Jump to content

Γενική Συζήτηση

• Please log in to reply
194 replies to this topic

spanakorizo

spanakorizo

InsanelyMac Legend

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 747 posts
αυτο υποψιαστηκα και εγω εξαρχης
το εχω στο 75, όσο τραβάει η οθόνη μου
δεν πάει άλλο!!
η αναλυση ειναι 1280χ1024
το δικο σου δεν ειναι "καπως" λαγκυ;
ουφο;;; :P

spanakorizo

spanakorizo

InsanelyMac Legend

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 747 posts
λιγο που εψαξα στο νετ ειδα οτι πολυς κοσμος που περναει απο γουιν σε μακ εχει προβλημα τουλαχιστον με την κινηση του μαους
ειδα λοιπον οτι αυτο γινεται γιατι στα μακ υπαρχει διαφορετικη κινηση λογο του ακσερελεσιον που εχουν βαλει στον κερσορα
δοκιμαστε αυτο το προγραμματακι ,νομιζω κανει δουλεια
http://lavacat.com/i...eFix/index.html
ισως να ηταν μονο ο κερσορας και ολα τα αλλα ηταν η ιδεα μου

SomniusX

SomniusX

Hellenic OSx86 Team

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 329 posts
  • Interests:-= Carpe Noctem =-
Έφυγα να το τσιμπίσω.. θα το δοκιμάσω το απόγευμα και θα αναφέρω!

MiJKa

MiJKa

InsanelyMac Protégé

• Members
  • PipPip
  • 98 posts
Ε ναι, λοιπόν, είμαι και 'γώ εδώ. Από του Αγίου ανήμερα, δλδ, αλλά τώρα συνειδητοποίησα ότι έχουμε και δικό μας thread.

Σε φάση ΤΙ ΛΕΤΕ ΩΡΕ ΠΑΙΔΙΑ :P

Εν πάση περιπτώσει, εγώ είμαι αρκετά κομπλέ με το συστηματάκι μου...

Zephyroth 10.5.2 Intel/AMD SSE2/SSE3 rev.2

-Abit AW9D-MAX (με εξαίρεση τον ήχο ALC882 τσιπάκι σε onboard RealtekHDA κάρτα. Αλλά το πατσάρισμα είναι τσάκα-πίκο. Και το SiliconImage για τα εξτρά sATA 5, 6, 7 έχει μαμήσιο οδηγό από τον κατασκευαστή. Γαμάτο; Γαμάτο.)
-ΑΤi 3870 (ο netkas ΓΑΜΑΕΙ. Απλά.)
-4GB G.Skill 800ρες (με χρονισμούς 4-4-3-5-15 <-- και γι'αυτό δεν αλλάζω για κιτάκι των 8. Πάνε φέτες.)
-C2D E6320 1,83GHz @ 2.7GHz. οέο.
-Dual 22" LG οθόνες, κομπλέ πάλι χάρη στον netkas
-Τα περιφερειακά, συμπεριλαμβανομένου πληκτρολογίου της Microsoft και ασύρματου λέιζερ ποντικιού ΜΧ620 της Logitech είναι όλα ΟΚ. Για την A3 Wacom δεν το συζητάμε και συνάμα είχα τη λιγότερο επόδυνη εγκατάσταση οδηγών με τον ΗΡ DeskJet 6840 στα ιστορικά του υπολογιστή μου. H Logitech QuickCam Express από τα βάθη της ιστορίας δούλεψε ΜΙΑ ΧΑΡΑ με το maccam.

Πάντως το 10.5.2 μου έκανε τη ζωή πολύ πιο εύκολη. Μέχρι τώρα έπεφταν πολύ περισσότερα πατσαρίσματα.

