Jump to content

Γενική Συζήτηση

• Please log in to reply
194 replies to this topic

greekguy

greekguy

InsanelyMac Protégé

• Members
  • Pip
  • 6 posts
κοριτσια πήγα και πείρα μια p35-ds4 και 8GB ram (έτσι για να γουστάρω τρελλλάααααά!!!) και φόρτοσα στο μηχανάκι του νινι της Ευας!!! και το φρέσκο 10.5.2 του kalyway και δώξα το Θεό μέχρι τώρα όλα καλά... κάτι ψιλοκολιματάκια εφαρμογών όπως το motion 3 αλλά τίποτε άλλο σοβαρό. για να δουμε τι θα δούμε...

SomniusX

SomniusX

Hellenic OSx86 Team

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 330 posts
  • Interests:-= Carpe Noctem =-
Βρε παιδιά ξέρετε ποιο είναι το πρόβλημά μου..

Δεν παίζει το cs2 καθόλου.. όπως και το imovie.. τι γινεται ρε γαμώτο..

Νομίζω πρέπει να πάρω στα χέρια μου το distro που λες αδερφέ.. γιατί είμαι με ΤoC rc2 10.5.0

infected_dreams

infected_dreams

InsanelyMac Protégé

• Members
  • Pip
  • 14 posts
έκανα την αναβάθμιση και όλα είναι τέλεια!
dual boot vista με την Λεοπάρδαλη osx iatkos 10.5.2 και τα μυαλά στα κάγκελα!

micofcrete

micofcrete

InsanelyMac Protégé

• Just Joined
  • Pip
  • 4 posts
παίδες μόλις τώρα κάνω εγκατάσταση στο pc και ο του θαύματος δείχνει να προχωράει σταθερά. Που έχει και AthlonX2.
Άντε να τελειώσει να δούμε αν δουλέψει.

micofcrete

micofcrete

InsanelyMac Protégé

• Just Joined
  • Pip
  • 4 posts
Άνθρακες ο θησαυρός. τελειώνει η εγκατάσταση, και ενώ δείχνει ότι πάει για ξεκίνημα, εμφανίζει μύνημα για restart.

akis

akis

InsanelyMac Protégé

• Just Joined
  • Pip
  • 3 posts
Καλησπέρα και απο εμένα... φρέσκος φρέσκος και noob του κερατά στα mac :P
Πήρα πριν κάνα 2μηνο ένα mini PPC G4 απο 1.2 clocked στα 1.58 με 1gb ddr και 80άρη δίσκο και το Pc έχει πιάσει αράχνες..
Διαβάζω εδώ και αρκετές μέρες το φόρουμ και έχω ψιλοχαθεί μπορώ να πώ...
Σημερα έβαλα μπροστά και σε λίγες ώρες θα έχω kalyway 10.5.1 για ιντελ ssε2 και sse3.
Το hardware μου δεν ξέρω αν θα παιξει μιας και στιν comp list δεν βρήκα κάτι τέτοιο μέσα.. αλλα κάθε αρχή και δύσκολη που λένε...

@Greekguy --> αυτή η p35-ds4 είναι πλήρος συμβατή με OsX? Παίζουν δλδ τα πάντα χωρίς πολλά πολλά patces κτλ κτλ... ? :) :P

Edited by akis, 10 March 2008 - 05:41 AM.

SomniusX

SomniusX

Hellenic OSx86 Team

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 330 posts
Απ ότι έχω ακούσει ναι παίζει σχεδόν όλα με εκείνη την mobo, όπως και με την δική μου.. check my specs!

akis

akis

InsanelyMac Protégé

• Just Joined
  • Pip
  • 3 posts
Bloodiator το λίνκ που έβαλες δεν είναι σωστό.
Επίσης έχω μία απορία.. προσπάθησα να περάσω το kalyway leo 10,5,1 intel sse2, sse3 και ενώ δείχνει ότι περνάει κανονικά στο τέλος αφου ζητήσει το restart κάνει συνέχεια reboot το pc και δεν φορτώνει τίποτα.
Το έψαξα λίγο αλλα δεν βρίκα καμία λυση πουθενα.
καμία ιδέα για το τί δεν κάνω σωστα?

