Jump to content

Ωρολόγιο


salax
 Share

6 posts in this topic

Recommended Posts

Λοιπόν παιδιά, το σύστημά μου είναι σεταρισμένο με 10.5.7 σε έναν δίσκο, και ΧΡ σε άλλον (όχι partitions). Άν κάνω επανεκκίνηση μετά από ένα ΧΡ session, και μπώ στο Χ, η ώρα είναι +2 (2 ώρες μπροστά). Αν την διορθώσω στο OS X, στην επανεκκίνηση σε ΧΡ η σωστή ώρα χάνεται και βρίσκομαι 2 ώρες - Καμμία ιδέα? (Δεν είναι κάτι καινούργιο, εξ αρχής συμβαίνει. Απλά δεν το θεωρώ σημαντικό)

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύω σε Slow Leopard (όχι snow :)), και windows 7. Αν εχω σύνδεση στο Internet και έχω tickαρει στο date and time settings των Preferences να κάνει αυτόματα update για time and date, όταν ξαναμπω στα windows 7 η ώρα μου είναι λάθος. Αυτό συμβαίνει γιατί τα SL αλλάζουν το system time και συνεπώς τα windows 7 βλέπουν λάθος ώρα. Δεν έχω βρει λύση στο ζήτημα, σε ένα από τα δύο θα έχω λάθος ώρα, κάθε πρωί στη δουλεία αλλάζω την ώρα στα windows 7

Link to comment
Share on other sites

Για εμενα που έχω dual boot snowleo/win7 η λυση ειναι το αρχειο που σας δινω +απενεργοποίηση της αυτοματης ενημερωσης στο μακ ρολόι.

Δουλευει αριστα στο adventhackintosh μου.Μια παράκλιση: ας συνεχισουμε και εδω με ελληνικα γραμματα που ειναι και πιο ευαναγνωστα και κραταμε αυτη την ελάχιστη διαφορετικοτητα απο τους αλλους

Localtime_Toggle.pkg.zip

Link to comment
Share on other sites

Το trick με το regedit δεν πέτυχε στην περίπτωσή μου. Αντιθέτως, το έκανε χειρότερο! :-) Δηλαδή, ενώ επιστρέφω απο OS X session σε XP, η ώρα είναι ακόμα λάθος (-2), μόλις την διορθώνω, μετά από 1-2 λεπτά, ώς δια μαγείας επιστρέφει μόνη της στο -2!!! (GMT) Επειδή ο ελεύθερος χρόνος μου είναι πολύ περιορισμένος, θα διαγράψω το συγκεκριμμένο entry από την registry αργότερα κ μάλλον δεν θα ασχοληθώ καθόλου..

Thanks anyway!

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...