Σε άλλα συστήματα, υπάρχει ένας ΑΜ2, σε ASUS M2NPV-VM που δεν θέλει με τίποτα να δουλέψει η (nForce430) κάρτα δικτύου του. Κατά τ'άλλα, με το 10.5.2 του Zephyroth δουλεύω και με τους sATA δίσκους και πρέπει να κοιτάξω και τον ήχο, μια. Έχω καιρό να τον βάλω μπρός. Έχω τόσο λίγο ελεύθερο χρόνο που συνήθως απλά προτιμώ να κάθομαι τελευταία στον βασικό που δουλεύει. :( Που θα πάει. Με ported Linux οδηγό δεν δουλεύει; Δεν θα βιάσω το Ubuntu μου; ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ;;; Ή και το FreeBSD μου. Του κερατά. Κάπου θα βρώ οδηγό που δεν με μισεί.

Η απλά μπορώ και να αγοράσω κάρτα συμβατή...(καμιά σίγουρη να μην ψάχνομαι ρε παιδιά;)

Πέραν τούτων, έχω και ένα laptop που δεν φοράει 10.5.χ απλά και μόνο γιατι φοράει x600 κάρτα γραφικών (ΚΑΤΑΡΑ στην APPLE που αποφάσισε ότι από το 10.5.0 τα kext που πατσάραμε όλοι θα ήταν αποκλειστικά PPC... κατάααααρα.) και έχει μείνει με 10.4.8 (που βέβαια, δείχνει 10.4.11, γιατί, εντάξει. Θέλω τα προγραμματάκια μου :P).

---------------

Πέραν τούτων, έχω κάνει εγκαταστάσεις σε φίλους σε άλλα μηχανήματα. Η IP35-Pro δείχνει πολύ συμπαθητική μητρική για OSX. Με το DVD του Zephyroth πρέπει να'ναι σκέτη απόλαυση η δουλειά (ενσωματομένο JMicron patch και patch για τον ήχο της...), σε ένα συμπαθέστατο Acer laptop της μάνας μου, όπου, με εξαίρεση την καμερούλα, όλα πήγανε κατ' ευχήν. (Ακόμα την ψήνω να μου το αφήσει... αλλά δεν έχει φώς στο τούνελ.) Πέραν τούτου, διάφορες εγκαταστάσεις σε περισταστιακά κουτάκια φίλων με ASUS συνήθως μητρικές έχουν δώσει ενδιάμεσα αποτελέσματα. Με λίγη πρόνοια, συνήθως όλα πάνε καλά...

---------------

Σαν ενδεικτικό, το Xbench μου βγήκε, τελευταία φορά που το 'τρεξα 150.75 <-- νομίζω ότι μάλλον πέφτω λόγω δίσκου. Το 'χω στον πιο αργό δίσκο του συστήματος (160άρις sATA 1 Maxtor από το πάλε ποτέ), γιατί ξεκίνησε ως πείραμα για το 10.5.2 που απλά έκατσε πολύ καλά. Εντός των επομένων ημερών, θα βάλω και το Acronis Easy Migrator να το μεταφέρει εκεί που είναι ακόμα ( -__- ) τα παλιά Windows, στον 500άρι sATA2 δίσκο, γιατί έχω ένα τριήμερο LAN party το άλλο ΣΚ που λέω να κατέβω με το μηχάνημα στην τρίχα. :P

Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Επειμένουν ότι είναι ο πιό εύκολος τρόπος να κάνεις Bootable μεταφορά διαμερίσματος με OSX πάνω του. Θα δείξει.

Αυτά. Άντε. Έδωσα και γω αναφορά. :)

SomniusX

SomniusX

Hellenic OSx86 Team

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 329 posts
Γάμησες..!!!

Αυτά είναι..

takis

takis

InsanelyMac Protégé

• Just Joined
  • Pip
  • 1 posts
mipos kserei kaneis pws mporw na egkatastisw to osx leopard se laptop toshiba sattelite l-10?
exw kanei tin egkatastasi alla den ksekinaei to pc
an mporei kapoios na voithisei
thanks!

MiJKa

MiJKa

InsanelyMac Protégé

• Members
  • PipPip
  • 98 posts
Τι εννοείς ακριβώς "Δεν ξεκινάει";

Κέρσορας που αναβοσβήνει όταν πάει να μπουτάρει; Κάποιο μήνυμα για (συνήθως Β0) Boot error ή κάποιο άλλο κόλημα κατά τη διαδικασία.

