Jump to content
5 posts in this topic

Recommended Posts

Γεια σας,

 

πρόσφατα ένας φίλος που σπουδάζει Δίκτυα Υπολογιστών μου ζήτησε να του κατεβάσω και να εγκαταστήσω τα Ubuntu γιατί θα τα χρειαστεί για τη σχολή του. Μιας και τα είχα κατεβάσει, είπα να τα εγκαταστήσω σε έναν δίσκο να ρίξω μια ματιά. Καμμία σχέση σε ευκολία χρήσης με το MacOS! Αν είναι κάποιος τυχερός και υπάρχει πακέτο DEB με το  driver ή την εφαρμογή που τον ενδιαφέρει, έχει καλώς, αλλίως μπλέκεις με το τερματικό για ψίλου πήδημα! Και αν η Ubuntu υποτίθεται ότι είναι η πιο εύκολη διανομή, φανταστείτε πόσο πιο δύσκολές είναι οι άλλες! Στο MacOS βρίσκεις το πακέτο DMG το κατεβάζεις, το κάνεις διπλό κλικ να εγκατασταθεί και καθάρισες! Δυστυχώς επειδή το Linux είναι ελεύθερο λογισμικό και ασχολούνται περισσότεροι μαζί του, βρίσκεις πιο εύκολα drivers για τις συσκευές σου. Αν όμως είναι να σου βγει ο Χριστός για να τους εγκαταστήσεις, να το βράσω! Εγώ για παράδειγμα κατέβασα το OpenOffice για μεγαλύτερη συμβατότητα με αρχεία MS Office. Παρ' όλο που απεγκατέστησα το Libre Office πριν το εγκαταστήσω, δεν έγινε ολοκληρωμένη εγκατάσταση με αποτέλεσμα να δουλεύει όταν το φορτώσεις χειροκίνητα, αλλά να μην ανοίγουν τα αρχεία με διπλό κλικ και να μην υπάρχουν εικονίδια στην μπάρα εργασίας ώστε να το φορτώσεις. Ότι και να δοκίμασα, δεν κατάφερα να τα κάνω associate με το OpenOffice γιατί υπήρχαν υπολλείματα του Libre Office που έκανα conflict! Άρα, κατά την γνώμη μου:

 

Ευκολία χρήσης: Κερδίζει το MacOS X :)

 

Συμβατότητα με hardware: Δυστυχώς το Linux είναι πιο μπροστά :rolleyes:

 

Συμβατότητα με εφαρμογές: το MacOS έχει πολύ καλή υποστήριξη, δεν είναι εύκολο να ξεχωρίσω -_-

 

Οπότε αν οι απανταχού experts βάλουν τα δυνατά τους και αυξήσουν την συμβατότητα με hardware, το MacOSX κερδίζει το Linux! :thumbsup_anim:

 

Δυστυχώς και τα δύο έχουν πολύ δρόμο να κάνουν για να φτάσουν τα Windows... :rolleyes:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γιαττί το πιστεύεις αυτό; Πραγματικά μου αρέσει πολλή η Αππλε και θα αγοράσω ενα Μακ, αλλά εδώ και 4 χρόνια είμαι ολοκληροτικά χρήστης Λινουξ.

Δοκίμασα: Ubuntu, Fedora, Mint, Arch Linux και πολλά άλλα! Το Arch Linux είναι μια διανομή λινουξ που οταν την εγκαταστήσεις μπένεις σε περιβάλλον ΜΣ-ΝΤΟΣ και πρέπει να κάνεις εγκατάσταση απο πληκτρολόγιο σε γραφικό περιβάλλον ήχο και άλλα. Αλλά οι άλλες διανομές είναι πραγματικά εύκολες αρκεί να ασχοληθείς και να ΞΕΣΥΝΙΘΉΣΕΙΣ τα παράθυρα η το Μακ.

Και όταν το Ubuntu ανακοίνωσε το Synaptic που μετά πείρε την ονομασία Ubuntu Software Center δηλαδή μια πιο φιλική έκδοση του Synaptic το Μακ και τα Παράθυρα έπρεπε να κατεβάσεις το πρόγραμμα και να το εγκαταστήσεις (περισσότερες πιθανότητες να κολλήσεις ιο). Και στο Μακ σου μπορείς να εγκαταστήσεις προγράμματα απο το τερματικο!.

Link to comment
Share on other sites

Γιαττί το πιστεύεις αυτό; Πραγματικά μου αρέσει πολλή η Αππλε και θα αγοράσω ενα Μακ, αλλά εδώ και 4 χρόνια είμαι ολοκληροτικά χρήστης Λινουξ.

Δοκίμασα: Ubuntu, Fedora, Mint, Arch Linux και πολλά άλλα! Το Arch Linux είναι μια διανομή λινουξ που οταν την εγκαταστήσεις μπένεις σε περιβάλλον ΜΣ-ΝΤΟΣ και πρέπει να κάνεις εγκατάσταση απο πληκτρολόγιο σε γραφικό περιβάλλον ήχο και άλλα. Αλλά οι άλλες διανομές είναι πραγματικά εύκολες αρκεί να ασχοληθείς και να ΞΕΣΥΝΙΘΉΣΕΙΣ τα παράθυρα η το Μακ.

Και όταν το Ubuntu ανακοίνωσε το Synaptic που μετά πείρε την ονομασία Ubuntu Software Center δηλαδή μια πιο φιλική έκδοση του Synaptic το Μακ και τα Παράθυρα έπρεπε να κατεβάσεις το πρόγραμμα και να το εγκαταστήσεις (περισσότερες πιθανότητες να κολλήσεις ιο). Και στο Μακ σου μπορείς να εγκαταστήσεις προγράμματα απο το τερματικο!.

Ακριβώς εδώ είναι η δυσκολία. Καλώς ή κακώς οι περισσότεροι ξέρουμε από Windows γιατί σχεδόν όλοι οι υπολογιστές τα έχουν προεγκατεστημένα. Οπότε το να ξεχάσουμε ό,τι ξέρουμε και να μάθουμε κάτι διαφορετικό έχει έναν βαθμό δυσκολίας. Στα Windows ό,τι θέλεις γίνεται σε γραφικό περιβάλλον, ενώ αρκετά πράγματα στο Linux αλλά και στο Mac χρειάζονται το τερματικό και δεν είναι ό,τι καλύτερο για τον μέσο χρήστη που θέλει απλά να κάνει την δουλειά του. Ναι το Synaptic έχει απλοποιήσει την εγκατάσταση προγραμμάτων, αλλά όποιος θέλει να βάλει κάτι με τον παραδοσιακό τρόπο (βρίσκω αυτό που μ' αρέσει στο internet, το κατεβάζω και το εγκαθιστώ), σε αρκετές περιπτώσεις παιδεύεται πολύ περισσότερο στο Linux απ' ότι στα Windows. Αυτό ξενερώνει απίστευτα αρκετούς χρήστες και τους κάνει να σκέφτονται μήπως δεν ήταν και τόσο καλή ιδέα τελικά να εγκαταστήσουν Linux. Ειδικά αν τύχει κάποιο hardware που έχουν και δεν δουλέψει στα Linux, εκεί τελείωσε, πάνε για φορμάτ.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...