SomniusX

SomniusX

Hellenic OSx86 Team

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 330 posts
Το link είναι σωστό ο server του κολλητού μου είναι down.. τι κάνει πάλι ο μουρλόν γαμώ την τρέλα μου!! arg##

Kalyway.. τώρα θα αρχίσω να παιδεύομαι κι εγώ.. αναμένατε στο ακουστικό σας! Όσο για τα specs.. κάτσε να δώ που αλλου΄τα έχω..!!

danik_gr

danik_gr

InsanelyMac Protégé

• Members
  • Pip
  • 5 posts
Γεια σας παιδια και απο εμενα,με λενε Νικο και εβαλα προσφατα την εκδοση tiger 10.4.9 σε ενα toshiba A100-011 laptop...
τα leopard 10.5.1 δεν τα πηρε...κολλησε στην γαλαζια οθονη κατα την εκκινηση οπως το προβλημα που αναφερει ο ακης πιο πανω..το ψαξα με ενα φιλο μου που καναμε την ολη προσπαθεια μαζι αλλα τζιφος..
Αντιθετα ενα hp laptop που εχει ο φιλος δεχτηκε τα leopard πιο γρηγορα και πιο ξεκουραστα θα ελεγα αν και αργει να του ανοιξει...ειμαι ικανοποιημενος με την ολη πορεια του μηχανηματος...

το συστημα μου δουλευει σε dual boot με vista home premium και με mac osx. Σε αυτο βοηθησε πολυ το EasyBcd [πολυ καλο προγραμμα για dual boot]

Σκεφτηκα εχθες την ενδεχομενη αναβαθμιση σε 10.4.10 και την εκανα με σκοπο να παρω το καινουριο safari με τα multi-tabs και το ανανεωμενο itunes...αλλα ενω εγινε το update δεν βρισκει την καρτα ηχου...κανενα driver...εβαλα παλι το cd με τα uphuck για να περασω απο κει το patch της azalia που στην αρχη με τα 10.4.9 δουλευε απιστευτα..αλλα δεν εγινε δουλεια...εχει κανεις καμια ιδεα τι θα μπορουσα να κανω?? Τι θα μπορουσα να κανω ωστε να δουλευψει η καρτα ηχου ξανα?

Χαιρομαι παντως που υπαρχει και ελληνικη συμμετοχη σε αυτο το φορουμ και μπραβο σας/μας γιατι τα mac στην ελλαδα ειναι λιγο πισω...

καλη συνεχεια..

SomniusX

SomniusX

Hellenic OSx86 Team

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 330 posts
Δυστυχώς η ιστορία με τα updates πάει μακριά..

Πρέπει να κάνεις update που είναι έτοιμο φτιαγμένο για την h4cked διανομή του tiger που έχεις..!

SomniusX

SomniusX

Hellenic OSx86 Team

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 330 posts
Άσχετο.. έχω το ToH rc2 flat image.. που είναι το Leopard 10.5.0.. έχετε ακούσει για κάνα Update για το 10.5.2 που κολλάει στο ToH..?

Έχω το Update από Kalyway.. λέτε να παίξει.. πιο πολύ για τα kexts.. γιατί με κούρασε αρκετά η x1950 pro και το δίκτυο..! arg#

danik_gr

danik_gr

InsanelyMac Protégé

• Members
  • Pip
  • 5 posts
bloodiator το update ειναι για την hacked εκδοση...το πηρα απο piratebay... για αυτο προβληματιζομαι..

SomniusX

SomniusX

Hellenic OSx86 Team

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 330 posts
oh.. τότε είναι problem..!! :?

akis

akis

InsanelyMac Protégé

• Just Joined
  • Pip
  • 3 posts
Επανέρχομαι με ασχημα νέα...
Εχω δοκιμάσει
1) Kalyway 10.5.1 Intel sse2 kai sse 3
2)iAtkos V 1.0 iso
3)Jas 10.4.8 AND-Intel sse2-sse3 with PPF1 & PPF2

αλλα τρίχες!
Δεν νομίζω ρε γαμώτο να φταίει τόσο η mobo μου που ειναι απο ένα IBM Thinkcenter.
Η CPU μου ειναι ένας P4 3,2Ht s478
και μία 6600GT που είχα πάνω στην agp την εβγαλα μπας και το χάλαγε αυτό και άφησα μία onboard Intel950 που έχει πάνω το mobo....
αλλα πάλι μία απο τα ίδια...
Μιλάμε για πάνω απο 7-8 setup την ημέρα με όλους τους πιθανούς συνδιασμους αλλα τζίφος!

Σε όλες τι περιπτώσεις περνάει το setup και στο restart που ζητάει... 'ή θα μου έχει έναν έναν δρομέα πάνω αριστερα που θα αναβοσβήνει και θα σταματάει εκει..
'η θα κάνει reboot συνέχεια...

Οπότε καταλήγω στο οτι το μοβο μου ειναι τοοοοοοοσο χάλια?
ή εγώ δεν κάνω κάτι καλα?

Και σκ....ά που του έχω περάσει στο mobo αυτό ρε γαμώτο τα έχει δει!
Διάβασα οτι ο δρομέας που αναβοσβήνει μπορει και να ειναι ΜΗ active το partition που ειναι περασμένο το λειτουργικό αλλα το τσέκαρα και αυτό και είναι ενεργο.. (Active)...