Αν είναι το πρώτο (ίσως και το δεύτερο. Το είδα μια φορά πριν από ποοοοολύ καιρό και δεν είμαι σίγουρος), για κάποιο λόγο δεν έχει περαστεί boot loader στο MBR του δίσκου σου. Λύνεται σχετικά εύκολα. Χρειάζεται το startupfiletool και λίγη υπομονή (για να ξαναμπουτάρεις από το DVD. Το πώς μπορείς να το βρεις εδώ.

Αλλοιώς, χρειάζονται σίγουρα κι άλλες πληροφορίες. (Λ.χ. θα μπορούσε να είναι κάτι τόσο απλό όσο vanilla kernel σε SSE2 μηχάνημα. Δεν λέω ότι είναι αυτό, αλλά με τόσες λίγες πληροφορίες...)

vracman

vracman

InsanelyMac Protégé

• Members
  • Pip
  • 21 posts
Ε... βέβαια, όπου πατέντα και ο Ελληνας πρώτος!!
Δεν θα μπορούσαμε να λειπουμε απο εδώ.....

Εχω εγκατεστημενο το Λεο 10.5.0 απο flat image εδω και κατι
μήνες και καταφερα να κανω τα παντα να δουλεψουν τελεια εκτος απο
το ethernet. ευτυχως το φριτζάκι εχει και usb!
καμια ιδέα για update σε 10.5.2?
Λέτε να δουλεψει το Kalway????

M/B: ASUS P5E-VM HDMI
CPU: Q6600
RAM: GEIL 2 GB (1066)
GFX: ASUS EN8500GT SILENT

observ8

observ8

InsanelyMac Protégé

• Just Joined
  • Pip
  • 4 posts
gia sas pedes
eimai neos sthn olh fash kai skeftome na metakomiso apo win-doze se leopard
to ubuntu pou exo gia desktop paei mia xara alla gia cs3 photoshop dreamweaver ktl
klafta haralabe me to wine
skeftome lipon na paro laptop giro sto 800 euro kai na foreso pano leopard
pia dianomh-method einai h kaliterh kai pio laptop einai perissotero symvato ...

MiJKa

MiJKa

InsanelyMac Protégé

• Members
  • PipPip
  • 98 posts
Λοιπόν... ό,τι καλύτερο έχεις να κάνεις είναι να εκμεταλλευτείς το wiki που σου παρέχει το ίδιο το site, εδώ. Κάνε ένα μικρό scroll-down μέχρι το 10.5.2 Hardware Compatibility Lists και ρίξε μια γερή ματιά στον τομέα Portable Computers.

Από εκεί θα δεις φορητούς στους οποίους έχουν ήδη εγκαταστήσει OS X 10.5.2 και σε ποιό βαθμό έχουν πετύχει τον σκοπό τους. (Σίγουρα υπάρχουν πολλές δοκιμές πέρα από αυτές, αλλά δεν θα έχουν σημειωθεί όλες, γιατί, από τη μία δεν γράφουν όλοι τις επιτυχίες τους, κι απ' την άλλη, υπάρχουν παρτάλια που όταν λύνουν τα προβλήματά τους την κάνουνε στη ζούλα και μας κρεμάνε όλους.)

Από εκεί και πέρα, κοιτάς από αυτούς που αναγράφονται ποιό είναι περίπου στην τιμή που ζητάς και πάει λέγοντας. (Παρεμπιπτόντως, δεν έχω δει και πολλά υλισμικά που δουλεύουν στο 10.5.1 και ΔΕΝ δουλεύουν στο 10.5.2, οπότε ίσως να είναι καλή ιδέα να ρίξεις μια ματιά και στη λίστα εκείνης της διανομής.)

