Jump to content

[TR] Turk kullanicilari!

Al. Antonio Conte
 Share

217 posts in this topic

Recommended Posts

Benim HDD'yi görmeme gibi bi sorunum var. Pc'de 250 gb Sata ve Sata II olmak üzere 2 adet hdd var. Birinci Hdd C ve D olmak üzere 2 partition var. C'De xp kurulu. D'ye Mac OSX kurmak istedim. Kurulum sırasında ''Utilities'' kısmından ''Disk Utility'' girip D'yi 'Mac Os Extendet (journaled)' olarak formatladım sonra ''Disk Utility'' kapattım. Kurulum İçin Gerekli Olan Sürücüyü seçeceğim kısma geldiğimde ise hiçbir hdd görünmüyor. İkinci Hdd'yi çıkartıp işlemi en baştan yaptığımda D'yi bu sefer görüyor. ama ikinci hdd bağlıyken görmüyor. sorun neden kaynaklanıyor acaba. yardımcı olabilirmisiniz...

• 2 weeks later...
Tekrar selam ünlü kardesim benim ethernet nVIDIA nForce 430i (MCP51) - LAN Controller (PHY: Marvell 88E1116 ama Mac os x kurup internete baglanacagim diye bozuldu simdi sadece usb den baglanabiliyorum. galiba mac os x bizim sistemlerde olmuyor sadece bozuyor gibime geldi

Merhabalar,

Sizin CPU bende de var, tabi tüm parçalar aynı değil ama size bir sorayım dedim....

CPU-Intel Q6600 / MAINBOARD-Asus P5QC / Asus EAH 3850 / LG Sata 20x DVD RW / Seagate 500gb Sata HD

Ben Kalyway 1.5.2 DVD yi kullandıl. Başta DVD takıldı, okuduklarıma göre bios ayarlarımdan HD Sata tipini IDE den AIHC ye çevirdim (IDE,RAID ve AIHC vardı) Bu şekilde yükleme devam etti. Seçili ayarlar benim intele uygun gibiydi çok anlayamayınca defaultta bıraktım.

Sonunda HD in Mac için ayırdığım partitionu Mac Journal formatlandı. Yükleme sorun vermeden ilerledi ve restart yazdı. Akronis Boot Selector ile boot edecek sandım, olmadı. Boot HD yi tanıttım ama takılıp kalıyor.

KALYWAY 1.5.2 ile uyarı için -v ile boot ettim, bir iki demeden sonra kabul etti ve takıldığı satırı gördüm.

MAC Framework successfuly initialized

using 1684 buffer headers and 4896 cluster IO buffer headers

iATKOS 1.5.4 ilede denedim o da bu satıra geldi. Bir satır daha fazla ama bir şeyler yazdı bari.

MAC Framework successfuly initialized

using 1684 buffer headers and 4896 cluster IO buffer headers

Extension "com.apple.driver.ACPI_SMC_PlatformPlugin" has immadiate dependencies on both com.apple.kernel and com.apple.kpi components; use only one style.

Ama gri Mac elma ekranından öteye varamadım.

Nasıl ilerleyebilirim, siz bir yol bulabildiniz mi?

• 2 weeks later...

bende bugün katıldım aranıza arkadaşlar dilimi güzelce konuşabilmeye gerçekten çok sevindim anlatamam. bi sorunda benden gelsin. hp nx6125 laptopuma kalyway 10.5.2 yi kurdum herşey iyi güzel ama ses yok. baya bişiler denedim ama bi türlü sorunu aşamadım. ses kartı conexant ac-link audio. yardım edebilecek kişilere şimdiden çok ama çok teşekkür ederim.

arkadaşlar ses problememi kendi yaptığım bir kextle çözdüm. hem input hemde output çalışıyo eğer hp nx6125 laptopa kalyway 10.5.2 kuran varsa ve ses alamıyorsa bu kexti uygulayabilir. kext ekte. kullanımı.

