

 

απόλυτο home studio!!

 

 

 

προς το παρόν αρκούμαι στις επιδόσεις της onboard η οποία όλως παραδόξως δουλεύει ρολόι!!

Link to comment
Share on other sites

για όσους έχουν πρόβλημα με firepod και presonus κάρτες γενικά, ψάξτε και βρείτε κάρτες με τεξας ίνστραμεντς chipset,

μόνο με αυτο κατάφερε να συγχρονιστεί σωστά το firepod..

'Εχεις να μας προτείνεις καμία καλή κάρτα με texas instruments chipset ?

Κατα προτίμηση pci-e.

Θέλω να συνδέσω την m-audio fw 410.

 

 

*edit

 

OK η m-audio fw 410 λειτουργεί άψογα με αυτή την κάρτα: http://www.shop21.gr//product/product.comp...&prid=26463

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 months later...

Γεια σας παιδιά και χρόνια πολλά σε όλους...

Εγώ ασχολούμαι σχεδόν 5 χρόνια με την μουσική τεχνολογία αλλά σε ερασιτεχνικό επίπεδο.

Όμως έχει δεί ΟΛΑ τα προγράμματα δημιουργίας μουσικής...ΟΛΑ όμως...

Το logic με έκανε να εγκαταστήσω τα mac στο pc μου και ειλικρινά αξίζουν όλες τις μέρες που έφαγα να το στήσω σωστά!!!

Link to comment
Share on other sites

Ha.. ωραίος.. εσύ μέρες κάποιοι άλλοι μήνες!!!! :):P

 

Ε, όχι και μήνες...Πλέον όποιος ξέρει να διαβάζει και έχει λίγο παραπάνω γνώσεις μπορεί το πολύ σε 3 μέρες να το έχει εγκαταστήσει.

Μασημένη τροφή τρώμε, δεν καίμε και το μυαλό μας!!!

 

Τώρα που μπήκα στον χορό...υπάρχει κάτι άλλο που αφορά μουσική στον mac να με "φιλέψετε";

 

Ψήνομαι άγρια για νέες εμπειρίες (ούτε αγγελία πουτάνας δεν είναι τόσο πιασάρικη). :P

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ 9 μήνες από τον Μάϊο του 07, πίστεψέ με είναι παλούκια..

 

Τότε δεν υπήρχε το τρελό compability, ούτε τόσο πλήρες wiki/forum/community, ήταν όλα στο φλού!

 

Μάνι μάνι λίγο λίγο σιγά σιγά, το hardware από εδώ, το distro από εκεί, το φέραμε στα μέτρα μας μέχρι που έφτασα ένα κουτί 100% compatible και χαιρόμουν. Στο μεγάλο το desktop.. που πάρκαρα στην γυναίκα τώρα! :P

 

Υ.Γ. Στο μεγάλο το desktop η pinacle pctv rave δεν έχει παίξει ακόμα και η adaptec extra 3 usb 2 firewire παίζουν μόνο τα firewire. Δεν τις υπολογίζω στο main system έτσι κι αλλιώς..

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ 9 μήνες από τον Μάϊο του 07, πίστεψέ με είναι παλούκια..

 

Τότε δεν υπήρχε το τρελό compability, ούτε τόσο πλήρες wiki/forum/community, ήταν όλα στο φλού!

 

Μάνι μάνι λίγο λίγο σιγά σιγά, το hardware από εδώ, το distro από εκεί, το φέραμε στα μέτρα μας μέχρι που έφτασα ένα κουτί 100% compatible και χαιρόμουν. Στο μεγάλο το desktop.. που πάρκαρα στην γυναίκα τώρα! :unsure:

 

Υ.Γ. Στο μεγάλο το desktop η pinacle pctv rave δεν έχει παίξει ακόμα και η adaptec extra 3 usb 2 firewire παίζουν μόνο τα firewire. Δεν τις υπολογίζω στο main system έτσι κι αλλιώς..

 

Τότε ευχαριστώ και εσένα για την "μασημένη" τροφή...δεν μπορέι κάπου θα έβαλες το λιθαράκι σου!

Εδώ με 3 μέρες και στο τσακ δεν πάρκαρα την γυναίκα γενικός...Ρε γμτ, λες και καταλαβαίνουν ότι έχει καταπιαστεί σε κάτι και τότε θυμούνται όλες τι υποχρεώσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που μπήκα στον χορό...υπάρχει κάτι άλλο που αφορά μουσική στον mac να με "φιλέψετε";

 

Ψήνομαι άγρια για νέες εμπειρίες (ούτε αγγελία πουτάνας δεν είναι τόσο πιασάρικη). :P

 

Φίλε καλωσήρθες στην παρέα μας.

Εχω δοκιμάσει όλα σχεδόν τα προγράμματα μουσικής σε mac και πραγματικά

κατέληξα στο συμπέρασμα οτι δεν υπάρχει καλύτερο απο το Logic Pro.

 

Απο τότε που άρχησα να το δουλεύω, έπαψα να ασχολούμαι με cubase, nuendo, reason, ableton κ.τ.λ...

Αν έχεις κάρτα ήχου της Digidesign (ή Μ-Αudio για την Μ-powered version) μπορείς να δοκιμάσεις και ProTools

για τα οποία έχω ακούσει πολύ καλά λόγια αλλά εμένα μου φάνηκαν λίγο δύσκολα.... :D

είναι και θέμα εμπειρίας που έχει κανείς πάνω στο συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

off topic

 

paidia To insanelymac.gr anikse elate kai eseis twra kai kante eggrafi grapste nea themata voithiste kai voithithite apo alous xristes grapste tutorials grapste ta provlimata sas kai kante geniki sizitisi me alous xristes

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...