---------------------

Πέραν τούτου, εγώ γενικά είμαι της άποψης ότι ΌΣΑ λιγότερα πρέπει να πατσάρεις, ΤΟΣΟ καλύτερα είναι τα πράγματα για 'σένα. Δηλαδή, αποφεύγω το OS X σε AMD επεξεργαστές, κατά γενικώτερη ομολογία. (Αν καταφέρεις να περάσεις και vanilla kernel τόσο το καλύτερο. Intel δλδ.) Όσον αφορά τα γραφικά, λίγα σχετικά είναι οι mobile κάρτες που δεν υποστηρίζονται, συνήθως είναι αυτές που είναι οι πιο μετριοπαθείς, αλλά και φτηνές, οπότε και πιο διαδεδομένες (βλ. ATI Xpress200, Xpress200M kai Xpress300 chipsets, που φοράνε x1250, x1300 κλπ κάρτες και πάει λέγοντας. --αν διαβάσεις τις λίστες και το forum, θα βρείς ακριβώς ποιές είναι.)

Τώρα, σε φάση πιθανής αδιαφορίας, εγώ είμαι υπέρ της ψειροσύνης. Οπότε, αν βρεις κάποιο που να δουλεύουν όλα με λίγα λεφτά παραπάνω, θα συνιστούσα εκείνο. (Για παράδειγμα, το δικό μου 6ετίας Acer-άκι, που φοράει 10.4.8 είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ, και εκτός από το Card Reader δουλεύουν όλα, μέχρι στιγμής... Αλλά η ένδειξη της μπαταρίας δεν επικοινωνεί με την πραγματικότητα. Που καθιστά την χρήση του ως πραγματικό φορητό ολίγον τι... ζόρικο. Εντάξει, είναι φορητός mac, ένας τρόπος να έχω OS X να κάνω τη δουλειά μου, όπου κι αν είμαι, αλλά θα ήμουνα πολύ πιο χαρούμενος :Ρ Η λεπτομέρια κάνει τη διαφορά.)

---------------------

Εν ολίγοις, διάβασε. Οι απαντήσεις είναι σχετικές, αλλά υπάρχουν. Λίγο η λίστα, λίγο το forum, και θα βρεις τις απαντήσεις που χρειάζεσαι, λίγο πολύ.

ToroLoco

ToroLoco

InsanelyMac Protégé

• Members
  • Pip
  • 29 posts
Σας καλησπερίζω και εγώ.

Λοιπόν έχω καταφέρει να εγκαταστήσω το Zephyroth 10.5.2 Rev.2 με κάποιες τροποποιήσεις. Επειδή η M/B είναι nForce3 έπρεπε να αντικαταστήσω τα kext με αυτά από Tiger και μόνο έτσι έπαιξε το installation. Μετά επέλεξα για εγκατάσταση το VIA chipset και έχω ένα κανονικό MacPro3.1.

Παίζει ήχος, vga, ethernet κανονικά και έχω κάνει update με τον νέο kernel 9.2.2. Όλα μέχρι εδώ καλά, αλλά δεν παίζει καθόλου το Toast. Όταν πάω να το "τρέξω" κρεμάει και πρέπει να το κλείσω το πρόγραμμα. Αυτό που με προβληματίζει περισσότερα δεν είναι ότι δεν μπορώ να κάψω cd ή dvd αλλά ότι έχω κατεβάσει το iLife08 και κάποια άλλα προγράμματα σε image του toast και δεν μπορώ να τα κάνω install. Νομίζω ότι πρέπει να είναι οι VIA kext που χρησιμοποιώ, αλλά όποτε τους αλλάζω με κανονικούς δεν μπουτάρει καθόλου το σύστημα. Αν έχετε καμία ιδέα πείτε να την δοκιμάσω.

Επίσης μετά από πολύ κόπο κατάφερα να έχω dual boot με Vista χωρίς να κάνω νέο format και partition του HD.

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από το σύστημα και αν έπαιζε και το Toast θα είχα βγάλει τελείως τα sVista.

ToroLoco

ToroLoco

InsanelyMac Protégé

• Members
  • Pip
  • 29 posts
Πόσοι είμαστε από Ελλάδα που έχουμε κάνει το pc Mac???