Zip dosyasından çıkan dosyayı MacOS adlı partition’ın içine yani Root Directory’ye ya da başka bir deyişle masaüstünde MacOS adlı harddiski tıkladığınızda açılan yere kopyalayın. Şimdi buradan “System > Library > Extensions” a giriyoruz. İçindeki “AppleAC97Audio.kext” dosyasını silin. “Authorize”a basıp şifrenizi girin. Daha sonra buradan çıkabilirsiniz. Şimdi “Finder”da “Applications” adlı klasörü bulup içindeki “Utilities”e girin ve buradan “Terminal”i bulun. “Terminal”e ileride çok ihtiyacınız olacağı için bunu aşağıdaki “Dock Menu”ye atabilirsiniz. Terminal’i açın ve aşağıdaki kodları girin, her satır bitişinde Enter’a basın. Aşağıda “sudo –s” yazdıktan sonra şifrenizi girmeniz istenecek. Girdikten sonra bütün Admin işlemlerini yapabileceksiniz (şifreyi yazarken *** gibi birşey çıkmayacak boş ekrana şifre yazıp “Enter”a basacaksınız.

sudo -s

Şifrenizi girin

cp -R /AppleAC97Audio.kext /System/Library/Extensions/

cd /System/Library/Extensions/AppleAC97Audio.kext/Contents/PlugIns/

kextload AppleAC97AudioATIIXP.kext

Burada bir hata vermemesi gerekiyor, eğer verirse yukarıda bahsettiğim dosyayı silmemişsiniz demektir

rm /System/Library/Extensions.kextcache

bu komuttan sonra no such file or directory hatası verebilir sorun deil.

kextcache -k /System/Library/Extensions

Eğer bütün işler yolundaysa Terminal’i kapatabilirsiniz. Bilgisayarınızı tekrar açınca sağ üst köşede bir ses kontrol işareti dikkatinizi çekecektir.

AppleAC97Audio.kext.zip

• Like 1

• 4 weeks later...

selamlar herkese, kendi dilini konuşmak güzel şeymiş :(

benim bir sorum bir de çözümüm olacak ;) sorum şu; elimde GigaByte GA-MA78G-DS3H anakart var. Bununla birlikte onboard ATI HD3200 ekran kartı kullanıyorum ama Leopard (Kalyway 10.5.2) malesef tanımıyor. HD3200 için sürücüler var mı? (Bu arada bu anakartın ses sürücülerini kendim yükledim. Eğer sorunu olan varsa yardımcı olabilirim, ethernet içinse bişey yapmanıza gerek yok, kendi tanıyor.)

Çözüm olarak da sıkça karşılaşılan ASUS P5K(SE) anakarta Leopard kurulamaması. Bugün ofisimd P5K-SE kullanan bir PC ye kurabildim Leopard'ı (Aynı Kalyway DVD'si ile). Eğer bu konuda yardıma ihtiyacınız varsa elimden geleni yaparım.

• 2 weeks later...

Arkadaşlar, konuyla alakasız ama, kafayı yemek üzereyim, yardım edin lütfen. Ben Asus P5N-E SLI Kullanıyorum ve BIOS'da ethernet'imi enable yada disable yapabilecek seçeneği bulamıyorum. Ethernet modemi takıyorum ama makine görmüyor. Sanırım BIOS'dan ethernet disable edilmiş ama ben bu seçeneği bulamıyorum. Kullanan veya bilen varsa lütfen yardım :)

herkese kolay gelsin... Osx86 LeoV2 yi kurdum 10.5.2 sürümü, ses kartını araştırdım azaliaaudio.kext die bir dosya bulup indirdim fakat ses kartı çalışmadı sanırım driverı 10.4.8 sürümünden almam gerekiyo, azalia ile ilgilenenler yardım plz

Sistemim şu şekilde ; Anakart ASUS P5GPLX- SE

Ethernet sorunsuz

Ses kartı driver sorunu mevcut

Geforce 6600 512 mb VGA ekran kartı driver sorunum war 1024x768 den başka çözünürlük yok! bi kaç driver bulup indirsem de ekran siyah kaldı, osx açılmadı...

• 2 weeks later...

Selamlar

Turkce Yazismanin Rahatligini Yasayarak Sorumu Sormak Guzel Olucak :)

Kalyway 10.5.2 kurdum kurulumu toplamda 2.5 saat gibi surdu sonra restart at dedi.

Restarti Attim Elma Cikti Ekranda Yukleme Yapti Sonra Yukardan Assagiya Tam Ortada 1 Cizgi Baskada Birsey Yok.

Bu Sorunu Yasayan Arkadas Varmi Aranizda Eger Sorunu Yasayip Cozmus Olan Arkadas Varsa Lutfen Anlatsin Sorunu Nasil Cozdugunu.

Simdiden Tesekkurler..

Selamlar

Turkce Yazismanin Rahatligini Yasayarak Sorumu Sormak Guzel Olucak :)

Kalyway 10.5.2 kurdum kurulumu toplamda 2.5 saat gibi surdu sonra restart at dedi.