Καποια help ρε παιδιά.. γιατί με βλέπω να τα παρατάω... :-(

SomniusX

SomniusX

Hellenic OSx86 Team

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 330 posts
Παίζεις τους δίσκους όλους σε sata ή σε ide..

Επίσης το cd drive σου είναι και αυτό σε sata ή σε ide..

Επίσης η mobo είναι στο hardware compability list..

Επίσης άμα κάνεις search εδώ στο forum τα ονόματα των συσκευών που απαρτίζουν τον υπολογιστή σου βρήσκεις άλλους που είχαν επιτυχία..!!

Προσπάθησε πιο πολύ τις πληροφορίες φίλε μου.. και θα δεις ότι θα βρεις αρκετά πράγματα!
Μετά άρχισε πάλι τις προσπάθεις..

Να σου πω να χαρείς..?? Εγώ τα κατάφερα πριν 1,5 μήνα αλλά.. ΠΑΙΔΕΥΟΜΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΕΡΣΙΝΟ ΜΑΡΤΙΟ!!!

danik_gr

danik_gr

InsanelyMac Protégé

• Members
  • Pip
  • 5 posts
bloodiator..mallon...den kserw..lew na ksanavalw tin etoimi ekdosi twn 10.4.9 den eixa provlimata..itan ola teleia..kai mallon pws tha to kanw to apogeuma...tha sas pw ama katsei kati stravo..

take care.

SomniusX

SomniusX

Hellenic OSx86 Team

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 330 posts
Μάγκες έφτιαξα ένα repository για τον Installer.app του iPhone με ένα πρόγραμμα που μπορείς και κατεβάζεις στην 1.1.3 & 1.1.4 αρχεία (rar/zip κλπ) από τον MobileSafari σε φάκελο στο ~/

Ενδιαφέρεται κανείς..?

spanakorizo

spanakorizo

InsanelyMac Legend

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 747 posts
Τι χαμπάρια μουνάκια;
μπορούμε και να βρίζουμε εδώ xexexe :o

προβληματισμος:
οκ γουσταρω τον leo, ειδικα για τις δουλιτσες μου σε video (motion,final cut κτλπ)
τώρα που αρχιζω να μαθαινω και τα σορτκατς του λειτουργικου ακομα καλυτερα
δεν νομιζετε ομως οτι είναι καπως laggy η κινηση του κέρσορα/παραθυρα (μερικες φορες)?
τι εννοώ..
σαν να βλεπεις ταινια με σπασμένα καρέ ...η κινηση του κέρσορα δεν ειναι τοσο smoothy οσο θα πρεπε (25f/s για pal)
οταν μπουτάρω στα xp ,τα πραγματα ειναι νορμαλ
στον μακ παιζει και να μου βγουν τα μάτια αν κάτσω ολη μέρα

και για να μην παρεξηγηθω.. το συστημα πετάει ..δεν έχω καποιο προβλημα
το afterFX για παραδειγμα τρεχει πιο γρηγορα στον μακ απ'οτι στο pc (τεστεντ σε ίδιο project)
βασικα τον εχω και σε εναν σκληρο παμπαλεο IDE 80GB, νομίζω πως ήρθε η στιγμή να του κανω ενα partition copy και να περάσει σε SATA
κατα τα αλλα το xbench μου βγάζει 260 results
Q6600 oc στα 3.0GHZ (190 η cpu)
γενικα νομιζω πως είναι ΟΚ.

EDIT: τελευταια εκανα κατι αλλαγες και εχω το βασικοτερο προβλημα ,που είχα και παλια αλλα δεν θυμαμαι πως το ελυσα
Μετα απο καποια φαση το δικτυο χανει την ip του ,παιρνει δικια του (en-0 adaptor has a self ip and cannot connect .. . . ) και δεν μπορει να συνδεθει ,ουτε καν να μπω στο ρουτερ μου.
Πρεπει να κανω επανεκινηση για να μπει στα ισα του(οχι το ρουτερ .αλλα το pc)
Το ιδιο πραγμα γινεται και με τις 2 καρτες δικτυου που εχει η mobo μου.
Και με την yukon και με την realtek αν επιλεξω απο το bios ,αρα το προβλημα ειναι απο αλλου..
Ξερει κανεις τιποτα;
Ειδα αρκετα θρεντς εδω για το ιδιο πραγμα αλλα δεν εβγαλα και πολυ ακρη
ισως να τα ριξω αλλη μια ματια ;)

anyway καλημέρα σας :P

SomniusX

SomniusX

Hellenic OSx86 Team

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 330 posts
ftia3e to refresh rate re oufo... 8a 3estravw8eis ! ;)

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

© 2014 InsanelyMac  |   News  |   Forum  |   Downloads  |   OSx86 Wiki  |   Mac Netbook  |   PHP hosting by CatN  |   Designed by Ed Gain  |   Logo by irfan  |   Privacy Policy