Ρωτάω μήπως και αξίζει να κάνουμε ένα Ελληνικό Forum στο οποίο θα μεταφέρουμε τις εντυπώσεις μας, σχόλια και ότι μπορεί να βοηθήσει και τον υπόλοιπο κόσμο να κάνει την αλλαγή.

Έχω ένα subdomain και hosting που μπορώ να στήσω Forum πάνω, αν υπάρχει ενδιαφέρον το ξεκινάμε.

SomniusX

SomniusX

Hellenic OSx86 Team

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 329 posts
Ρε παιδιά έχεις κανείς τους Natit drivers που εγκαταστούν αυτόματα για την κάρτα ATI x1950 pro

γαμώτο κόλλησα πάλι και δεν θυμάμαι τι είχα κάνει παλιά και δούλευε! arg#

ToroLoco

ToroLoco

InsanelyMac Protégé

• Members
  • Pip
  • 29 posts
Λοιπόν εγώ εχθές νομίζω ότι κατέστρεψα το installation του Leopard για ακόμα μια φορά. Έκανα update στον kernel από τον 9.2.0 στο 9.2.2 και στο restart είχα kernel panics.

Τώρα θα πρέπει να κάνω downgrade στον 9.2.0, αν και σκέφτομαι να δοκιμάσω το leo4allv3 να δώ αν κάθεται καλά μιας και τα προηγούμενα 2 δεν μπορούσαν να μπούν κάν στον installer.

Έσεις έχετε κάνει update στον kernel? Πώς κάθεται?

MiJKa

MiJKa

InsanelyMac Protégé

• Members
  • PipPip
  • 98 posts
Εγώ το έκανα. Αλλά σε Intel μηχάνημα. Το AM2 μου έχει πάρει αναβολή μέχρι να βρω μια καρτούλα δικτύου που δεν μου σπάει τα @@ άλλο. Δεν έχω το χρόνο τελευταία να την φτιάξω και βαρέθηκα να μην δουλεύει. :unsure:

Πάντως, στο C2D το 9.2.2 του ΤοΗ πάει μια χαρά μέχρι στιγμής. Κανένα παράπονο.

SomniusX

SomniusX

Hellenic OSx86 Team

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 329 posts
Ποιον kernel έχετε να προτείνετε για καλύτερη λειτουργία..

Τώρα είμαι με vanilla

MiJKa

MiJKa

InsanelyMac Protégé

• Members
  • PipPip
  • 98 posts
Πλάκα πλάκα, ο ποιό σταθερός kernel ποθ έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής είναι ο 9.2.0 από το Leo4All v.2

Σίγουρα δεν είναι vanilla (ή προσπάθεια να κάνω boot με το 9.2.2 του ΤοΗ ή το vanilla χωρίς το System.kext απέτυχαν) αλλά δεν είχα ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα. Ποτέ. Απλά για να κάνω τη δοκιμή, πέρασα πριν από καμιά βδομάδα το 10.5.2 του JaS. Ο kernel (9.2.2 vanilla) δεν είναι άσχημος, αλλά δεν φαίνεται να έχει ακριβώς την ίδια σταθερότητα. Δεν είχα ΚΑΝΕΝΑ σοβαρό πρόβλημα. Κάτι ψιλοκρεμάσματα που μπορεί να οφείλονταν σε τριτογενή παράγοντες.

Όμως, ξέρω -σίγουρα- ότι ο 9.2.0 από το Leo4All v.2 είναι τρομακτικά σταθερός για 'μένα.

---------------

Βέβαια, αντικειμενικά, το ποιός θα 'ναι ο καλύτερος/ποιο σταθερός για τον καθένα είναι και ζήτημα συστήματος. Δλδ υπάρχουν μηχανήματα που θέλουν ακόμα τον πατσαρισμένο για Reboot και Sleep. Για αυτούς προφανώς ο vanilla ΔΕΝ είναι ο καλύτερος, κι ας είναι, κατά όλα τα υπόλοιπα, ίδιοι. Και πάει λέγοντας.

line6mac

line6mac

InsanelyMac Protégé

• Members
  • Pip
  • 6 posts
lipon patriotakia egw mpleksi asxima kai thelw help!!!