Restarti Attim Elma Cikti Ekranda Yukleme Yapti Sonra Yukardan Assagiya Tam Ortada 1 Cizgi Baskada Birsey Yok.

Bu Sorunu Yasayan Arkadas Varmi Aranizda Eger Sorunu Yasayip Cozmus Olan Arkadas Varsa Lutfen Anlatsin Sorunu Nasil Cozdugunu.

Simdiden Tesekkurler..

öncelikle darwin bootloader çıktığında F8 e basıp -v yazıp enter a bas. bu durumda elma yerine bir takım yazılar çıkacaktır. en azından nerede takıldığını görürsün. sonrasında takıldığı yeri buraya yazarsan elimden geldiğince yardımcı olurum.

bunun yanında kullandığın donanımı da yazarsan (anakartının modeli nedir? harddiskin ve dvdrw sata mı? ahci mode açık mı? vs) daha kolay yardımcı olurum. kurulumun 2.5 saat sürmesi anakartının desteklenmediğinin ya da sata diskinin ahci modunun açık olmadığının belirtisidir. bunları de bi kontrol et istersen

öncelikle darwin bootloader çıktığında F8 e basıp -v yazıp enter a bas. bu durumda elma yerine bir takım yazılar çıkacaktır. en azından nerede takıldığını görürsün. sonrasında takıldığı yeri buraya yazarsan elimden geldiğince yardımcı olurum.

bunun yanında kullandığın donanımı da yazarsan (anakartının modeli nedir? harddiskin ve dvdrw sata mı? ahci mode açık mı? vs) daha kolay yardımcı olurum. kurulumun 2.5 saat sürmesi anakartının desteklenmediğinin ya da sata diskinin ahci modunun açık olmadığının belirtisidir. bunları de bi kontrol et istersen

Verdigin Bilgiler Icin Tesekkur Ederim. -Darwin Bootloader Ciktiginda -v yapip enter yaptigimda restart atiyor. guvenli modda acmak icin -x enter yaptigimda yine restart atiyor.

Yeniden kurdum uzerine ve bu sefer kernellerin hepsini isaretledim yine -v yazip enter yapinca restart ile karsilastim kernelleri tek tek denedim vanillakernel, nforcekernel ve kabylkernel + enter yaptigimda restart atti. sleepkernel, speedstepkernel ve modbinkernel yazip enter yaptigimdaysa yine elma cikti kuruluma yuklemeye gecti ama bos ekran cikti bu seferde.

Ana Kart = Asus P5WD2 Premium

Harddisk & DVDRW = SATA

AHCI Mode = Acik

Islemci = P4 3.2 Ghz (Dual)

Bu arada 2 ci kurulum yine ayni surelerde oldu.

zannedersem hdd secimi yaptiktan sonra confugure ettigimiz yerde bir iki islem yapmamiz gerekiyor ama nedir cozebilmis degilim henuz.

Eger Seninde Bir Dusuncen ve Cozumun Olursa Sanirim Sorunu Bulacagiz. Birde Eski Yazilanlari Okudum Zannedersem Bir Kac Bilgisayara Kurmussun Mac Os X Sistemi, Merak Ettigim Iyi Bir Performans Ile Calisip Calismadigidir? Yani Photoshop Olsun, Final Cut Olsun veya Logic Pro Olsun Bu Programlarda Calisirken Sorun Yasiyorlarmi Kullananlar? Bu Konulardada Bizleri Biraz Olsun Aydinlatirsan Zannedersem PC ye Mac Kurmak Isteyen Herkes Kurulumu Basarirsa Nelerle Karsilasacagina Hazir Olur :)

Arkadasimda IMac var Oturduk 2 Gun Logic Ile Calistik Projeyi Biraz Yukledikten Sonra 2GB Ram Olmasina Ragmen Calmamaya Basladi Her Sekilde Kasti Takildi, Nefret Ettik. Halbuki O Paraya Kurulmus Bir Sistemde Windows XP'de Cubase veya Pro Tools Gibi Programlar Ile Cook Daha Rahat Cok Daha Sorunsuz Calisiliyor Herhangi Bir Kasilma veya Takilma Olmuyor. Yani Kisacasi PC ye Mac Kurmak Icin Ugrastigimiza Degecekmi :)

Aslinda Sorular Cok Fazla Ama Eger Kurabilirsem Sistemi Bazi Sorularida Kendim Cevapliyabilecegimi Dusunuyorum.

Yardim Icin Tekrar Tekrar Tesekkurler.

herkese kolay gelsin... Osx86 LeoV2 yi kurdum 10.5.2 sürümü, ses kartını araştırdım azaliaaudio.kext die bir dosya bulup indirdim fakat ses kartı çalışmadı sanırım driverı 10.4.8 sürümünden almam gerekiyo, azalia ile ilgilenenler yardım plz

Sistemim şu şekilde ; Anakart ASUS P5GPLX- SE

Ethernet sorunsuz

Ses kartı driver sorunu mevcut

Geforce 6600 512 mb VGA ekran kartı driver sorunum war 1024x768 den başka çözünürlük yok! bi kaç driver bulup indirsem de ekran siyah kaldı, osx açılmadı...

Darwin Bootloader Gerisayim YaptigindaF8 + ? + Enter (F8 Tikla Sonra Soru Isareti yaz ve enter bas) Kurlum Help Cikiyor ve Space Tusu Ile Sonraki Sayfalari Acip Yardim Konularini Okuyabiliyorsun ve Tekrar Darwin Bootloader Ekranina Donuyorsun. Ben Orada Siyeh Ekran Sorunu Ile Ilgili Birseyler Gormustum, Bir Ihtimal Bir Yardimi Dokunabilir Belki.

(Zaten F8 Yaptiginda Sana Iki Secenek Sunuyor Hatalarini Gormen Icin -v ve Help Destek Icin ? isaret Yap Diyor)

Not: spawnedc Benim Bir Ustteki Yazdiklarim Hala Gecerli Yani Cozum Bulamadim Sadece Belki Arkadasa Yardimci Olabilirim Dusuncesi Ile Bu Postu Yazdim :)

Verdigin Bilgiler Icin Tesekkur Ederim. -Darwin Bootloader Ciktiginda -v yapip enter yaptigimda restart atiyor. guvenli modda acmak icin -x enter yaptigimda yine restart atiyor.

Bu gerçekten ilginç. Anakartınla ilgili bi problem olabilir diye düşünüyorum. Yani anakartının yapısında değil, Leopard nezdinde bi sorun olabilir.

Yeniden kurdum uzerine ve bu sefer kernellerin hepsini isaretledim yine -v yazip enter yapinca restart ile karsilastim kernelleri tek tek denedim vanillakernel, nforcekernel ve kabylkernel + enter yaptigimda restart atti. sleepkernel, speedstepkernel ve modbinkernel yazip enter yaptigimdaysa yine elma cikti kuruluma yuklemeye gecti ama bos ekran cikti bu seferde.

Ana Kart = Asus P5WD2 Premium

Harddisk & DVDRW = SATA

AHCI Mode = Acik

Islemci = P4 3.2 Ghz (Dual)

Bu arada 2 ci kurulum yine ayni surelerde oldu.

Bu konfigürasyonda bir sorun olmaması lazım, daha önce de dediğim gibi anakart sorun olabilir. Eski anakartımla (ASUS A8N5X) benim de kurulumlarım 2-3 saat arası sürüyordu ve üstüne çalışmıyordu aynı nedenden ötürü. AHCI mode da açıktı. Sonrasında imzamdaki anakartı satın aldım ve sorunsuz yükledim. Bu yüzden sorunun anakarttan olabileceğini düşündüm. Eğer anakartı değiştirip deneme şansın varsa bi dene derim.

zannedersem hdd secimi yaptiktan sonra confugure ettigimiz yerde bir iki islem yapmamiz gerekiyor ama nedir cozebilmis degilim henuz.

HDD seçiminden sonra bir ayar yapmana gerek yok. En azından ben hiç yapmadım :D

Birde Eski Yazilanlari Okudum Zannedersem Bir Kac Bilgisayara Kurmussun Mac Os X Sistemi, Merak Ettigim Iyi Bir Performans Ile Calisip Calismadigidir? Yani Photoshop Olsun, Final Cut Olsun veya Logic Pro Olsun Bu Programlarda Calisirken Sorun Yasiyorlarmi Kullananlar? Bu Konulardada Bizleri Biraz Olsun Aydinlatirsan Zannedersem PC ye Mac Kurmak Isteyen Herkes Kurulumu Basarirsa Nelerle Karsilasacagina Hazir Olur :)