1on)to sistima mou ine enas amd Ath 64x2 3800 sAM2 2 ghz,mobo abit kn9 ultra mcp55,2 hdrives to ena me vista kai to allo adio( sata kai ta dio)

To provlima mou ine to eksis:enw exw formari kai ta dio drives se mac osextended( journaled) kai setarw ta leo4all xoris kanena provlima meta to setup mou zitaei restart all den vlepw pouthena na trexei to mac os.
orea tora ta provlimata ginonte 2.
1on den mporo na treksw ta leopard kai 2on den me afini naksana kanw setup ta vista se kanena apo tous sklirous mou.me liga logia den exw pc tora.pali kala kai to iphone kai grafw se afto to forum.......

MiJKa

MiJKa

InsanelyMac Protégé

• Members
  • PipPip
  • 98 posts
Όταν λες ότι δεν βλέπεις τα OSX να τρέχουν πουθενά, τί εννοείς; Δλδ όταν μπουτάρεις, σε αφήνει απλά σε έναν κέρσορα που αναβοσβήνει; Σου βγάζει κάποιο μήνυμα σφάλματος; (Έχεις δοκιμάσει να μπουτάρεις με το DVD στο οπτικό σου; Υπάρχει πάντα η πιθανότητα να μην έχει γραφτεί το MBR, με αποτέλεσμα το σύστημα, ουσιαστικά να υπάρχει αλλά να μην μπορεί το PC να το δει κάπως. Λέμε τώρα. Μια πιθανότητα.)

Ακόμα, τα Vista που δεν σου επιτρέπουν εγκατάσταση... τί εννοείς; Δεν σου δίνει καν την δυνατότητα να κανεις reformat τα διαμερίσματα του δίσκου (λ.χ. να διαγράψεις ή να τραβήξεις ένα format έστω στο δίσκο 1); Δεν τα βλέπει ΚΑΝ; (Αν δλδ φτάει το γεγονός ότι είναι σε HFS+ Journaled Format η πιο εύκολη λύση που μου έρχεται είναι να μπεις από το OSX Installation DVD και να διαγράψεις το/τα partition(s) στο δίσκο που ΔΕΝ έχει τα OSX σου, με αποτέλεσμα να το αφήσεις, μεν, δίσκο χωρίς διαμέρισμα επάνω του, αλλά σίγουρα ορατό στο partitioner της εγκατάστασης του Vista.)

kakli

kakli

InsanelyMac Protégé

• Just Joined
  • Pip
  • 4 posts
Paidia tin boithia sas exo to aspire 5315

Επεξεργαστής: Intel Celeron M530 (1.73GHz) με 1MB L2 cache, στα 533MHz.
Οθόνη: 15.4'' WXGA TFT LCD, σε ανάλυση 1280 x 800 pixel,.
Μνήμη: 2048MB (2 x 1024MB) DDR2 στα 533MHz,
Σκληρός Δίσκος: 120GB sata σε achi mode
Οπτικός Δίσκος: DVDRW Super Multi double-layer.
Κάρτα γραφικών: Intel Graphics Media Accelerator (GMA) X3100
Modem: 56K ITU V.92 Wake-on-Ring ready.
Κάρτα δικτύου: Brodcom netlink(fast) Ethernet, και Wireless Atheros AR5007EG, 802.11b/g.

Dokimasa me to leo4all alla stin epanekisisi koloyse stis ritmisis me kalyway kai iatkos teletees version den doyleye tyo fan.

Ean dokimaso to jas 10.5.2 lete na exo kalitero apotelesma i me kapoio allo,kathe boithia dekti

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

© 2014 InsanelyMac  |   News  |   Forum  |   Downloads  |   OSx86 Wiki  |   Mac Netbook  |   Web hosting by CatN  |   Designed by Ed Gain  |   Logo by irfan  |   Privacy Policy