Arkadasimda IMac var Oturduk 2 Gun Logic Ile Calistik Projeyi Biraz Yukledikten Sonra 2GB Ram Olmasina Ragmen Calmamaya Basladi Her Sekilde Kasti Takildi, Nefret Ettik. Halbuki O Paraya Kurulmus Bir Sistemde Windows XP'de Cubase veya Pro Tools Gibi Programlar Ile Cook Daha Rahat Cok Daha Sorunsuz Calisiliyor Herhangi Bir Kasilma veya Takilma Olmuyor. Yani Kisacasi PC ye Mac Kurmak Icin Ugrastigimiza Degecekmi :)

İşin aslı şu; 2 ayrı makinaya kurdum Leopard'ı, biri evdeki kendi sistemim (imzamda detayları görebilirsin), diğeri de ofisimdeki Intel işlemcili P5K anakartlı sistem. Evdeki sistemimde uzunca bir süre kullandım (uzun dediğim 2 hafta kadar). Web ve masaüstü programları yazıyorum, dolayısıyla Photoshop ve Dreamweaver benim için olmazsa olmaz programlar. Photoshop sorun çıkarmadı. Gayet rahat kullandım. DW için aynı şeyi söyleyemicem çünkü kuramadım (malum nedenler). Onun yerine Coda diye bir program buldum, inanılmaz güzel çalışıyor. Sorunsuzca işimi gördü ancak burdaki en büyük problem klavye kullanımı. Örneğin Home ve End tuşlarını kullanamıyorsun. Mesela bir satırın başından sonuna kadar seçmen gerekiyor, Shift'e basılı tutarken End tuşuna basınca tüm satırı seçmesi gerekli. En azından Windows'ta alıştığımız bu. Ama malesef Leopard'da bunu yapamıyorsun.

Başka bir sorun da ekran kartı. Ekran kartın Leopard tarafından desteklenmiyorsa bırak 3D uygulamaları filmleri bile tam ekran izleyemiyorsun. Yani bu durumda HD2600 XT ekran kartın varsa sorunsuz kullanırsın. Tabi QE / CI aktif olmak şartıyla.

Sen anladığım kadarıyla ses üstüne çalışıyorsun. CuBase rahat çalışır diye düşünüyorum ama yukarda bahsettiğim sorunlar yüzünden bezebilirsin Hackintosh'tan. Benim gördüğüm şu ki, MAC ile benzer bir donanıma sahip değilsen kullanmaya değmez. Yemeyip içmeyip Mac Pro almak en mantıklısı :D (bu arada Apple'ın sitesinden kendime bi MacPro topladım 17000 € (evet on yedi bin) :D almadım tabi :P)

Sonuç olarak şunu söyleyebilirim; PC ye MAC kurmak çok da mantıklı değil. Ama yine de görüp heves almak var. Ben bunu yaptım, mutluyum, huzurluyum :D

iste asil meselede o dedigin olay bende kendime rahat calisacak bir mac topladim 12000 euro gibi ucuk kacik bi rakam cikinca karsima baskalarindan duydugum bu olaya yoneldim malesef ;)

Bir Iki Deneme Daha Yapalim Bakalim Ne Olacak

Yardim Icin Tesekkur Ederim.

slm dostlar sizden bi ricam var benim iki tane sistemim var ve ikisinede bir turlu mac kuramadım sizce hangi surumu kullanmalıyım

1. sistem

gigabyte ga-ma78gm-s2h anakart (uzerinde on board hd 3200 var)

amd phenom 8450

2gb ram

500 gb sata

sound blaster live sb0570 ses kartı

2. sitemim

abit am-n2

amd 6000+ 3.0 ghz

2gb ddr 800 kington hyperx

points of view 8800 gts exo oc

250 gb sata hard disk

sound blaster live sb0570 ses kartı

şimdiden cok tsk kur ederim

Arkadaşlar herkese selam,

Elimde bir kaç tane OsX86 Uyarlaması var. JaS 10.5.4 , iDeneb v1.3 10.5.5. , Leo4All v3

Daha önce vakit buldukça bir iki pc de denedim ama bazı doanım uyumsuzlukları vardı. Şimdi HP NX8220 Notebook üzerinde denemek istedim.

İlk önce iDeneb v1.3 ile kurdum. Kurulumda bir sorun olmadı. Fakat kurulum bitip boot ettikten sonra dönen kursor simgesinin yanında bir girilmez levhası tarzinda işaret çıkıyor ve öylece kalıyor.

Şimdi onu sildim Leo4All v3 ile kuruyorum bakalım sonuç ne olacak.

Bu sürümler konusunda tecrübesi ve önerisi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim.

Adem

Share

• Create New...